Kolejny krok do przejęcia Radomia przez PPL. Sąd wyznaczył nadzorcę - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Kolejny krok do przejęcia Radomia przez PPL. Sąd wyznaczył nadzorcę


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-10 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
echodnia.eu/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejny krok do przejęcia Radomia przez PPL. Sąd wyznaczył nadzorcę
Jak długo jeszcze terminal w Radomiu będzie świecić pustkami?fot. Radom Airport
Jak podaje echodnia.eu do 28 sierpnia nadzorca sądowy ma przygotować raport dotyczący sytuacji finansowej spółki Port Lotniczy Radom. Kiedy dokument będzie gotowy, odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie upadłości spółki. Wyznaczony zostanie syndyk, którego zadaniem będzie zaspokojenie wierzycieli portu. Każdy z podmiotów, wobec których lotnisko ma zobowiązania, może też zaskarżyć upadłość. To może oznaczać przedłużenie procedury.
Najpierw nadzorca potem syndyk

Nadzorcę sądowego wyznaczył radomski Sąd Rejonowy podczas niejawnego posiedzenia pod koniec lipca. To warszawski adwokat, syndyk, który ma zapoznać się z sytuacją radomskiej spółki, pozna należności i zobowiązania portu, wartość majątku. Ma też dokonać analizy, czy upadłość spółki poprzez jej sprzedaż jest najkorzystniejszą formą upadłości zarówno dla spółki, jak i jej wierzycieli. Do 28 sierpnia ma przygotować sprawozdanie dla Sądu Rejonowego w Radomiu. 

– Kiedy dokument będzie gotowy sąd wyznaczy termin rozprawy w przedmiocie ogłoszenia upadłości – mówi sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

Rozprawa będzie jawna, stronami będą wierzyciele spółki, to podmioty publiczne, ale też prywatne. Każdemu z nich przysługuje możliwość zaskarżenia upadłości. Jeżeli uznają, że jest to dla nich niekorzystne, bo nie zostaną zaspokojone ich roszczenia. To może wydłużyć postępowanie.

Ewentualnymi apelacjami od decyzji sądu w Radomiu będzie się zajmował Sąd Okręgowy w Lublinie. – Sąd wyznaczy syndyka, to może, ale nie musi być ta sama osoba, która teraz jest nadzorcą sądowym, który będzie zaspokajał wierzytelności spółki – mówi sędzia Arkadiusz Guza.

Czy wierzyciele zablokują inwestycję?

Procedura nazwana przygotowaną likwidacją (ang. pre-pack), którą stosują władze lotniska oraz chcący je przejąć Państwowe Porty Lotnicze jest uproszczoną i bardziej przyjazną dla przedsiębiorstwa procedurą przejęcia. Tym, co odróżnia przygotowaną likwidację od klasycznego przejęcia jest nieobciążanie nabywcy długami nabywanego podmiotu.

A zobowiązania spółki lotniskowej kilkukrotnie przewyższają kwotę, za jaką ma być sprzedana PPL. Może się okazać, że nie uda się zaspokoić wszystkich wierzycieli.  Co ważne, w tej sytuacji sąd ma możliwość wyrażenia zgody na przygotowaną likwidację, nawet jeżeli cena sprzedaży jest niższa od ceny możliwej do uzyskania przez syndyka w procesie klasycznego postępowania upadłościowego, jeżeli przemawia za tym możliwość zachowania przedsiębiorstwa albo ważny interes publiczny. W wypadku portu w Radomiu sąd może uznać, że obie przesłanki są spełnione.

Czy dłużnicy zdecydują się na zablokowanie przejęcia lotniska przez PPL? Choć rzecznik Radomia-Sadkowa Kajetan Orzeł nie potwierdził w rozmowie z nami, że strony są już ze sobą dogadane, to trudno uwierzyć, że tak nie jest, skoro PPL zapowiada przetargi na rozbudowę lotniska już w sierpniu. Samo lotnisko ma być gotowe w 2020 roku.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Radom: PPL zapowiada kolejny przetarg. Tym razem na wydłużenie drogi startowej

Infrastruktura i lotniska

Radom: PPL zapowiada kolejny przetarg. Tym razem na wydłużenie drogi startowej

Witold Urbanowicz 09 sierpnia 2018

Lotnisko w Radomiu nawet na 10 mln pasażerów rocznie. Zapowiedź przetargu

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Radomiu nawet na 10 mln pasażerów rocznie. Zapowiedź przetargu

Witold Urbanowicz 08 sierpnia 2018

Nie wszyscy radomianie za ratowaniem lotniska przez państwo. Pikieta przed terminalem

Infrastruktura i lotniska

Nie wszyscy radomianie za ratowaniem lotniska przez państwo. Pikieta przed terminalem

Aleksander Domański 01 sierpnia 2018

 

Honda Aircraft rozpoczyna dostawy HondaJet Elite

Biznes i przemysł

Honda Aircraft rozpoczyna dostawy HondaJet Elite

12 sierpnia 2018

Lotnisko w Bukareszcie może zyskać kolej jednoszynową

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Bukareszcie może zyskać kolej jednoszynową

11 sierpnia 2018

Babimost: Prawie dwukrotny wzrost liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Babimost: Prawie dwukrotny wzrost liczby pasażerów

11 sierpnia 2018

Lagardere: Przetarg PPL był pozorny

Infrastruktura i lotniska

Lagardere: Przetarg PPL był pozorny

10 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS