Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Prawie jedna czwarta portów lotniczych UE obsługiwanych przez Ryanair traci pieniądze


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-07-19 12:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prawie jedna czwarta portów lotniczych UE obsługiwanych przez Ryanair traci pieniądze
fot. Piotr Bożyk
Podatnicy mogą wspierać prawie jedną czwartą portów lotniczych w Unii Europejskiej obsługiwanych przez Ryanair – czytamy w raporcie grupy Transport & Environment. Bruksela zezwala państwom członkowskim na dotowanie regionalnych portów lotniczych, ale planuje dokonać przeglądu wytycznych, które to regulują.
Raport opublikowany przez grupę lobbingową Transport & Environment, zatytułowany „Analiza pomocy państwa dla wybranych portów lotniczych Ryanair”, szacuje, że prawie jedna czwarta portów lotniczych w UE obsługiwanych przez linie lotnicze prawdopodobnie przyniesie straty i będzie wspierana przez pieniądze podatników.

Zakazać pomocy państwa

Grupa chce, aby UE zakazała pomocy państwa dla przynoszących straty lotnisk. Twierdzi, że subsydiuje ona wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych w lotnictwie i przynosi korzyści udziałowcom w takich przedsiębiorstwach jak Ryanair. Raport Transport & Environment stwierdza, że spośród 214 portów lotniczych w UE obsługiwanych przez Ryanair co najmniej 35, lub inaczej 16 procent prawdopodobnie otrzyma dotacje rządowe, podczas gdy kolejne 17, czyli 8 procent prawdopodobnie odnotuje straty, ponieważ przyciągają one małą liczbę pasażerów.

Transport & Environment twierdzi, że jego analiza nie jest wyczerpująca. Grupa sugeruje, że dalsze badania mogłyby wykazać, że samorządy lokalne wspierają inne porty lotnicze wykorzystywane przez Ryanair, w tym Charleroi, dużą bazę wykorzystywaną przez przewoźnika w Belgii, który obsługuje około ośmiu milionów pasażerów rocznie. Grupa ds. ochrony środowiska wskazuje, że trudno jest uzyskać dane na temat pomocy udzielanej przez państwa członkowskie UE portom lotniczym, ponieważ ich rządy nie podają na ten temat żadnych szczegółów.

Grupa podjęła mimo to kroki, aby zidentyfikować porty lotnicze, które prawdopodobnie otrzymają pomoc. Transport & Environment zebrał wszystkie lotniska, które przyciągają mniej niż 500 000 pasażerów rocznie i mogą przynosić straty, a tym samym potencjalnie otrzymywać dotacje.

Spór o emisje

Grupa podała, że wyróżniła Ryanaira, ponieważ ostatnie dane pokazują, że jest to jeden z 10 największych emitentów gazów cieplarnianych w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Ryanair twierdzi jednak, że ma najniższe emisje gazów cieplarnianych spośród każdej europejskiej linii lotniczej. W maju jego emisja dwutlenku węgla wyniosła 66 gramów na pasażera na kilometr, co według niego było o połowę niższe niż w przypadku innych przewoźników.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair i Bartolini Air uruchamiają program szkolenia pilotów w Polsce

Biznes i przemysł

Ryanair i Bartolini Air uruchamiają program szkolenia pilotów w Polsce

Emilia Derewienko 17 lipca 2019

Ryanair spowolni przez uziemienie MAX-ów

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair spowolni przez uziemienie MAX-ów

Emilia Derewienko 16 lipca 2019

Ryanair wstydzi się MAX-ów

Biznes i przemysł

Ryanair wstydzi się MAX-ów

Emilia Derewienko 15 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5