Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Samoloty jak sprzęt AGD. Unia Europejska planuje oznaczyć maszyny pod kątem emisji


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2019-06-29 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Samoloty jak sprzęt AGD. Unia Europejska planuje oznaczyć maszyny pod kątem emisji
fot. Lufthansa
Już niedługo Unia Europejska może oznaczać samoloty pod kątem emisji, tak jak obecnie oznacza się m. in. sprzęt AGD na podstawie poboru energii. Rozwiązanie ma służyć informowaniu konsumentów o impakcie środowiskowym lotów. W przyszłości system może być rozszerzony na przewoźników, lotniska oraz inne podmioty, informuje Bloomberg.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) planuje wyjść naprzeciw żądaniom coraz szerszej grupy pasażerów i informować o wpływie środowiskowym lotów, poprzez przyznanie ocen samolotom w oparciu o poziom emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń. Agencja rozpoczęła prace, nad opracowaniem systemu oznaczeń podobnego do tego, jaki stosuje się przy ocenianiu efektywności energetycznej sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak lodówek, poinformował Patrick Ky, dyrektor wykonawczy EASA podczas środowego (12 czerwca) briefingu dla mediów.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom “zielonej fali”

– Pasażerowie zgłaszali nam, że chcą poznać wpływ na środowisko samolotów, na pokładach których podróżują. Klienci stają się coraz lepiej poinformowani i podejmują coraz bardziej świadome decyzje na temat tego, które linie lotnicze i lotniska wybrać – powiedział Ky.

Potwierdzeniem tego, że kwestie środowiskowe stają się priorytetem w pracach Parlamentu Europejskiego są wyniki wyborów do tego organu, po których swoją reprezentację w parlamencie zwiększyły tzw. “partie zielone”, przekonywał Ky.

W niektórych krajach wspólnoty już teraz rośnie liczba pasażerów, którzy podejmują decyzję na temat wyboru środka transportu na podstawie wytwarzanego poziomu emisji. Powstały w Szwecji “flygskam” czyli “wstyd przed lataniem” już teraz powoduje wzrost liczby osób wybierających podróż pociągami, kosztem rezygnacji z lotów. Nastroje w szwedzkiej branży lotniczej nie są najlepsze po tym, gdy ostatni rok charakteryzował się najwolniejszym tempem wzrostu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Szczególnie niekorzystna była sytuacja na rynku połączeń krajowych – liczba pasażerów na tych trasach spadła w 2018 r o 3 proc. Powody do świętowania mają za to szwedzkie koleje państwowe SJ, które w ubiegłym roku, z powodu “dużego zainteresowania podróżowaniem w sposób przyjazny dla klimatu”, przewiozły rekordową, 32-milionową liczbę pasażerów.

Wyniki ankiety zorganizowanej przez World Wildlife Fund (WWF) pokazują, że w ubiegłym roku aż 23 proc. Szwedów, o 6 proc. więcej niż w 2017 r., powstrzymywało się przed podróżami drogą lotniczą, tak aby ograniczyć swoje negatywne oddziaływanie na klimat. Jednocześnie 18 proc. respondentów ubiegłorocznego badania deklarowało, iż wybierają podróż pociągiem zamiast podróży samolotem. Zmiana klimatu jest obecnie najważniejszym zagadnieniem politycznym dla młodych Szwedów, informuje Szwedzkie Radio na podstawie wykonanych przez siebie badań. 

Oznaczanie samolotów może nie być ostatnim słowem Unii Europejskiej


System oznaczeń samolotów pod kątem środowiskowym, nad którym obecnie pracuje Unia Europejska, może być dopiero wstępem do przyznawania podobnych oznaczeń liniom lotniczym, lotniskom oraz przedsiębiorstwom MRO, zdradził Ky. Jeżeli by do tego doszło, to w szczególnie trudnym położeniu byliby przewoźnicy posiadający flotę starszych maszyn, lub dużą liczbę samolotów czterosilnikowych, takich jak airbusy A340 lub boeingi 747.

– W przyszłości będzie to jednym z głównych tematów dla nas. Jest to zagadnienie niezwykle zapalne politycznie, dlatego musimy być w tym szczególnie ostrożni. Chcemy oprzeć się na niezaprzeczalnych danych – powiedział Ky.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IATA do rządów Europy: Myślcie o biopaliwach, a nie o podatkach

Prawo i polityka

IATA do rządów Europy: Myślcie o biopaliwach, a nie o podatkach

Tomasz Śniedziewski 24 czerwca 2019

Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Biznes i przemysł

Podniebne śmieci problemem dla środowiska i dla linii lotniczych

Tomasz Śniedziewski 23 czerwca 2019

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Pasażer i linie lotnicze

Emirates pozbywa się plastiku z pokładów. Słomki będą papierowe

Emilia Derewienko 23 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5