Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

SENER Aeroespacial miała udział w misji łazika Perseverance na Marsie


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-23 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

SENER Aeroespacial miała udział w misji łazika Perseverance na Marsie
fot. NASA
Łazik Perseverance wylądował na Marsie, wykorzystując jednocześnie technologię opracowaną przez SENER Aeroespacial. Perseverance rozpoczął 18 lutego eksplorację Czerwonej Planety w ramach misji National Aeronautics and Space Administration (NASA) o nazwie Mars 2020.
Zarówno dla Perseverance, jak i dla jego poprzednika łazika Curiosity (misja NASA Mars Science Laboratory), firma SENER Aeroespacial zaprojektowała, wykonała i przetestowała mechanizm pozycjonujący jedną z anten (High Gain Antenna Gimbal – HGAG), umożliwiający dwukierunkową komunikację między łazikiem na Marsie, a centrum kontroli na Ziemi. Przy obydwu projektach SENER Aeroespacial współpracował z Airbus Defence and Space, który był głównym wykonawcą anteny HGAG.

Mechanizm pozycjonujący ma dwa stopnie swobody: wysokość i azymut i jest zintegrowany z platformą pojazdu, co umożliwia precyzyjne skierowanie anteny w kierunku Ziemi. Każdy stopień swobody porusza się niezależnie, za pomocą siłownika, aby osiągnąć wymagane prędkości i dokładność.

SENER Aeroespacial opracował także mechanizm podtrzymująco-zwalniający (Hold Down and Release Mechanism HDRM) dla HGAG, którego zadaniem było umożliwienie rozłożenia anteny po lądowaniu łazika na marsjańskim gruncie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5