Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Porty regionalne ciągle w górę. 17-procentowy wzrost liczby pasażerów


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-07-30 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Związek Regionalnych Portów Lotniczych

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Porty regionalne ciągle w górę. 17-procentowy wzrost liczby pasażerów
fot. Katowice Airport
Podczas pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku na czternastu lotniskach regionalnych w Polsce zostało obsłużonych 12,8 mln pasażerów – wynika z danych zebranych przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych. To o 1,86 mln więcej (+17%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Lotniska w regionach są w trendzie intensywnego wzrostu liczby pasażerów. Wzrost odnotowany w pierwszym półroczu bieżącego roku jest wyższy od bardzo dobrego wyniku uzyskanego w tym samym okresie zeszłego roku, kiedy to wyniósł on 11%, co przełożyło się na 1,1 mln pasażerów więcej. Warto podkreślić, że dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach regionalnych jest wyraźnie lepsza, niż wynosi średnia dla europejskich portów lotniczych. Według najnowszych, dostępnych danych ACI Europe, kształtuje się ona na poziomie około 7%.

Regionalne porty lotnicze ciągle utrzymują wysoki udział w rynku przewozów. W pierwszym półroczu tego roku z siatki połączeń wszystkich piętnastu krajowych lotnisk skorzystało 20,7 mln pasażerów – z czego 62% (12,8 mln) podróżowało na trasach z lub do lotnisk regionalnych. Pozostałe 38% (7,9 mln) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Najważniejsze lotniska w regionach

W gronie pięciu portów lotniczych z największą liczbą obsłużonych podróżnych w pierwszym półroczu tego roku znalazły się: Kraków – 3,19 mln, Gdańsk – 2,32 mln, Katowice – 1,98 mln, Modlin – 1,5 mln
i Wrocław – 1,5 mln.

Największy liczbowy wzrost obsługiwanych pasażerów w pierwszym półroczu 2018 roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami zeszłego roku zanotowały lotniska w Krakowie – 483 tys. pasażerów, Katowicach – 421 tys., Poznaniu – 306 tys., Gdańsku – 213 tys. i Wrocławiu – 205 tys. podróżnych.

Liderem procentowego wzrostu liczby pasażerów w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem roku minionego z wynikiem o 99% lepszym została Zielona Góra. Na drugim miejscu znalazł się Poznań z 40,5-proc. wzrostem, następnie lotniska w Lublinie (+33,4%), Katowicach (+26,9%) i Bydgoszczy (+25,8%).

– Znaczący wzrost liczby pasażerów w polskich portach regionalnych to zasługa nie tylko portów średnich i dużych, czyli tych, w których rocznie obsługiwanych jest powyżej 1,5 mln podróżnych. Cieszy nas fakt, że także mniejsze lotniska regionalne odnotowują znaczące, procentowe wzrosty ruchu. Myślę, że dzięki znakomitemu sezonowi wakacyjnemu po dziewięciu miesiącach bieżącego roku wszystkie polskie porty w regionach będą mogły pochwalić się znaczącymi wzrostami – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Wyzwania 

Jak dodaje, na rynku wyraźnie rysują się dwa czynniki, które mogą wpłynąć na wyhamowanie wzrostu ruchu, szczególnie w trakcie rozkładu zima 2018/2019. – Z pewnością takim negatywnym elementem jest wzrost ceny nafty lotniczej. Według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych w ciągu dwunastu miesięcy cena nafty lotniczej wzrosła o 55% z poziomu około 60 dolarów amerykańskich za baryłkę w lipcu 2017 roku do poziomu ponad 90 dolarów w lipcu bieżącego roku. Warto pamiętać, że w przypadku największych linii niskokosztowych oferujących loty z polskich lotnisk regionalnych od 30 do 35% kosztów ich działalności stanowi paliwo – ostrzega Tomasik.

Jako drugi problem wskazuje niedobory kadrowe. Mowa tutaj o pilotach, co wraz z napiętą letnią siatką połączeń, która przekłada się na dużą liczbę „wylatanych” godzin, powoduje, że istnieje ryzyko braku załóg do obsłużenia wszystkich lotów w trakcie rozkładu zima 2018/2019. – W naszej ocenie te czynnik mogą mieć decydujący wpływ na ograniczenie oferowania przez linie niskokosztowe z polskich portów regionalnych w rozkładzie zima 2018/2019 – komentuje prezes ZRPL.

Wzrost także po pierwszym kwartale

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,3 mln pasażerów, o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku w czternastu lotniskach regionalnych obsłużono w sumie prawie 5,3 mln pasażerów. To o 680 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, co stanowi wzrost o 14,7%. Z kolei udział portów regionalnych w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (8,7 mln pasażerów) wyniósł 61%. Pozostałe 39% (ok. 3,4 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Białystok buduje lotnisko. Pas startowy gotowy jesienią

Infrastruktura i lotniska

Białystok buduje lotnisko. Pas startowy gotowy jesienią

Bartosz Józefiak 24 lipca 2018

Letnie wyprawy z Kraków Airport

Infrastruktura i lotniska

Letnie wyprawy z Kraków Airport

Emilia Derewienko 23 lipca 2018

Port Lotniczy Bydgoszcz przebudował terminal pasażerski

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Bydgoszcz przebudował terminal pasażerski

Justyna Urbaniak 20 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5