Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Sarny z lotniska w Świdniku uratowane! Udana akcja płoszenia do lasu


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-05-18 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl, Aviation24

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Sarny z lotniska w Świdniku uratowane! Udana akcja płoszenia do lasu
fot. Vincent van Zalinge/Unsplash
Akcja płoszenia saren z lotniska w Świdniku trwała trzy godziny i zakończyła się pomyślnie. Stado powędrowało głębiej w kierunku lasu – donosi serwis Aviation24.pl.
Los saren stał pod dużym znakiem zapytania, o czym informowaliśmy wcześniej już w TYM TEKŚCIE.

O zgodę na zabicie zwierząt zwróciła się do samorządu województwa prywatna firma zarządzająca trawiastym lotniskiem. – Podjęliśmy kilka prób usunięcia zwierząt. Odgrodziliśmy płot na odcinku 200 metrów i przy użyciu nagonki płoszyliśmy. Podnieśliśmy ogrodzenie za pomocą drutu kolczastego do 2,40 m. Ale sarny wróciły – wyjaśniał Grzegorz Jędrasik, prezes firmy Navcom System Fly. Mieliśmy jednak kilka sytuacji, że trzeba było przerywać start lub lądowanie, bo sarna wbiegła na pas startowy. Piloci się po prostu boją. Uważam, że odstrzał to jedyne wyjście – przekonywał wówczas Jędrasik.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego na szczęście nie spieszyli się z podjęciem decyzji. Zebrali opinie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Polskiego Związku Łowieckiego, a do sprawy włączyły się również władze Świdnika. – Zaoferowaliśmy pomoc w przeniesieniu stada. Nie chcemy, żeby zwierzęta zostały odstrzelone. Jesteśmy przekonani, że uda się je usunąć z lotniska bez uśmiercania – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Podczas zaplanowanego przeglądu ogrodzenia lotniska okazało się, że jest uszkodzone i dzięki temu sarny mogły przedostać się na teren lądowiska. Ubytki w płocie uzupełnił więc zarządca terenu.

– Mogliśmy przejść do planowania akcji płoszenia stada. Odbyła się ona pod nadzorem lekarza weterynarii – zapewnia Dmowski. Przedstawiciele ratusza do końca trzymali w tajemnicy termin akcji. – Zależało nam, żeby nasze działania nie przyciągnęły na trawiaste lotnisko zaciekawionych mieszkańców, którzy mogliby utrudnić płoszenie zwierząt – wyjaśnił zastępca burmistrza. Przedsięwzięcie zaplanowano 6 maja w godzinach wieczornych. – To czas, kiedy sarny są już nieco wybiegane i spokojniejsze – dodali organizatorzy akcji. Całe stado, liczące 14 saren, przepłoszono do lasu poszpitalnego, skąd prawdopodobnie przybyły. – Dzięki wspólnym działaniom udało się zapewnić bezpieczeństwo pilotom i oszczędzić zwierzęta – podsumował zastępca burmistrza.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
airBaltic przywracają do pracy personel pokładowy. Tylko z wykonanymi szczepieniami

Pasażer i linie lotnicze

airBaltic przywracają do pracy personel pokładowy. Tylko z wykonanymi szczepieniami

Tomasz Śniedziewski 19 maja 2021

Linie nie chcą przewozić zwierząt laboratoryjnych. Naukowcy protestują

Pasażer i linie lotnicze

Linie nie chcą przewozić zwierząt laboratoryjnych. Naukowcy protestują

Tomasz Śniedziewski 24 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5