Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Próbne loty z wykorzystaniem ekologicznego paliwa Emirates i GE Aviation


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-11-20 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Emirates Press

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Próbne loty z wykorzystaniem ekologicznego paliwa Emirates i GE Aviation
fot. Emirates
Emirates i GE Aviation podpisały protokół ustaleń w celu opracowania programu, w ramach którego Boeing 777-300ER linii Emirates, napędzany silnikami GE90, do końca 2022 roku wykona lot testowy z wykorzystaniem w 100 proc. zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
Obecnie dopuszczone do użytku paliwo SAF jest mieszanką opartego na ropie naftowej paliwa Jet A lub Jet A-1 i składnika SAF, przy czym maksymalny limit mieszanki wynosi 50 proc. Jeden z ekspertów paliwowych GE przewodniczy międzynarodowej grupie zadaniowej, której celem jest opracowanie standardowych specyfikacji branżowych wspierających przyjęcie 100 proc. SAF, które nie wymaga mieszania z konwencjonalnym paliwem lotniczym.

Oczekuje się, że lot testowy z użyciem 100 proc. SAF, będący kamieniem milowym we współpracy Emirates i GE Aviation, pokaże, jak szerokokadłubowe samoloty komercyjne korzystające z paliwa odrzutowego wytworzonego z alternatywnych źródeł mogą obniżyć emisję CO2 w całym cyklu życia w porównaniu z paliwami ropopochodnymi bez problemów operacyjnych. Lot demonstracyjny wspiera również szersze działania obu firm na rzecz ograniczenia emisji CO2, ponieważ branża dąży do zwiększenia wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego.

Emirates będą ściśle współpracować z organami regulacyjnymi w celu uzyskania zgody na eksperymentalny typ certyfikacji, a także będą koordynować działania z producentami płatowców, Auxiliary Power Unit (APU) oraz Original Equipment Manufacturers (OEMs), a także ściśle współpracować z dostawcami SAF w zakresie zaopatrzenia i logistyki dostaw.

– Emirates są zaangażowane we wspieranie inicjatyw, które pomagają zminimalizować emisję CO2, poczyniliśmy też ogromne postępy w zakresie efektywności i oszczędności paliwa. Nasza umowa z GE Aviation pomoże w realizacji wspólnego zobowiązania branży do zerowej emisji netto i mamy nadzieję na kontynuację tej bliskiej współpracy. Nasze partnerstwo z GE Aviation w celu przygotowania się do lotu próbnego będzie ważnym krokiem w kierunku zapewnienia certyfikacji lotów zasilanych w 100% zrównoważonym paliwem lotniczym – powiedział Adel Al Redha, dyrektor operacyjny Emirates.

GE Aviation wykona niezbędne przeglądy techniczne, aby potwierdzić, że silniki spełnią specyfikacje wydajnościowe, a także udzieli wszelkich wskazówek przed i po locie, zgodnie z potrzebami.

– Firma GE Aviation jest zaangażowana w działania mające na celu ograniczenia emisji CO2 przez lotnictwo komercyjne, w tym w opracowywanie technologii dla obecnie eksploatowanych i przyszłych flot. Współpraca z Emirates jest kluczowa dla naszych wysiłków zmierzających do globalnej standaryzacji 100% SAF, co może stanowić istotną szansę zwiększenia wpływu zrównoważonego paliwa na działania lotnictwa w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla – powiedział John S. Slattery, prezes i dyrektor generalny GE Aviation.

Emirates od dawna wspierają starania branży i rządów na rzecz rozwoju przemysłu zrównoważonego paliwa lotniczego i regularnie uczestniczą w inicjatywach mających na celu przyczynienie się do wdrażania SAF. Pierwszy lot napędzany przez zrównoważone paliwo odbył się w 2017 r. z lotniska O'Hare w Chicago.

Emirates odebrały swój pierwszy A380 napędzany SAF w grudniu 2020 roku oraz zwiększyły ilość zrównoważonego paliwa lotniczego o 32 tony na potrzeby lotów ze Sztokholmu na początku 2020 r. dzięki wsparciu Swedavia's Biofuel Incentive Programme. Loty z Oslo również są realizowane przy użyciu zrównoważonego paliwa w ramach polityki norweskiego rządu.

Przewoźnik jest też członkiem koalicji "Czyste niebo dla jutra" (Clean Skies for Tomorrow), utworzonej przez Światowe Forum Ekonomiczne, która wspiera korzystanie ze zrównoważonego paliwa lotniczego wskazując te działania jako drogę do lotów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Wszystkie silniki GE Aviation mogą pracować przy użyciu zatwierdzonego paliwa SAF, które jest wykonane z olejów roślinnych, alg, smarów, tłuszczów, odpadów, alkoholi, cukrów, wychwyconego dwutlenku węgla i innych alternatywnych źródeł. Dzięki zastosowaniu takich surowców zamiast paliw kopalnych, można zmniejszyć emisję CO2 już podczas procesu produkcji.

GE Aviation jest aktywnie zaangażowana w ocenę i kwalifikację SAF od 2007 roku i ściśle współpracuje z producentami, organami regulacyjnymi i operatorami, aby zapewniać, że zrównoważone paliwo może być powszechnie stosowane w lotnictwie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5