Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Apel do KE o bezpieczną integrację dronów w przestrzeni powietrznej


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-19 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/CANSO

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Apel do KE o bezpieczną integrację dronów w przestrzeni powietrznej
fot. PAŻP
Grupa wiodących stowarzyszeń lotniczych wzywa Komisję Europejską do opracowania kompleksowego, opartego na współpracy podejścia, aby zapewnić bezpieczną integrację dronów w europejskiej przestrzeni powietrznej.
Sygnatariusze inicjatywy "We are All One in the Sky", reprezentującej linie lotnicze, instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej, lotniska, lotnictwo biznesowe, lotnictwo ogólne, lotnictwo śmigłowcowe, producentów samolotów i dronów wystosowali list otwarty do komisarz ds. Transportu Komisji Europejskiej Adiny Valean w sprawie wniosku EASA, dotyczącego ram regulacyjnych wysokiego szczebla dotyczących bezzałogowych operacji lotniczych i zarządzania ruchem UAS.

Ramy regulacyjne muszą spełniać szereg kluczowych zasad

Pismo wzywa KE do korekty i aktualizacji najnowszej propozycji regulacji w celu zapewnienia wsparcia branży lotniczej oraz rozpoczęcia nowych i bardziej kompleksowych konsultacji, w których wezmą udział wszyscy kluczowi przedstawiciele załogowych i bezzałogowych organizacji lotniczych, a także zapewnienia przejrzystości i wydajności procesów regulacyjnych i powiązanych procesów decyzyjnych.

Sygnatariusze uważają, że nadchodzące rozporządzenie w sprawie przestrzeni kosmicznej stanowi pierwszą ważną okazję do osiągnięcia tego celu na całym świecie. Należy wyciągnąć wnioski z wdrożenia proponowanego rozporządzenia w Europie, aby poinformować o globalnych ramach ICAO i innych wysiłkach regulacyjnych na całym świecie. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby ramy regulacyjne spełniały szereg kluczowych zasad określonych w liście wspólnych sygnatariuszy z listopada 2019 roku i zapewniały udział całej branży, zarówno załogowej i bezzałogowej.

Grobotek: Budujemy przyszłość lotnictwa

Chociaż poczyniono pewne postępy od czasu opublikowania pierwszego projektu opinii w październiku 2019 roku, zmieniony projekt rozporządzenia nadal nie w pełni uwzględnia obawy zgłoszone przez zainteresowane strony w piśmie z listopada. Sygnatariusze podtrzymują obawy dotyczące szeregu kwestii, w tym konsekwencji dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej oraz poziom jasności w zakresie obowiązków podmiotów w systemie, a także jak ułatwić interoperacyjność i praktyczne aspekty, w jaki sposób takie ramy mogą zostać wdrożone.

Sygnatariusze wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie do wzięcia pod uwagę tych obaw i sugestii przy zastanawianiu się, jak najlepiej postępować z tym bardzo ważnym rozporządzeniem. – Rozporządzenie w sprawie przestrzeni kosmicznej utoruje drogę do bezpiecznej integracji dronów z europejską przestrzenią powietrzną – uważa Tanja Grobotek z Civil Air Navigation Services Organization (CANSO). – Budujemy przyszłość lotnictwa, ponieważ konieczna jest wspólna praca, aby stworzyć solidne fundamenty i zapewnić, aby bezpieczeństwo i innowacje pozostały rdzeniem lotnictwa – dodała Grobotek.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przejęcie Virgin Australia: Zostało czterech kandydatów

Biznes i przemysł

Przejęcie Virgin Australia: Zostało czterech kandydatów

Rafał Dybiński 19 maja 2020

DFS (niemiecki odpowiednik PAŻP) wprowadza plan ratunkowy, jest układ ze związkami

Prawo i polityka

DFS (niemiecki odpowiednik PAŻP) wprowadza plan ratunkowy, jest układ ze związkami

Rafał Dybiński/ simetra 31 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5