Minister Infrastruktury i Rozwoju podpisał decyzję wyznaczającą spółkę Radom Meteo jako instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej w zakresie pełnienia osłony meteorologicznej radomskiego portu lotniczego.
Decyzja popisana została 5 sierpnia i oznacza, że Radom Meteo (spółka, której właścicielem jest Port Lotniczy Radom) będzie zapewniał osłonę meteorologiczną w strefie kontrolowanej lotniska dla służby kontroli lotniska oraz użytkowników wykonujących loty w tej strefie, ale również w rejonie kontrolowanym lotniska dla służby kontroli zbliżania oraz użytkowników wykonujących loty w tej strefie.
Budowa własnej osłony meteorologicznej to wymóg stawiany wszystkim europejskim portom lotniczym. Biuro meteorologiczne radomskiego lotniska, przez 24 godziny na dobę odpowiadać będzie za monitoring wszystkich czynników wpływających na pogodę. Chodzi tu zwłaszcza o siłę i kierunek wiatru, ilość i rodzaj opadów, ciśnienie atmosferyczne, wysokość i rodzaj chmur. Dane bieżące przekazywane są do kontrolerów ruchu, którzy będą mogli śledzić nawet najmniejsze zmiany pogody na monitorach swoich komputerów. Sami kontrolerzy w Radomiu, obecnie przygotowywani do pracy w radomskim porcie, swoje stanowiska obejmą jednak dopiero 17 września. Pierwsze samoloty Air Baltic wystartują stąd jednak już 1 września. W tym czasie, czyli między 1 a 17 września, służbę żeglugi powietrznej ma zapewnić lotniskowa, certyfikowana służba AFIS.
Oprócz Air Baltic, który zaoferuje połączenia z Radomia do Rygi, z lotniska operować ma również Czech Airlines – oferując połączenia do Pragi.
Radomskie lotnisko, aby móc sprawnie obsługiwać ruch lotniczy, już dziś musi myśleć o rozbudowie. Dorota Sidorko, prezes Portu Lotniczego Radom, w rozmowie z lokalnym serwisem Radom24.pl przyznała ostatnio, że już dziś projektowany jest garaż, aby przez zimę było gdzie przechowywać wszystkie wozy obsługujące lotnisko. W planach jest także ogłoszenie przetargu na część prac związanych z drogą kołowania i drugim miejscem postojowym. Obecnie na lotnisku jest bowiem tylko jedno takie miejsce.
Pieniądze na inwestycje mają pochodzić z budżetu miasta. Radni podjęli uchwałę o możliwości skorzystania z pożyczki w formie „buy sell back” w kwocie 70 mln zł. Pierwsza transza została już uruchomiona. W pierwszej kolejności wybudowany zostanie garaż, który musi powstać jeszcze przed zimą. Dla płyty postojowej i drogi kołowania zrealizowano już projekt, teraz czas na ogłoszenie przetargu. Przedstawiciele portu zakładają, że rozbudowa mogłaby się zacząć już na wiosnę przyszłego roku.
Interesuje Cię tematyka lotnicza? ZDG TOR zaprasza na pierwsze Forum
Lotnicze,
które odbędzie się 10 września w Warszawie.