Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PPL zainteresowane wykupem udziałów na lotnisku w Radomiu


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-09-25 16:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Radio Plus Radom/ ju

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PPL zainteresowane wykupem udziałów na lotnisku w Radomiu
Fot. Radom
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) planuje wykupić udziały w Porcie Lotniczym Radom – podaje lokalne Radio Plus Radom. Informacje potwierdzili szef kancelarii Senatu Jakub Kowalski i miejski radny Wiesław Wędzonka. 
Jak przyznał minister Jakub Kowalski, cytowany przez Radio Plus Radom, w kwestii wykupu udziałów w Porcie Lotniczym Radom przez PPL „są pewne propozycje ze strony Prawa i Sprawiedliwości”. Minister zaznaczył, że rozmowy trwają od kilku miesięcy i odbywają się one zarówno z udziałem prezydenta Radomia jak też PPL-u. Kowalski nie zdradził jednak, jakie będzie zaangażowanie tego podmiotu.

Miasto potwierdza – rozmowy trwają

Doniesienia odnośnie rozmów biznesowych dotyczących przyszłości Portu Lotniczego Radom potwierdził prezydent Radomia Radosław Witkowski. Radny Wiesław Wędzonka z PO zdradził, że w rozmowach tych uczestniczy PPL. Dodał on również, iż byłby zadowolony, gdyby skarb państwa wziął 100 proc. lotniskowych akcji.

Radomski port lotniczy właściwie od początku funkcjonowania budzi spore kontrowersje. W kluczowych dla swojego funkcjonowania miesiącach czerwiec – sierpień bieżącego roku (a więc miesiącach wakacyjnych, podczas których ruch na lotniskach rośnie), port obsłużył łącznie 3 124 pasażerów. To mniej niż przed rokiem, gdzie w ciągu trzech analogicznych miesięcy obsłużono łącznie 3 697 osób.

Przedstawiciele lotniska gorsze statystyki tłumaczą uboższą siatką połączeń. W ubiegłym roku w sezonie wakacyjnym z lotniska oferowane było aż pięć połączeń – do Gdańska, Wrocławia, Pragi, Berlina i Lwowa. W tegorocznej ofercie pozostały tylko trzy trasy – do Gdańska, Pragi i Lwowa.

Spada liczba pasażerów, rosną koszty utrzymania

Jedynym przewoźnikiem operującym z radomskiego portu jest Sprint Air. W całym ubiegłym roku z Portu Lotniczego Radom skorzystało 9713 pasażerów. Prawdopodobieństwo, że w tym roku liczba ta będzie mniejsza – jest wysokie.

Wraz z malejącą liczbą pasażerów rosną koszty utrzymania portu. W ubiegłym roku lotnisko odnotowało stratę w wysokości 23,9 mln zł. To znacznie więcej niż w 2015 roku, kiedy strata sięgnęła 17,7 mln zł. Przedstawiciele lotniska podkreślają, że strata mogłaby być mniejsza, ale radomskie lotnisko wymaga inwestycji, bez których nie da się tu uruchomić nowych połączeń. A to one są kluczowe dla wzrostów na lotnisku.

Radomskie lotnisko wymaga nakładów rzędu 200 mln zł w rozbudowę infrastruktury, w tym przede wszystkim – przedłużenie drogi startowej i budowę płyty postojowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Port Lotniczy Radom: Statystyki gorsze niż w Babimoście

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Radom: Statystyki gorsze niż w Babimoście

Justyna Urbaniak 14 września 2017

Prezes PL Radom: Negatywna opinia to mniej pasażerów. O nas mówią pozytywnie

Infrastruktura i lotniska

Prezes PL Radom: Negatywna opinia to mniej pasażerów. O nas mówią pozytywnie

Emilia Derewienko 01 sierpnia 2017

Radom: Lotnisko kontra ustawa o dostępie do informacji publicznej

Prawo i polityka

Radom: Lotnisko kontra ustawa o dostępie do informacji publicznej

Justyna Urbaniak 18 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5