Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair skarży „Porty Lotnicze”. PPL: To „kuriozalne”


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-01-22 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair skarży „Porty Lotnicze”. PPL: To „kuriozalne”
fot. Lotnisko Chopina
Zdaniem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” interwencja Ryanaira u Komisji Europejskiej to nic innego, jak „próba odwrócenia uwagi od rzeczywistego problemu zdefiniowanego przez LOT”.
Ryanair w grudniu 2017 roku złożył oficjalną skargę w Departamencie Konkurencji Komisji Europejskiej na naruszenie konkurencji przez Polskie Porty Lotnicze – udziałowca i konkurenta lotniska Warszawa Modlin – poprzez uniemożliwianie rozbudowy infrastruktury w Modlinie. „Przez najbliższe 5 lat Ryanair podwoi liczbę pasażerów w Warszawie. Co najmniej 25 nowych połączeń i dodatkowe loty na istniejących trasach będziemy oferować z Modlina, jeśli PPL przestanie blokować rozwój tego portu, lub z lotniska Chopina w bezpośredniej konkurencji z LOT- em – komentował Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Ryanair skarży PPL, Ryanaira LOT

Głos w sprawie zabrali przedstawiciele PPL. Działanie irlandzkiego przewoźnika władze „Portów Lotniczych” odczytują jako próbę odwrócenia uwagi od rzeczywistego problemu, który został zdefiniowany przez PLL LOT i nazywają je działaniem kuriozalnym– mówią w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Narodowy przewoźnik w ubiegły czwartek (18 stycznia) wysłał skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazał w niej, że od kilku lat z lotniska korzysta jeden przewoźnik, jakim jest Ryanair. Jak podkreślił LOT, Modlin, który jest państwowym przedsiębiorcą, dotowanym z budżetu państwa i od kilku lat przynosi straty finansowe.

PPL w swoim piątkowym komunikacie podkreślił natomiast, że w Modlinie należy uporządkować relacje z Ryanairem – jedyną linią regularną, która stamtąd lata i panuje na tym lotnisku niepodzielnie, siłą rzeczy dyktując swoje warunki

Każdy nowy przewoźnik, który chciałby zacząć latać z Modlina, musiałby zapłacić za każdego obsłużonego pasażera 40 złotych. Ryanair, który stale rozwija swoją bazę w Modlinie, już teraz płaci ułamek tej ceny. Przy takich relacjach cennikowych, żadna nowa linia niskokosztowa, choćby nawet chciała latać z Modlina, nie będzie w stanie wygrać z uprzywilejowanym Ryanairem - wskazało PPL.

Problematyczny Ryanair

Tymczasem trwają analizy nad wyborem drugiego, pomocniczego lotniska dla Warszawy – PPL szuka drugiego portu, do którego mógłby przekierować ruch. W naszej ocenie jeśli chodzi o port w Modlinie, źródło problemu leży gdzie indziej – żadna linia nie chce lądować na lotnisku, zdominowanym przez jednego przewoźnika - Ryanaira – czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Modlin zapowiada, że będzie pracować nad nowym cennikiem, by zachęcić nowych przewoźników. W ocenie lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim zawiadomienie PLL LOT skierowane do UOKiK jest nieuzasadnione, tym bardziej w kontekście, że linia ta nigdy nie prowadziła regularnej działalności przewozowej z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. 

Właścicielami portu są samorządowcy województwa mazowieckiego, którzy mają 1/3 udziałów, Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów).Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air przygotowany do Brexitu. Ma brytyjską licencję

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air przygotowany do Brexitu. Ma brytyjską licencję

Justyna Urbaniak 03 maja 2018

Ryanair utrzymuje tempo rozwoju i pnie się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair utrzymuje tempo rozwoju i pnie się w górę

Justyna Urbaniak 03 maja 2018

Londyn Stansted planuje zmniejszyć zależność od Ryanaira

Infrastruktura i lotniska

Londyn Stansted planuje zmniejszyć zależność od Ryanaira

Justyna Urbaniak 04 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS