Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ryanair przerzuca na pasażerów zapłatę nowego węgierskiego podatku


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-06-10 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair przerzuca na pasażerów zapłatę nowego węgierskiego podatku
fot. Piotr Bożyk
Ryanair publicznie wezwał Węgry do zniesienia nowego podatku lotniczego, który ma wejść w życie od 1 lipca. Podatek od „dodatkowych zysków”, który został nałożony na samoloty wylatujące z Węgier, wynosi 10 lub 25 euro. Tanie linie zapowiedziały, że będą zmuszone przenieść część swojej podaży do innych krajów, gdzie można bez problemu wzrastać. Pasażerowie do 16 czerwca mają czas na decyzję czy anulują podróż, czy godzą się na zapłatę podatku. Dodatkowa opłata obejmie pasażerów lecących do Budapesztu z Krakowa, Poznania i Warszawy-Modlina.
Ryanair zwrócił się do węgierskiego rządu o zniesienie nowej opłaty lotniczej w ramach wprowadzenia tzw. windfall tax, czyli podatku od ponadnormatywnych zysków, który zapewni wpływy budżetowe w wysokości ponad dwóch miliardów dolarów. Tani lotniczy gigant przekonuje, że linie lotnicze nie są porównywalne z bankami i firmami naftowymi, które ostatnio odnotowały ogromne zyski, a nowa opłata zaszkodzi całej gospodarce, a w szczególności branży lotniczej, która dopiero odbudowuje się po ciężkich dwóch latach przestoju.

Od lipca pasażerowie będą musieli zapłacić 10 lub 25 euro więcej za każdy bilet lotniczy. Doprowadziło to do tego, że Ryanair zakomunikował, że nie będzie miał innego wyjścia, jak przenieść zdolność przewozową na inne rynki, co pozwoli linii utrzymać znacznie bardziej konkurencyjne taryfy.

„Ten nieuzasadniony podatek nałożony na sektor lotniczy (który przynosił znaczne straty przez ostatnie dwa lata) będzie szkodliwy dla węgierskiej turystyki i gospodarki, która jest zależna od przewoźników lotniczych w zapewnianiu łączności, turystyki i miejsc pracy. Nierozważny podatek od „dodatkowych zysków”, który w niewytłumaczalny sposób porównuje przynoszący straty przemysł lotniczy z niezwykle dochodowymi firmami naftowymi i energetycznymi, natychmiast sprawił, że Węgry stały się niekonkurencyjne i mniej atrakcyjne dla linii lotniczych i turystów” – brzmi oświadczenie Ryanaira.

W czwartek pasażerowie, którzy kupili bilety na loty Ryanair z Budapesztu otrzymali wiadomość, z której okazuje się, że linie lotnicze naliczą każdemu pasażerowie kolejne 3900 forintów (10 euro) z mocą wsteczną, ponieważ, jak argumentuje Ryanair, jest to dodatkowy podatek od zysków wprowadzony niesłusznie przez węgierski rząd na każdego wylatującego pasażera. W przypadku destynacji, która znajduje się Europą irlandzkie operator doliczy 9750 forintów, co daje 25 euro.

Linie zaznaczają w swojej wiadomości, że jeśli dodatkowa opłata jest to nie do zaakceptowania przez pasażera, każdy posiadający ważny bilet może dokonać anulacji rezerwacji do 16 czerwca. W przeciwnym razie kwota zostanie automatycznie potrącona z karty płatniczej użytej do rezerwacji. Po anulowaniu, pełna wcześniej wpłacona kwota zostanie zwrócona.

– Rząd Węgier uważa to niedopuszczalne i potępia fakt, że Ryanair przenosi na podróżnych płacenie dodatkowego podatku od zysków – pisze na Twitterze Zoltan Kovacs, rzecznik rządu Viktora Orbana. Minister węgierskiej gospodarki Márton Nagy złożył skargę do węgierskiego rzecznika praw konsumentów. – Węgierskie rodziny nie mogą płacić ceny wojny – dodaje Kovacs.

Oświadczenie w tej sprawie wydało także Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Węgier. – Węgierski rząd nie akceptuje i kategorycznie potępia praktykę, w której Ryanair przesuwa koszty nałożonego przez linie lotnicze podatku na pasażerów. Jest to szczególnie niefortunna praktyka, ponieważ Ryanair zaczął to robić w stosunku do biletów sprzedanych dużo wcześniej – napisało ministerstwo.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czarterem z Łodzi do Turcji, Grecji i Bułgarii

Pasażer i linie lotnicze

Czarterem z Łodzi do Turcji, Grecji i Bułgarii

Redakcja/inf. pras. 10 czerwca 2022

Nowe połączenia Ryanaira z Polski. Zimą loty z Krakowa do Poznania (aktualizacja)

Pasażer i linie lotnicze

Nowe połączenia Ryanaira z Polski. Zimą loty z Krakowa do Poznania (aktualizacja)

Rafał Dybiński 08 czerwca 2022

Ryanair kazał pasażerom z RPA uwiarygodnić swoje paszporty

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair kazał pasażerom z RPA uwiarygodnić swoje paszporty

Mateusz Kieruzal 07 czerwca 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5