Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Sortowanie odpadów, zmniejszenie emisji o połowę. Jest nowa strategia Air France


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-10-13 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Air France

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sortowanie odpadów, zmniejszenie emisji o połowę. Jest nowa strategia Air France
fot. Air France
Francuska linia wyznaczyła swoje główne cele w zakresie ochrony środowiska – kompensacja i redukcja CO2, segregacja odpadów i prace badawcze nad ekologicznymi rozwiązaniami w sektorze lotniczym.
Francuskie linie Air France określiły swoje nowe cele w ramach długoterminowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju – Horyzont 2030. Działania przewoźnika będą koncentrować się wokół czterech głównych obszarów. Po pierwsze, podjęto decyzję o całkowitej kompensacji emisji CO2 generowanej podczas wszystkich lotów krajowych, od 1 stycznia 2020. Po drugie, Air France zobowiązał się, że do roku 2030 obniży globalną emisji CO2 (z lotów na wszystkich trasach) o 50 proc. w przeliczeniu na pasażera na kilometr. Kolejnym działaniem przewoźnika na rzecz zrównoważonego lotnictwa będzie wprowadzenie selektywnej segregacji odpadów podczas lotów. Linia zainwestuje również w prace badawcze nad alternatywnymi, ekologicznymi rozwiązaniami w sektorze lotniczym.

– Musimy przyspieszyć naszą transformację w kierunku zrównoważonego transportu lotniczego i dlatego dobrowolnie podejmujemy szereg zobowiązań, które będziemy realizować od dziś do 2030 roku. Aby zapewnić wszystkim naszym klientom możliwość odbywania ekologicznych podróży w całej Francji, podjęliśmy decyzję o całkowitej kompensacji emisji CO2 generowanej przez nasze loty krajowe od początku przyszłego roku. Ponadto wyznaczyliśmy nowy ambitny cel do osiągnięcia do 2030 roku, jakim jest ograniczenie naszej globalnej emisji CO2. Będzie to możliwe, ponieważ obniżymy zużycie paliwa poniżej trzech litów w przeliczeniu na jednego pasażera na kilometr. Transport lotniczy łączy ludzi i promuje otwartość na świat. Naszą ambicją jest stymulowanie działań i innowacji w tworzeniu zrównoważonego sektora lotniczego – mówi Anne Rigail, prezes Air France.

Od wielu lat Air France angażuje się w ograniczanie swojego wpływu na środowisko poprzez wdrażanie konkretnych działań. Przede wszystkim systematycznie obniża emisję CO2 poprzez inwestycje we flotę, redukcję wagi wyposażenia samolotów, czy promowanie eko-pilotażu. Wśród zadań przewoźnika jest też przemyślana gospodarka odpadami i recykling oraz całkowite wycofanie jednorazowych naczyń z plastiku. Teraz linia wyznacza sobie kolejne cele, w trosce o dalszą ochronę klimatu i planety.

Całkowita kompensacja emisji na lotach krajowych


Od 1 stycznia 2020, Air France podejmie się całkowitej kompensacji emisji CO2 generowanej przez wszystkie swoje loty krajowe. Neutralizacja CO2 przyjmie formę uczestnictwa w projektach certyfikowanych przez uznane organizacje. W efekcie pasażerowie na lotach Air France na terenie Francji będą mogli mieć pewność, że ślad środowiskowy ich podróży został skompensowany przez linię. Air France będzie jedną z pierwszych linii lotniczych, która podejmuje się takiego działania. Konkretnie oznacza to średnio ponad 450 lotów dziennie, którymi podróżuje ponad 57 tysięcy klientów.

Obniżenie emisji CO o połowę

W ramach podjętych zobowiązań, linia wyznaczyła swój nowy cel na rok 2030 – zmniejszenie globalnej emisji CO2 o połowę (w porównaniu do roku 2005). Oznacza to, że planuje zużywać mniej niż 3 lity paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera na 100 km. Będzie to możliwe dzięki działaniom w czterech głównych obszarach: modernizacja floty, redukcja wagi wyposażenia samolotów, eko-pilotaż i zastępowanie infrastruktury naziemnej urządzeniami elektrycznymi.

Zamówione przez linię samoloty (Airbusy A220-300 oraz A350-900), dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i ulepszonej konstrukcji, będą zużywać do 25 proc. mniej paliwa i emitować 50 proc. mniej hałasu, w porównaniu z maszynami starszej generacji o podobnych rozmiarach. Trwają też systematyczne prace nad stopniowym obniżaniem wagi samolotów. Przykładowo, każdy kilogram mniej (dzięki zastosowaniu lżejszych foteli i schowków bagażowych, wymianie naczyń, wózków cateringowych itp.) oznacza w skali całej floty przewoźnika redukcję emisji CO2 o 69 ton rocznie.

Sortowanie na pokładzie i recykling

Kolejną zmianą, którą linia wprowadziła w życie wraz z początkiem października, jest sortowanie wybranych odpadów na każdym locie Air France do Paryża. Dotyczy to plastikowych i szklanych butelek, opakowań Tetra Pak i puszek z aluminium. Zużyte opakowania będą sortowane przez personel pokładowy, a następnie przekazywane do recyklingu we Francji lub innym kraju w Europie. Jednocześnie wcześniej w tym roku, Air France ogłosił całkowite wycofanie jednorazowych naczyń z plastiku (jak kubki, sztućce, mieszadła itp.) na wszystkich swoich lotach. Dzięki temu globalnie linia może zredukować zużycie plastiku o 1300 ton rocznie.

Prace badawcze nad alternatywnymi rozwiązaniami

Wreszcie, aby poszukiwać nowych rozwiązań dla zrównoważonego, bardziej ekologicznego sektora lotniczego, Air France będzie inwestować w badania i innowacje. Linia podjęła współpracę z Fundacją Solar Impulse, aby przyspieszać wdrażanie ekonomicznie i ekologicznie opłacalnych rozwiązań w sektorze lotniczym. Mają one na celu zwłaszcza dalsze obniżanie emisji CO2, redukcję generowanych odpadów i hałasu. Poza tym Air France wspiera rozwój biopaliw, które pozwolą na redukcję emisji do 80 proc., a także wspólnie z Francuską Federacją Lotniczą będzie prowadzić ekspertyzy techniczne nad Pipistrel Alpha Electro, który jest małym, ultra lekkim samolotem, o napędzie elektrycznym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wrocław: Czteroprocentowy wzrost ruchu we wrześniu

Infrastruktura i lotniska

Wrocław: Czteroprocentowy wzrost ruchu we wrześniu

inf. pras. oprac. ad 08 października 2019

Decyzja sądu o zamknięciu Aigle Azur. Nie udało się znaleźć inwestora

Pasażer i linie lotnicze

Decyzja sądu o zamknięciu Aigle Azur. Nie udało się znaleźć inwestora

Aleksander Domański 30 września 2019

Linia Air France odebrała pierwszego A350-900

Pasażer i linie lotnicze

Linia Air France odebrała pierwszego A350-900

Piotr Bożyk 28 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5