Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Stacja Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze ze wszystkimi pozwoleniami


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-11-03 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stacja Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze ze wszystkimi pozwoleniami
fot. materiały prasowe
Zakończyły się prace projektowe nowej stacji kolejowej przy międzynarodowym lotnisku w Rydze, która powstaje w ramach projektu Rail Baltiki. Do końca tego roku ma zostać podpisana umowa z wykonawcą prac budowlanych.
Elementem prac projektowych jest nowa stacja kolejowa przy lotnisku w Rydze (Riga International Airport). Zakres projektu obejmuje 4,4 km linii kolejowej, wiadukty, drogę dojazdową, nasyp, stację z budynkiem dworcowym. Według założeń co ok. pół godziny ma stąd odjeżdżać pociąg wahadłowy, który w 10 minut dowiezie pasażerów do centrum Rygi. Więcej o projekcie piszemy tutaj.

Jak informuje spółka Eiropas Dzelzceļa līnijas, która wdraża projekt Rail Baltiki na terenie Łotwy, konsorcjum firm Prosiv, w skład którego wchodzą Syntagma (Włochy), Prodex (Słowacja) i Vector T (Łotwa), zakończyło prace projektowe. Uzyskano też w sumie zgody i pozwolenia od 32 instytucji, w tym Państwowego Inspektoratu Kolejnictwa, na realizację inwestycji. Wartość kontraktu z marca 2018 r. to 4,5 mln euro.

Projektowana stacja będzie miała trzy poziomy. Na najniższym przewidziano drogi dojazdowe i parkingi. Na poziomie pośrednim – poczekalnie, kasy, automaty i punkty informacyjne, a na najwyższym – perony. Całość będzie połączona schodami ruchomymi i windami. – W wyniku realizacji tego projektu powstanie nowoczesny i wielofunkcyjny kompleks, który będzie połączony z rozbudową lotniska pasażerskiego. Należy również zauważyć, że Prosiv przy tworzeniu elewacji dworca szanował tradycje łotewskiej architektury drewnianej – mówi Kaspars Vingris, prezes zarządu Eiropas Dzelzceļa līnijas.

Tory – dla oszczędności miejsca – zostaną poprowadzone na wiadukcie o wysokości 10 m. Całkowita długość projektowanej linii wynosi 4,4 km. Obecnie trwa ocena ofert w drugim etap przetargu na realizację robót. O zamówienie ubiega się osiem firm. Eiropas Dzelzceļa līnijas zakłada, że do końca roku zostanie zawarta umowa, a prace rozpoczną się w 2021 r.

Rail Baltica to projekt wyjątkowy: zakłada budowę normalnotorowej linii o rozstawie 1435 mm, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, i tym samym europejską siecią kolejową. Obecnie na terenie krajów bałtyckich dominuje – jak w Rosji – rozstaw 1520 mm.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku

Witold Urbanowicz 11 maja 2020

Rail Baltica: Jak zintegrować kolej z transportem lotniczym

Infrastruktura i lotniska

Rail Baltica: Jak zintegrować kolej z transportem lotniczym

Witold Urbanowicz 17 listopada 2019

Zespół Zahy Hadid wygrał konkurs na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Tallinie

Infrastruktura i lotniska

Zespół Zahy Hadid wygrał konkurs na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Tallinie

Witold Urbanowicz 12 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5