Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair skarży „Porty Lotnicze”. PPL: To „kuriozalne”


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-01-22 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair skarży „Porty Lotnicze”. PPL: To „kuriozalne”
fot. Lotnisko Chopina
Zdaniem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” interwencja Ryanaira u Komisji Europejskiej to nic innego, jak „próba odwrócenia uwagi od rzeczywistego problemu zdefiniowanego przez LOT”.
Ryanair w grudniu 2017 roku złożył oficjalną skargę w Departamencie Konkurencji Komisji Europejskiej na naruszenie konkurencji przez Polskie Porty Lotnicze – udziałowca i konkurenta lotniska Warszawa Modlin – poprzez uniemożliwianie rozbudowy infrastruktury w Modlinie. „Przez najbliższe 5 lat Ryanair podwoi liczbę pasażerów w Warszawie. Co najmniej 25 nowych połączeń i dodatkowe loty na istniejących trasach będziemy oferować z Modlina, jeśli PPL przestanie blokować rozwój tego portu, lub z lotniska Chopina w bezpośredniej konkurencji z LOT- em – komentował Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Ryanair skarży PPL, Ryanaira LOT

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele PPL. Działanie irlandzkiego przewoźnika władze „Portów Lotniczych” odczytują jako próbę odwrócenia uwagi od rzeczywistego problemu, który został zdefiniowany przez PLL LOT i nazywają je działaniem kuriozalnym– mówią w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Narodowy przewoźnik w ubiegły czwartek (18 stycznia) wysłał skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazał w niej, że od kilku lat z lotniska korzysta jeden przewoźnik, jakim jest Ryanair. Jak podkreślił LOT, Modlin, który jest państwowym przedsiębiorcą, dotowanym z budżetu państwa i od kilku lat przynosi straty finansowe.

PPL w swoim piątkowym komunikacie podkreślił natomiast, że w Modlinie należy uporządkować relacje z Ryanairem – jedyną linią regularną, która stamtąd lata i panuje na tym lotnisku niepodzielnie, siłą rzeczy dyktując swoje warunki

Każdy nowy przewoźnik, który chciałby zacząć latać z Modlina, musiałby zapłacić za każdego obsłużonego pasażera 40 złotych. Ryanair, który stale rozwija swoją bazę w Modlinie, już teraz płaci ułamek tej ceny. Przy takich relacjach cennikowych, żadna nowa linia niskokosztowa, choćby nawet chciała latać z Modlina, nie będzie w stanie wygrać z uprzywilejowanym Ryanairem - wskazało PPL.

Problematyczny Ryanair

Tymczasem trwają analizy nad wyborem drugiego, pomocniczego lotniska dla Warszawy – PPL szuka drugiego portu, do którego mógłby przekierować ruch. W naszej ocenie jeśli chodzi o port w Modlinie, źródło problemu leży gdzie indziej – żadna linia nie chce lądować na lotnisku, zdominowanym przez jednego przewoźnika - Ryanaira – czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Modlin zapowiada, że będzie pracować nad nowym cennikiem, by zachęcić nowych przewoźników. W ocenie lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim zawiadomienie PLL LOT skierowane do UOKiK jest nieuzasadnione, tym bardziej w kontekście, że linia ta nigdy nie prowadziła regularnej działalności przewozowej z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. 

Właścicielami portu są samorządowcy województwa mazowieckiego, którzy mają 1/3 udziałów, Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air przygotowany do Brexitu. Ma brytyjską licencję

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air przygotowany do Brexitu. Ma brytyjską licencję

Justyna Urbaniak 03 maja 2018

Ryanair utrzymuje tempo rozwoju i pnie się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair utrzymuje tempo rozwoju i pnie się w górę

Justyna Urbaniak 03 maja 2018

Londyn Stansted planuje zmniejszyć zależność od Ryanaira

Infrastruktura i lotniska

Londyn Stansted planuje zmniejszyć zależność od Ryanaira

Justyna Urbaniak 04 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5