Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Rosja: Petersburg z „otwartym niebem” od stycznia 2020 r.?


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-09 11:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP/ rp.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rosja: Petersburg z „otwartym niebem” od stycznia 2020 r.?
fot. Rakoon/ Wikimedia CC-BY-2.0
Przyszły rok ma przynieść zmiany w części rosyjskiej strefy powietrznej. Wiele wskazuje na to, że na petersburskim lotnisku Pułkowo zacznie obowiązywać reguła „otwartego nieba”. PAP donosi, że rejsy z drugiego co do ważności miasta Rosji linie lotnicze będą mogły wykonywać do 30 krajów, w tym do Polski.
Liberalizacja zasad pozwoli na przewożenie pasażerów między dwoma krajami bez lądowania w kraju, w którym zarejestrowany jest przewoźnik świadczący usługę. Swoje zainteresowanie rynkiem naszych wschodnich sąsiadów wyraża między innymi Ryanair, Wizz Air i EasyJet. To ważna informacja, bo Rosjanie z pewnością liczą właśnie na turystów skuszonych niskimi kosztami podróży, którzy udadzą się do miasta białych nocy, Newy, setek mostów, soborów, pancernika Potiomkina czy Carskiego Sioła.

Decyzja Kremla jest z jednej strony oczywistą konsekwencją ruchu, który wprowadził z dniem 1 października tego roku wobec 53 krajów, w tym Polski, możliwość uzyskiwania drogą elektroniczną bezpłatnych wiz do Petersburga, ale z drugiej stoi w jawnej sprzeczności z interesami rodzimych linii lotniczych w tym Aerofłotu. Rosyjscy przewoźnicy protestowali przeciw otwarciu nieba nad dawną stolicą carów.  

Wśród 30 krajów, które znalazły się na liście proponowanej przez resort transportu, jest również Polska. Źródło w jednej z rosyjskich linii lotniczych powiedziało agencji TASS cytowanej przez PAP, że wprowadzenie ułatwień w ruchu dla 30 krajów jest możliwe od 2020. Niebo miałoby być otwarte przez pięć lat i ten okres byłby próbą dla całej idei.

Petersburskie lotnisko Pułkowo obsłużyło w zeszłym roku 18 123 064 podróżnych. Większość z nich stanowili obywatele Federacji oraz byłych państw Związku Sowieckiego. Udział turystów zachodnich był niewielki. Mają to zmienić nowe przepisy, które wejdą w życie z początkiem 2020 roku. Od początku października wprowadzono dla wybranych państw możliwość ubiegania się o darmowe wizy elektroniczne. Termin ważności tego e-dokumentu to 30 dni od dnia wydania. Pozwala on na pobyt Federacji Rosyjskiej do 8 dób od daty wjazdu. Z taką wizą można przekroczyć granicę wyłącznie jednym z przejść w Petersburgu lub obwodzie leningradzkim. Wiza jest ważna jedynie na terenie obwodu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Listopad: Wizz Air rośnie szybciej niż Ryanair

Pasażer i linie lotnicze

Listopad: Wizz Air rośnie szybciej niż Ryanair

Justyna Urbaniak 09 grudnia 2019

Pas startowy na Krywlanach gotowy od roku i nadal bez samolotów

Infrastruktura i lotniska

Pas startowy na Krywlanach gotowy od roku i nadal bez samolotów

Przemysław Farsewicz 09 grudnia 2019

Pakistan otwiera niebo. Koniec utrudnień

Prawo i polityka

Pakistan otwiera niebo. Koniec utrudnień

Aleksander Domański 19 lipca 2019

 

Heathrow wdrożyło system antydronowy

Infrastruktura i lotniska

Heathrow wdrożyło system antydronowy

20 stycznia 2020

Budapeszt nie zwalnia tempa chińskiej ekspansji

Infrastruktura i lotniska

Budapeszt nie zwalnia tempa chińskiej ekspansji

20 stycznia 2020

Gdańsk: Blisko 5,4 mln pasażerów w 2019 roku

Infrastruktura i lotniska

Gdańsk: Blisko 5,4 mln pasażerów w 2019 roku

20 stycznia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5