Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-06 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Katowice Airport/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach
Wzrost liczby pasażerów idzie z rozwojem infrastrukturyfot. Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
Lipiec był rekordowym miesiącem pod każdym względem w historii pyrzowickiego lotniska. Jednocześnie ustanowiony został  nowy miesięczny rekord liczby obsłużonych pasażerów w ruchu ogółem w polskim porcie regionalnym. Z siatki połączeń regularnych i czarterowych (ruch ogółem) skorzystało 694 415 podróżnych, to jest o 155 488 więcej (+28,8%) w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Zatem pobity został rekordowy wynik z czerwca bieżącego roku, w którym to obsłużono 581 003 podróżnych. Rekordowa była także liczba startów i lądowań, których odbyło się 4 989 (+19,4 %). Uśredniając, każdej doby w lipcu odbywało się ponad 160 startów i lądowań. 
W lipcu w ruchu regularnym z i do Katowice Airport podróż odbyło 304 687 osób, o 59 195 więcej (+24,1%) w porównaniu z lipcem 2017 roku. Najpopularniejsze trasy to: Londyn-Luton (32,7 tys. pasażerów), Dortmund (26,4 tys.), Eindhoven (13,5 tys.), Warszawa (11,3 tys.) i Frankfurt (11,2 tys.). W ruchu wakacyjnym (czarterowym) w siódmym miesiącu bieżącego roku obsłużonych zostało 389 106 podróżnych, tj. o 96 066 więcej (+32,8 %). Pięć najpopularniejszych tras czarterowych w lipcu bieżącego roku to: Antalya (41,5 tys.), Burgas (39 tys.), Bodrum (32 tys.), Heraklion (22 tys.) i Warna (19,7 tys.). 

– W lipcu Pyrzowice potwierdziły swoją dominującą pozycję w Polsce w segmencie obsługi ruchu czarterowego. Rok 2018 będzie bez wątpienia najlepszy w historii pyrzowickiego lotniska, jeśli chodzi o liczbę odprawionych pasażerów. Zakładamy, że będzie ich około 4,8 mln. Znakomite wyniki cieszę i tym bardziej motywują nas do skutecznej realizacji kolejnych inwestycji, które pozytywnie wpłyną na poprawę jakości obsługi pasażerów. Jednym z najważniejszych projektów w najbliższym czasie będzie rozbudowa i całkowita przebudowa terminalu pasażerskiego B. Fizyczna realizacja projektu rozpocznie się w przyszłym roku. Z kolei jeszcze latem bieżącego roku rozpoczniemy rozbudowę parkingu przed terminalami – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej Katowice Airport. 

Podsumowanie siedmiu miesięcy br. 

Od 1 stycznia do 31 lipca 2018 roku w Katowice Airport odprawionych zostało 2 680 748 pasażerów, to jest o 576 748 więcej (+27,7 %), w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dla porównania podobny wynik, 2 695 732 pasażerów, osiągnięto za cały 2014 rok. W ciągu minionych siedmiu miesięcy, samoloty wykonały 23 246 operacji lotniczych, czyli startów i lądowań, było ich o 4327 więcej (+22,8 %) niż w tym samym czasie ubiegłego roku. 

Z lotów regularnych skorzystało 1 629 397 pasażerów, tj. o 271 588 więcej (+20%) niż w tym samym okresie minionego roku. Samolotami czarterowymi podróżowało 1 045 222 osób, o 304 687 więcej (+41,2 %) niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2017 roku. 

Rozwój infrastruktury 

Katowice Airport należy do grona największych polskich lotnisk użytku publicznego. Pyrzowice są liderem wśród lotnisk regionalnych w segmencie przewozów czarterowych oraz cargo. W obowiązującym od końca marca rozkładzie lato 2018 z Pyrzowic dostępnych jest rekordowe ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państw na 4 kontynentach. 

W Pyrzowicach nieustannie toczy się proces inwestycyjny. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W sierpniu rozpocznie się rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z parkingu z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. 

W najbliższym czasie GTL rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów. 

Na terenie portu inwestują też partnerzy GTL. Trwa budowa Hotelu Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem jest Chopin Airport Development. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie tego roku. 

Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Trwa wyposażanie w niezbędne urządzanie nowej wieży kontroli lotniska. PAŻP planuje oddać ją do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 roku. Razem z GTL Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak będzie wyglądał dojazd do Pyrzowic od jesieni?

Infrastruktura i lotniska

Jak będzie wyglądał dojazd do Pyrzowic od jesieni?

Justyna Urbaniak 01 sierpnia 2018

Katowickie lotnisko obsłużyło rekordową liczbę pasażerów w czerwcu

Infrastruktura i lotniska

Katowickie lotnisko obsłużyło rekordową liczbę pasażerów w czerwcu

Justyna Urbaniak 06 lipca 2018

Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Justyna Urbaniak 05 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5