Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Poznań: Automatyczna odprawa na lotnisku już możliwa


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-12-20 11:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotnicze.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Automatyczna odprawa na lotnisku już możliwa
fot. Newseria Innowacje
Poznański port lotniczy zaraz po stołecznym Lotnisku Chopina i porcie w Modlinie jest trzecim lotniskiem w Polsce, na którym podróżni mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.
W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie pełnoletni obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej posiadający paszport biometryczny. Z bramek mogą korzystać także obywatele RP posiadający biometryczny dowód osobisty. Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana na wielu europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych do bramki, podróżny musi wejść do środka. Bramka przeprowadzi sprawdzenie i weryfikację biometryczną. Automatycznie zweryfikuje dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem.

Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwala wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na II linię kontroli.

Choć odprawa ta jest automatyczna, na wypadek nieprawidłowości nadzoruje ją funkcjonariusz Straży Granicznej. Przy dodatkowych czynnościach podróżny jest kierowany na II linię kontroli. Czas odprawy dzięki bramkom automatycznym zostaje skrócony do kilkunastu sekund. 

Ostatnio pisaliśmy, że do zainstalowania bramek automatycznych przymierza się również Port Lotniczy Kraków-Balice. Rozmowy te prowadziły władze portu, wraz z przedstawicielami MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i służb granicznych. Wojewoda małopolski, Piotr Ćwik, otrzymał od wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego potwierdzenie, że środki na tę inwestycję w postaci 3,44 mln zł zostaną zagwarantowane, w związku z czym Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie może uruchomić procedury prowadzące do zakupu bramek ABC.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Mazowieckie lotniska: Odprawa w 15 sekund dzięki bramkom biometrycznym

Infrastruktura i lotniska

Mazowieckie lotniska: Odprawa w 15 sekund dzięki bramkom biometrycznym

Emilia Derewienko 04 października 2019

Wild: Nie wiemy jakie niespodzianki czekają nas w Modlinie

Infrastruktura i lotniska

Wild: Nie wiemy jakie niespodzianki czekają nas w Modlinie

Emilia Derewienko 30 listopada 2018

Technologiczny awans mazowieckich lotnisk. Pojawią się automatyczne bramki odprawy

Infrastruktura i lotniska

Technologiczny awans mazowieckich lotnisk. Pojawią się automatyczne bramki odprawy

Emilia Derewienko 29 listopada 2018

 

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5