Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Radom: Wmurowanie kamienia węgielnego pod terminal lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras.

Data publikacji:
2020-10-29 15:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PPL

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Radom: Wmurowanie kamienia węgielnego pod terminal lotniska
fot. PPL
W czwartek (29 października), na terenie Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku, miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod terminal pasażerski lotniska. Do dziś podpisano umowy o wartości 480 mln zł.
Liczba uczestników uroczystości, ze względów epidemicznych, była mocno ograniczona. Akt erekcyjny podpisali: minister Marcin Horała, eurodeputowany Adam Bielan, poseł Marek Suski, Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego UW, Stanisłąw Wojtera, prezes PPL, ks. Gabriel Marciniak, Diecezjalny Duszpasterz Służb Mundurowych, podpułkownik Piotr Jabłoński i Jerzy Mirgos, Prezes firmy MirBud, wykonawcy terminalu.

Terminal będzie miał powierzchnię 30 tys. m.kw., znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do 9 mln pasażerów. Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, chodzi o loty czarterowe i niskokosztowe, gdyż na Lotnisku Chopina trzeba zwolnić miejsce dla pasażerów tranzytowych, których liczba szybko rośnie.

– Nie można myśleć tylko chwilą bieżącą – trzeba myśleć strategicznie, na dekady i pokolenia. Aby przyszłość była lepsza, należy budować, tworzyć nowe rzeczy. Takie jak lotniska w Radomiu czy Centralny Port Komunikacyjny – powiedział Stanisław Wojtera.

Po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Stanisław Wojtera podpisał umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska. Przetarg wygrała Korporacja Budowlana DORACO, Sp. z o.o. Ze strony wykonawcy umowę podpisali Karol Zduńczyk, prezes Zarządu i Radosław Jarosiewicz, wiceprezes Zarządu.

– Przed nami kolejna interesująca realizacja – rozbudowa Portu Lotniczego w Radomiu. W portfolio DORACO to już kolejne lotnisko, dlatego jestem spokojny o sprawną realizację tego projektu. Projektu tym bardziej ważnego, gdyż docelowo odciąży warszawskie Lotnisko Chopina, przekierowując do Radomia część ruchu lotniczego. Jako generalny wykonawca dołożymy wszelkich starań, aby za 16 miesięcy oddać zakres naszego zadania do użytkowania przez port – powiedział Karol Zduńczyk.

W przetargu złożono 5 ofert. Kwota najkorzystniejszej oferty po aukcji elektronicznej wyniosła 24,6 mln. Umowny czas realizacji to 16 miesięcy. Do dziś PPL podpisało 8 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ok. 480 mln zł.

Przedmiotem umów są:
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
  • Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
  • Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.
  • Budowę terminalu lotniska w Radomiu
  • Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku Radom-Sadków.
  • Wykonanie w formule projektuj i wybuduj obiektów kubaturowych B1 i B3 w Porcie Lotniczym Radom - Sadków”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Port Lotniczy Radom: Podpisano kolejną umowę za 45 mln zł

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Radom: Podpisano kolejną umowę za 45 mln zł

Emilia Derewienko 07 września 2020

Pięciu oferentów chętnych do realizacji zadań na lotnisku w Radomiu

Infrastruktura i lotniska

Pięciu oferentów chętnych do realizacji zadań na lotnisku w Radomiu

Rafał Dybiński 03 sierpnia 2020

Port Radom: Wojewoda wydał decyzje na budowę infrastruktury

Infrastruktura i lotniska

Port Radom: Wojewoda wydał decyzje na budowę infrastruktury

Rafał Dybiński 13 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5