Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Statystyka w oku kamery na Katowice Airport


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-11-26 14:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Netizens

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Statystyka w oku kamery na Katowice Airport
fot. Katowice Airport
Wraz ze wzrostem ruchu pasażerskiego porty lotnicze sięgają po nowe technologie. Nie inaczej dzieje się w Porcie Lotniczym Katowice, gdzie na bieżąco sprawdzany jest średni czas obsługi pasażerów i liczba osób odprawianych w poszczególnych godzinach. Gwarantują to obrazy z kamer, które od razu przyjmują postać statystyk.
Dzieje się tak dzięki oprogramowaniu MovStat – to system analizujący anonimowe dane o przemieszczaniu się osób w miejscach publicznych. Rozwiązanie bazuje na obrazach z kamer, które następnie są przetwarzane na liczby. Dzięki temu Katowice Airport otrzymuje statystyki ruchu pasażerów porównywalne do tych, jakie oferuje Google Analytics witrynom internetowym.

Na lotnisku w Pyrzowicach MovStat korzysta z dziesięciu kamer, umieszczonych w strefie kontroli bezpieczeństwa terminalu B. Pięć obiektywów skierowano na kolejki, a pozostałe na bramki przy kontroli pasażerów. Autorem rozwiązania jest firma technologiczna Netizens.

Dane o ruchu podróżujących trafiają do panelu administracyjnego, który jest dostępny z poziomu strony internetowej. Dzięki temu pracownicy katowickiego lotniska na bieżąco otrzymują informacje m.in. o tym, jaki jest średni czas obsługi pasażerów, ilu już obsłużono, jaka jest średnia długość kolejek i przede wszystkim, jaka liczba osób oczekujących na lot ustawiła się w konkretnej kolejce. W tym ostatnim przypadku, aktualizacja w panelu następuje co 5 sekund.

Dane można przeglądać w różnych okresach, wybierając całe miesiące, czy poszczególne dni tygodnia albo przedziały godzinowe. To daje możliwość monitorowania ruchu pasażerów na lotnisku w najbardziej intensywnych momentach, na przykład w czasie porannych lotów oraz odpowiednie przygotowanie personelu przed “szczytem”. – Warto podkreślić, że obrazy z kamer są zawsze analizowane w czasie rzeczywistym, bezpośrednio w miejscu badania i nie są nigdzie przechowywane. Od razu zostają przetworzone na liczby, które są wysyłane na serwer i trafiają do panelu klienta. Tam dane przybierają już postać statystyk, w formie intuicyjnych oraz miłych dla oka wizualizacji. To sprawia, że nasze rozwiązanie może być wykorzystywane nie tylko na lotnisku, ale również w branży retail, podczas dużych imprez targowych, czy punktach obsługi, gdzie analiza zachowania klientów pomaga w podejmowaniu kluczowych decyzji – zaznacza Witold Kempa, prezes Netizens.

System MovStat na katowickim lotnisku działa od ponad roku. W tym czasie zapisał już ponad 75 mln pojedynczych informacji dotyczących ruchu pasażerskiego w terminalu B, co przełożyło się na ponad 10 GB danych. Liczby te wzrosły zwłaszcza w 2018 roku, kiedy Katowice Airport po raz pierwszy w historii obsłużyło czteromilionowego pasażera w roku kalendarzowym.

Lotnisko stale notuje wzrosty liczby pasażerów. Październik 2018 roku był w Katowice Airport dwudziestym ósmym miesiącem z rzędu ze wzrostem ruchu pasażerskiego ogółem. Jednocześnie był to najlepszy dziesiąty miesiąc roku w historii pyrzowickiego lotniska, w którym obsłużono ponad 370 tys. podróżnych. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice: Ponad 370 tys. pasażerów w październiku

Pasażer i linie lotnicze

Katowice: Ponad 370 tys. pasażerów w październiku

Aleksander Domański 14 listopada 2018

Zimowa oferta lotniska w Pyrzowicach

Pasażer i linie lotnicze

Zimowa oferta lotniska w Pyrzowicach

Piotr Adamczyk/ Aleksander Domański 30 października 2018

Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport

Pasażer i linie lotnicze

Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport

Aleksander Domański 24 października 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5