Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Kolejny krok do przejęcia Radomia przez PPL. Sąd wyznaczył nadzorcę


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-10 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
echodnia.eu/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejny krok do przejęcia Radomia przez PPL. Sąd wyznaczył nadzorcę
Jak długo jeszcze terminal w Radomiu będzie świecić pustkami?fot. Radom Airport
Jak podaje echodnia.eu do 28 sierpnia nadzorca sądowy ma przygotować raport dotyczący sytuacji finansowej spółki Port Lotniczy Radom. Kiedy dokument będzie gotowy, odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie upadłości spółki. Wyznaczony zostanie syndyk, którego zadaniem będzie zaspokojenie wierzycieli portu. Każdy z podmiotów, wobec których lotnisko ma zobowiązania, może też zaskarżyć upadłość. To może oznaczać przedłużenie procedury.
Najpierw nadzorca potem syndyk

Nadzorcę sądowego wyznaczył radomski Sąd Rejonowy podczas niejawnego posiedzenia pod koniec lipca. To warszawski adwokat, syndyk, który ma zapoznać się z sytuacją radomskiej spółki, pozna należności i zobowiązania portu, wartość majątku. Ma też dokonać analizy, czy upadłość spółki poprzez jej sprzedaż jest najkorzystniejszą formą upadłości zarówno dla spółki, jak i jej wierzycieli. Do 28 sierpnia ma przygotować sprawozdanie dla Sądu Rejonowego w Radomiu. 

– Kiedy dokument będzie gotowy sąd wyznaczy termin rozprawy w przedmiocie ogłoszenia upadłości – mówi sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

Rozprawa będzie jawna, stronami będą wierzyciele spółki, to podmioty publiczne, ale też prywatne. Każdemu z nich przysługuje możliwość zaskarżenia upadłości. Jeżeli uznają, że jest to dla nich niekorzystne, bo nie zostaną zaspokojone ich roszczenia. To może wydłużyć postępowanie.

Ewentualnymi apelacjami od decyzji sądu w Radomiu będzie się zajmował Sąd Okręgowy w Lublinie. – Sąd wyznaczy syndyka, to może, ale nie musi być ta sama osoba, która teraz jest nadzorcą sądowym, który będzie zaspokajał wierzytelności spółki – mówi sędzia Arkadiusz Guza.

Czy wierzyciele zablokują inwestycję?

Procedura nazwana przygotowaną likwidacją (ang. pre-pack), którą stosują władze lotniska oraz chcący je przejąć Państwowe Porty Lotnicze jest uproszczoną i bardziej przyjazną dla przedsiębiorstwa procedurą przejęcia. Tym, co odróżnia przygotowaną likwidację od klasycznego przejęcia jest nieobciążanie nabywcy długami nabywanego podmiotu.

A zobowiązania spółki lotniskowej kilkukrotnie przewyższają kwotę, za jaką ma być sprzedana PPL. Może się okazać, że nie uda się zaspokoić wszystkich wierzycieli.  Co ważne, w tej sytuacji sąd ma możliwość wyrażenia zgody na przygotowaną likwidację, nawet jeżeli cena sprzedaży jest niższa od ceny możliwej do uzyskania przez syndyka w procesie klasycznego postępowania upadłościowego, jeżeli przemawia za tym możliwość zachowania przedsiębiorstwa albo ważny interes publiczny. W wypadku portu w Radomiu sąd może uznać, że obie przesłanki są spełnione.

Czy dłużnicy zdecydują się na zablokowanie przejęcia lotniska przez PPL? Choć rzecznik Radomia-Sadkowa Kajetan Orzeł nie potwierdził w rozmowie z nami, że strony są już ze sobą dogadane, to trudno uwierzyć, że tak nie jest, skoro PPL zapowiada przetargi na rozbudowę lotniska już w sierpniu. Samo lotnisko ma być gotowe w 2020 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Small Planet: Okęcie jest coraz mniej przychylne czarterom (cz. 1)

Biznes i przemysł

Small Planet: Okęcie jest coraz mniej przychylne czarterom (cz. 1)

Magdalena Wosińska 21 września 2018

Radom: Lotnisko, po którym latają tylko komary

Infrastruktura i lotniska

Radom: Lotnisko, po którym latają tylko komary

Przemysław Farsewicz 19 września 2018

PPL przejmie lotnisko w Radomiu w najbliższych dniach

Prawo i polityka

PPL przejmie lotnisko w Radomiu w najbliższych dniach

Emilia Derewienko 14 września 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5