Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rząd Holandii: Amsterdam-Schiphol jest za duży. Pasażerów ma być mniej niż w 2019

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-06-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA I LOTNISKA
Rząd Holandii: Amsterdam-Schiphol jest za duży. Pasażerów ma być mniej niż w 2019
fot. Schiphol Airport
W ostatnich tygodniach lotnisko Amsterdam-Schiphol znalazło się w ogniu krytyki linii lotniczych. Port nie był w stanie zapewnić obsługi naziemnej samolotów pomimo rosnących stawek. Teraz w lotnisko uderza rząd, który uważa, że powinno ono zredukować liczbę operacji do 400 tys. rocznie.

O kłopotach amsterdamskiego lotniska, które zaczęły się już w kwietniu, zrobiło się głośno na początku czerwca, kiedy to zaczęto podkreślać, że brak spójnej wizji na wyjście z okresu pandemicznego i braki w kadrach zaczęły się bardzo negatywnie odbijać na jakości obsługi pasażera. Port był krytykowany za brak działań i narastające opóźnienia.

W końcu w połowie czerwca władze portu Amsterdam-Schiphol zdecydowały się na ograniczenie liczby pasażerów, którzy mogą być obsłużeni w ciągu jednego dnia wakacji. Zdecydowano się na liczbę ok. 70 tys. pasażerów, czyli o 16% mniej niż planowano. To zaś zmusiło linie lotnicze do ograniczenia podaży o 13,5 tys. foteli, a cięcia objęły również PLL LOT.

Teraz okazuje się, że to dopiero początek problemów amsterdamskiego lotniska. Holenderski rząd chce bowiem ograniczyć liczbę lotów do poziomu poniżej tego sprzed pandemii.

Rząd: Za duży hałas, pasażerów na Amsterdam-Schiphol musi być mniej

Holenderski rząd, który jest większościowym udziałowcem lotniska, poinformował w piątek (24 czerwca) o tym, że liczba pasażerów obsługiwana przez Amsterdam-Schiphol zostanie zredukowana do 440 tys. osób rocznie, czyli do poziomu o 11% niższego niż w roku 2019. Główną przyczyną ma być chęć walki z hałasem.

Odpowiedzialny za transport minister Mark Harbers podkreślał przy tym, że wpływ lotniska na środowisko i klimat musi zostać ograniczony, a zapowiadane działania mają przyczynić się do zachowania równowagi pomiędzy sprawnym funkcjonowaniem portu a lepszymi i zdrowszymi warunkami do życia mieszkańców. Zmiany mają wejść w życie od listopada 2023 roku.

Linie protestują

Nagła i niezapowiadana wcześniej decyzja wywołała spore poruszenie w branży lotniczej. Głos w tej sprawie zabrała m.in. IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. W oświadczeniu organizacji możemy przeczytać, że w ostatnim czasie w Holandii nie tylko trzykrotnie podniesiono podatek od podróży lotniczych, ale w samym porcie podniesiono stawki opłat lotniskowych o 37%.

– To, co teraz widzimy to ograniczanie połączeń lotniczych, które były budowane przez ostatnie 100 lat i wspierały dużą część holenderskiej gospodarki oraz aspiracje milionów holenderskich podróżnych – napisał Willie Walsh, dyrektor generalny IATA. Dodał przy tym, że decyzja nie ma poparcia w faktach, a redukcja liczby lotów nie będzie miała znacznego wpływu na zmniejszenie hałasu, ani emisji tlenków azotu. W Holandii lotnictwo generuje bowiem ok. 1% emisji tych związków.

IATA podkreśla także, że przed pandemią lotnictwo w Holandii dawało pracę 300 tys. osób i generowało 22 mld euro PKB, a lotnisko Amsterdam-Schipol jest głównym elementem tego sektora w kraju. W 2019 było ono obok Paryża i Londynu najlepiej skomunikowanym portem europejskim.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Itaka wystartowała z projektem videocastów

Pasażer i linie lotnicze

Itaka wystartowała z projektem videocastów

Rafał Dybiński 03 czerwca 2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Itaka wystartowała z projektem videocastów

Pasażer i linie lotnicze

Itaka wystartowała z projektem videocastów

Rafał Dybiński 03 czerwca 2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5