Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-05-11 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku
mat. prasowe
Trwa przetarg na budowę stacji Rail Baltiki przy międzynarodowym lotnisku w Rydze. Do drugiego etapu postępowania zakwalifikowało się 11 podmiotów z ośmiu krajów, w tym z Polski. Umowa z wykonawcą ma zostać zawarta w tym roku.
Spółka Eiropas Dzelzceļa līnijas, która wdraża projekt Rail Baltiki na terenie Łotwy, w listopadzie zeszłego roku ogłosiła przetarg na budowę stacji kolejowej przy lotnisku w Rydze (Riga International Airport). Zakres projektu obejmuje 6 km linii kolejowej, wiadukty, drogę dojazdową, nasyp, stację z budynkiem dworcowym. Więcej o projekcie piszemy tutaj.

Jak poinformował zamawiający, do drugiego etapu postępowania, po ocenie kwalifikacji uczestników, przeszło 11 podmiotów z 8 krajów: Łotwy, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Francji, Turcji i Austrii. Teraz uczestnicy mają przygotować ofertę techniczną i finansową w terminie do 3 sierpnia. – W tym przetargu mamy do czynienia z bardzo intensywną konkurencją międzynarodową. Złożone zostały profesjonalnie przygotowane wnioski, które pozwoliły wszystkim przejść do drugiego etapu. Daje nam to pewność, że zapewniony zostanie wysoki poziom konkurencji, dzięki czemu złożone oferty techniczne i finansowe będą konkurencyjne, a my będziemy mogli wybrać nie tylko najlepszą, ale również najbardziej opłacalną finansowo ofertę – mówi Kaspars Vingris, prezes zarządu Eiropas Dzelzceļa līnijas.

Podpisanie umowy ze zwycięzcą planowane jest do końca tego roku, a rozpoczęcie prac budowlanych – w przyszłym. Wartość zamówienia jest szacowana na 250-280 mln euro. Projekt jest finansowany ze środków unijnych.

Rail Baltica to projekt wyjątkowy: zakłada budowę normalnotorowej linii o rozstawie 1435 mm, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, i tym samym europejską siecią kolejową. Obecnie na terenie krajów bałtyckich dominuje – jak w Rosji – rozstaw 1520 mm.

– Projekt Rail Baltica jest jednym z katalizatorów rozwoju gospodarczego Łotwy. Połączy kraje bałtyckie z europejską siecią kolejową. Aktywna faza budowy projektu rozpocznie się pod koniec tego roku od prac budowlanych na dworcu centralnym w Rydze i będzie kontynuowana od prac budowlanych na międzynarodowym lotnisku w Rydze i głównej linii kolejowej Rail Baltica – mówi Tālis Linkaits, minister transportu Łotwy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rail Baltica: Jak zintegrować kolej z transportem lotniczym

Infrastruktura i lotniska

Rail Baltica: Jak zintegrować kolej z transportem lotniczym

Witold Urbanowicz 17 listopada 2019

Zespół Zahy Hadid wygrał konkurs na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Tallinie

Infrastruktura i lotniska

Zespół Zahy Hadid wygrał konkurs na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Tallinie

Witold Urbanowicz 12 listopada 2019

Rusza przetarg na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze

Infrastruktura i lotniska

Rusza przetarg na stację Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze

Witold Urbanowicz 07 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5