Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Start rakiety Falcon-9 z kapsułą SpaceX przełożony na sobotę


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-28 07:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/SpaceX

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Start rakiety Falcon-9 z kapsułą SpaceX przełożony na sobotę
fot. NASA
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą dla załogi z kompleksu 39A w Kennedy Space Center na Florydzie został przełożony na sobotę ze względu na warunki atmosferyczne. Druga misja pokazowa pojazdu kosmicznego Crew Dragon w ramach komercyjnego programu NASA miała ruszyć w środę późnym wieczorem czasu europejskiego.
Pojazd nie jest uszkodzony, więc Bob Behnken i Doug Hurley zostaną pierwszymi astronautami, którzy polecą w ramach misji Demo-2 do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będzie to zarazem pierwszy od lipca 2011 roku załogowy lot wykonany z terytorium Stanów Zjednoczonych. Wówczas to na Ziemi wylądował ostatni działający wahadłowiec.

Po wejściu na orbitę załoga kapsuły i kontrola misji SpaceX sprawdzą, czy statek kosmiczny działa zgodnie z przeznaczeniem, testując między innymi systemy kontroli środowiska i podtrzymywania życia, pędniki manewrowe i systemy kontroli termicznej. Załoga kapsuły wykona serię manewrów fazowania, aby ustawić się na spotkanie i dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Pojazd jest zaprojektowany tak, aby robić to autonomicznie, ale astronauci na pokładzie i Stacja Kosmiczna będą monitorować podejście i dokowanie, przejmując w razie potrzeby kontrolę nad kapsułą. Po zakończeniu misji Behnken i Hurley opuszczą Stację Kosmiczną. Po wyrzuceniu pnia i przeprowadzeniu jego deorbitnego spalania, które potrwa około 12 minut, kapsuła ponownie pojawi się w ziemskiej atmosferze i wyląduje u wybrzeży Florydy. Astronauci zostaną wówczas zabrani przez statek ratowniczy Space Nav Go Navigator i wrócą na Przylądek Canaveral.

SpaceX przeprowadził już w marcu testowy lot Crew Dragon bez astronautów na pokładzie. Misja zakończyła się wówczas powodzeniem. Wcześniej testowane były również warianty bezpiecznej ucieczki w przypadku awarii. Ponadto sprawdzono ponad 700 silników SuperDraco, które zasilają kapsułę, gwarantując jej przyspieszenie do prędkości ponad 400 km na godzinę, co zapewni jej bezpieczne oddalenie od rakiety na 500 metrów w 7,5 sekundy.

SpaceX przeprowadził również 26 udanych testów ulepszonego projektu spadochronu Mark 3, który z kolei zapewni bezpieczne lądowanie na ziemi dla powracających na ziemię astronautów. Trzynaście testów dotyczyło pojedynczych spadochronów, a dwanaście dla większej grupy osób. Ponadto udała się również demonstracja ulepszonego systemu spadochronowego podczas nagłego przerwania lotu załogi kapsuły.

Dodatkowo SpaceX i NASA wspólnie przeprowadziły serię symulacji misji od startu i dokowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aż do odlotu i lądowania na ziemi. Nie obyło się również bez demonstracji misji ratunkowych.

Projekt Demo-2 jest ostatnim ważnym krokiem do ludzkiego systemu lotów kosmicznych SpaceX, który uzyskał certyfikat NASA na misje operacyjne załogi do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdy projekt zostanie ukończony, a zespoły SpaceX i NASA dokonają przeglądu wszystkich danych do certyfikacji, wówczas astronauci NASA Victor Glover, Mike Hopkins, Shannon Walker i astronauta JAXA Soichi Noguchi zostaną przydzieleni do lotów na pierwszej sześciomiesięcznej misji operacyjnej Dragona, planowanej na koniec bieżącego roku.

SpaceX umożliwi powrót Stanów Zjednoczonych do misji w kosmos z jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej zaawansowanych systemów, jaki kiedykolwiek zbudowano. Program Komercyjnych Załóg NASA jest punktem zwrotnym dla przyszłości Ameryki w eksploracji kosmosu, która stanowi podwaliny pod przyszłe misje na Księżyc i Marsa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Raport: Lotnicze cargo w czasie pandemii

Biznes i przemysł

Raport: Lotnicze cargo w czasie pandemii

Łukasz Malinowski 28 maja 2020

Rakieta Falcon-9 z kapsułą SpaceX poleci z załogą NASA w kosmos

Biznes i przemysł

Rakieta Falcon-9 z kapsułą SpaceX poleci z załogą NASA w kosmos

Rafał Dybiński 27 maja 2020

DHL odbiera pierwszego Airbusa A330-300P2F

Biznes i przemysł

DHL odbiera pierwszego Airbusa A330-300P2F

Magdalena Wosińska 04 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5