Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ryanair Sun: Touroperatorzy nie patrzą przychylnie na Modlin


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2017-11-29 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair Sun: Touroperatorzy nie patrzą przychylnie na Modlin
fot. Ryanair
– To rynek touroperatora. Jeśli ten zechce, żeby czarter postawił mu samolot w Warszawie, to linia musi ulokować maszynę w stolicy. Staramy się przekonać biura do Modlina – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Michał Kaczmarzyk, szef Ryanair Sun i były dyrektor naczelny PPL.
Najpierw formalności

Nowo powstała linia czarterowa pierwszy lot planuje na 2018 rok. Wcześniej jednak musi uzyskać Certyfikat Przewoźnika Lotniczego, jak również koncesję, wydawaną na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Jednym z warunków jej wydania jest posiadanie ważnego certyfikatu AOC. Na jakim jest teraz etapie Ryanair Sun? – Złożyliśmy w lipcu wniosek o AOC. Jest on obecnie rozpatrywany przez ULC. Zakładamy, że certyfikat powinniśmy otrzymać w lutym 2018 roku – informuje nas Michał Kaczmarzyk, prezes spółki.

Linia ma ambicję, by w ciągu dwóch lat stać się największym przewoźnikiem czarterowym w Polsce. W tym celu planuje rozbudować flotę o 15 samolotów w 2018 roku i 25 w 2019. Ich flagową maszyną jest w tym przypadku Boeing 737-800.

Ryanair Sun jest też na etapie rekrutacji 70 pilotów do swojej załogi. Poprzedził ją dzień otwarty dla kandydatów. O tym, co sami zainteresowani sądzą o propozycjach przewoźnika pisaliśmy tutaj

Konkurencja nie śpi

Na rynku czarterowym ma zresztą z kim konkurować. Sukcesami pochwalić może się chociażby Enter Air, który ma za sobą rekordowe lato i dobre dziewięć miesięcy. Po 2017 roku zysk operacyjny linii wzrósł o 4,7% do 64,1 mln zł. Firma podpisała także gigantyczną umowę z TUI na ponad 81 mln dolarów.

Firma córka Ryanaira też będzie współpracować z TUI, ale też z Grecos Holiday. W samym 2018 roku Ryanair Sun będzie oferować wyłącznie loty na destynacjach europejskich. W kolejnych latach pojawią się inne kierunki poza Europą. 

Ostatnie zdanie ma touroperator

Choć właściciel przewoźnika ma monopol na Modlin, linia czarterowa będzie obsługiwać połączenia z Warszawy, Poznania, Katowic i Wrocławia. – Oczywiście ze strategicznego punktu widzenia wolelibyśmy stacjonować w Modlinie, w którym mamy całe zaplecze. Rynek touroperatorów dziś nie patrzy jednak na Modlin jako potencjalne miejsce, z którego można obsługiwać pasażerów czarterowych. Ubolewamy nad tym i namawiamy ich, by spojrzeli na port jako miejsce, w którym można ściągnąć pasażerski ruch czarterowy. Póki co czekamy na rozwój wydarzeń – kontynuuje w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Kaczmarzyk.

Niebagatelną rolę w tworzeniu strategii będzie odgrywać z pewnością fakt budowy megalotniska, które przejmie ruch z portu Chopina. Po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w 2027 roku, Lotnisko Chopina ma zresztą zostać zamknięte dla lotów pasażerskich, w tym czarterowych – zapowiadał nie tak dawno Mikołaj Wild.

Jak na CPK zapatruje się młoda spółka? – To są kwestie trochę niezależne od nas, jeżeli będzie decyzja polityczna dotycząca budowy takiego lotniska, będziemy musieli się dostosować. Dzisiaj plan nasz jest taki, że jedną z baz mamy na Lotnisku Chopina i dwa z pięciu samolotów będą tam stacjonować. Podtrzymujemy tę decyzję zarówno w 2018 i 2019 roku – konkluduje szef Ryanair Sun.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair Sun oczami pilotów

Biznes i przemysł

Ryanair Sun oczami pilotów

Magdalena Wosińska 28 listopada 2017

Ryanair Sun bez certyfikatu ULC

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair Sun bez certyfikatu ULC

Justyna Urbaniak 27 listopada 2017

Ryanair Sun rekrutuje pilotów

Biznes i przemysł

Ryanair Sun rekrutuje pilotów

Redakcja 22 listopada 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5