Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Strajk na lotnisku Heathrow w poniedziałek zawieszony


Wstecz Dalej

Autor:

Piotr Bożyk

Data publikacji:
2019-08-05 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Strajk na lotnisku Heathrow w poniedziałek zawieszony
fot. Piotr Bożyk
Planowany strajk pracowników londyńskiego lotniska Heathrow został tymczasowo zawieszony. Decyzja ta umożliwia dalsze rozmowy między zarządem lotniska a urzędnikami związkowymi. Mimo to, lotnisko odwołało już 177 lotów, a wtorkowy strajk może być kontynuowany, jeśli rozmowy nie przyniosą pożądanych rezultatów.
Związek zawodowy Unite, poinformował, że poniedziałkowy strajk członków Unite pracujących na lotnisku Heathrow został zawieszony, aby umożliwić rozmowy w ACAS, czyli Advisory, Conciliation and Arbitration Service, instytucji założonej w 1975 r., która zajmuje się monitorowaniem pracowników oraz pracodawców. Pod przewodnictwem ACAS w jutrzejszych rozmowach wezmą udział dyrektorzy z lotniska Heathrow oraz urzędnicy Unite i będą rozmawiać o uniknięciu drugiego dnia planowanej akcji strajkowej, która ma rozpocząć się o godzinie 00:01 i zakończyć o 23:59 we wtorek 6 sierpnia.

Personel lotniska, w tym funkcjonariusze ochrony, strażacy i obsługa techniczna, mieli rozpocząć w poniedziałek (5 sierpnia) o północy 48-godzinny strajk dotyczący niskich płac. Lotnisko, chcąc się przygotować na niedogodności, już w niedziele poinformowało o odwołaniu 177 lotów zaplanowanych na poniedziałek i wtorek. Pomimo zawieszenia poniedziałkowej akcji strajkowej, poszczególne linie lotnicze podejmują teraz decyzję o przywróceniu odwołanych lotów. Jednak rzecznik lotniska powiedział, że linie lotnicze będą miały z tym problem, ponieważ poinformowały już pasażerów, że ich loty zostały odwołane, a także mogą już nie otrzymać zgody na poszczególne plany lotów. Według najnowszych informacji wszystkie rejsy LOT-u oraz British Airways z Warszawy na londyńskie Heathrow odbędą się według rozkładu.

Anulowane loty dotyczą około 30 tys. pasażerów, co stanowi 7 proc. całkowitej liczby przylotów i odlotów. Heathrow każdego dnia obsługuje około 1300 lotów, w których każdego podróż odbywa nieco 220 tys. osób. Nie jest jeszcze jasne, ile spośród 177 odwołanych lotów przywróconych w poniedziałek. Flybe, British Airways, Air Canada, Swiss, Lufthansa, Etihad, Qatar Airways, Aer Lingus i TAP Air Portugal to linie, które potwierdziły odwołania. Virgin Atlantic nie odwołał lotów, ale przeniósł je z Heathrow na Gatwick. Na podobny ruch zdecydował się także Qatar Airways i przeniósł tam swoje dwa rejsy.

– Unite zdecydowało się przełożyć akcję strajkową potwierdzoną na poniedziałek 5 sierpnia. Akcja strajku we wtorek 6 sierpnia jest nadal zaplanowana. Jutro będziemy kontynuować rozmowy z Unite i mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie i powstrzymać to destrukcyjne i niepotrzebne zagrożenie działaniami strajkowymi. Linie lotnicze mogą zdecydować o przywróceniu lotów, ale już wiemy, że nie wszystkie rejsy powrócą. Pasażerów zachęcamy do skontaktowania się z linią lotniczą w celu uzyskania aktualnych informacji o ich locie - możemy przeczytać w oświadczeniu rzecznika prasowego Heathrow Airport.

Związek Unite zapowiedział również, że w dniach 23 i 24 sierpnia mogą nastąpić dalsze działania strajkowe w związku z odrębnym sporem pomiędzy zarządem British Airways i ich pilotami. Z 4000 pilotów 93 proc. głosowało za podjęciem akcji protestacyjnej po odrzuceniu trzyletniej umowy o nowym wynagrodzeniu. Związek pilotów, BALPA, przekazał, że na razie nie ogłosi dat strajku, dopóki nie przeprowadzi dalszych rozmów z BA. Warto dodać, że sąd apelacyjny w zeszłym miesiącu utrzymał w mocy werdykt sądu najwyższego, który odrzucił twierdzenie Britisha, że głosowanie strajkowe było nieważne, umożliwiając Balpie kontynuowanie strajków, o ile zawiadomienie o nim zostanie wydane z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Personel na lotnisku Heathrow zapowiada strajk

Infrastruktura i lotniska

Personel na lotnisku Heathrow zapowiada strajk

Justyna Urbaniak 16 lipca 2019

British Airways pierwszym zagranicznym przewoźnikiem na lotnisku Pekin-Daxing

Infrastruktura i lotniska

British Airways pierwszym zagranicznym przewoźnikiem na lotnisku Pekin-Daxing

Emilia Derewienko 10 lipca 2019

Heathrow publikuje master plan dla trzeciego pasa startowego

Infrastruktura i lotniska

Heathrow publikuje master plan dla trzeciego pasa startowego

Justyna Urbaniak 21 czerwca 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5