Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rzeszów: Podpisano umowę na realizację linii kolejowej do lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-10-08 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP/ rzeszow-news.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów: Podpisano umowę na realizację linii kolejowej do lotniska
fot. Rzeszów Jasionka
Około 300 mln zł ma kosztować budowa ponad 5-kilometrowego odcinka linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która powstanie wokół Rzeszowa.
W poniedziałek w trakcie Kongresu 590 w Jasionce podpisana została umowa na wykonanie inwestycji między samorządem województwa a PKP PLK. Inwestycja ma być gotowa za trzy lata.

Ostatni krok ku rozpoczęciu budowy

Jak podkreśliła w czasie uroczystości wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, pełne uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) będzie możliwe dopiero po realizacji inwestycji, którą wykona PKP PLK. – Najważniejszym elementem podpisanej umowy jest budowa linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz budowa wiaduktu kolejowego  – dodała.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział natomiast, że podpisanie umowy oznacza formalny początek budowy PKA. – Kolei aglomeracyjna na Podkarpaciu będzie łączyła szereg miejscowości, które pozwolą kursować pociągom w godzinach szczytu nawet co 30 minut – stwierdził.

Zdaniem Merchela najważniejszym zadaniem w tym projekcie jest budowa ponad 5-kilometrowego odcinka linii kolejowej do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną też m.in. mijanki i parkingi.

Pozostałe prace również w toku

PKP PLK stworzy też system kierowania ruchem kolejowym. Jak podkreślił prezes spółki, system umożliwi poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch pociągów, które będą mogły się poruszać z prędkością 120 km/h.

Merchel zaznaczył, że ogłoszony został już przetarg w systemie projektuj-wybuduj na zrealizowanie tej inwestycji. W listopadzie br. ma nastąpić otwarcie ofert i rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy. W pierwszym kwartale przyszłego roku podpisana ma zostać umowa. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2022 r. Szacowany koszt projektu to ponad 300 mln zł.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

Na PKA najbardziej ma zyskać Rzeszów, do miasta ma wjeżdżać coraz mniej samochodów. Temu ma służyć plan rozwoju kolei w 15 gminach sąsiadujących ze stolicą Podkarpacia oraz w Rzeszowie. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma sprawić, że ci, którzy na co dzień dojeżdżają do Rzeszowa, np. do pracy, na uczelnie, częściej będę wybierali kolej, a w domach zostawią samochód, albo wykorzystają go na dojazd na dworzec, by przesiąść się do pociągu.

Znakiem firmowym PKA mają być częste kursy pociągów – w godzinach szczytu – co 30 minut, poza szczytem co godzinę, w dni wolne od pracy co 120 minut. Oprócz nowych przystanków i peronów w ich pobliżu powstaną parkingi „Park & Drive” i stojaki na rowery. Inwestycje mają być zrealizowane na trasach od Rzeszowa do Kolbuszowej i Strzyżowa, a także z Dębicy do Przeworska przez Rzeszów. Gminy mają także utwardzić drogi dojazdowe i wybudować chodniki.

W Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, oprócz Rzeszowa, angażują się gminy: Boguchwała, Czarna, Czudec, Dębica, Głogów Małopolski, Kolbuszowa, Krasne, Łańcut, Łańcut, Przeworsk, Przeworsk, Sędziszów Małopolski, Strzyżów, Świlcza i Trzebownisko.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Otwarto hotel Holiday Inn Express przy lotnisku w Rzeszowie

Infrastruktura i lotniska

Otwarto hotel Holiday Inn Express przy lotnisku w Rzeszowie

Redakcja 01 października 2019

Rzeszów: Wakacyjne czartery wypełnione turystami

Infrastruktura i lotniska

Rzeszów: Wakacyjne czartery wypełnione turystami

Emilia Derewienko 22 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5