Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Port Lotniczy Warszawa-Modlin będzie miał prywatnego inwestora?


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2021-02-18 11:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Port Lotniczy Warszawa-Modlin będzie miał prywatnego inwestora?
fot. Lotnisko Warszawa-Modlin/ Facebook
Jedynym rozwiązaniem na impas, w jakim znalazło się lotnisko w Modlinie, może być wykupienie portu przez prywatnego inwestora. Ten ponoć zgłosił się już z zamiarem przejęcia choć części akcji lotniska. Spółka nie podaje na razie do publicznej wiadomości który podmiot jest zainteresowany transakcją – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Lotniska regionalne poniosły ogromne straty finansowe na skutek pandemii koronawirusa i obowiązujących w 2020 roku restrykcji transportowych. W porównaniu do 2019 roku, polskie porty lotnicze obsłużyły w ubiegłym roku średnio 70 proc. mniej pasażerów. Modlin, którego sytuacja była już wcześniej skomplikowana ze względu na konflikt właścicielski, znalazł się po lockdownie w bardzo trudnym położeniu. Spadek liczby pasażerów oznacza dla portu utratę wpływów z opłat lotniskowych.

– Przyszłe funkcjonowanie lotniska jest zagrożone, bo pieniądze będą powoli się kończyć. Wystarczą do kwietnia, może do czerwca – mówi w rozmowie z DGP Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej modlińskiego lotniska i skarbnik Mazowsza. Jego zdaniem rozwiązaniem trudnej sytuacji portu może być zaangażowanie prywatnego inwestora, który niedawno zgłosił się do lotniska. Ma to być „poważna firma działająca w branży lotniczej”, jednak Miesztalski nie zdradza na razie, o który podmiot może chodzić.

Możliwe, że lotnisko będzie chciało sprzedać choćby część swoich udziałów. Akcjonariusze mają o tym dyskutować podczas zgromadzenia właścicielskiego w przyszłym tygodniu. Udziały w firmie posiadają obecnie cztery podmioty – samorząd Mazowsza (35,2 proc.) i Nowego Dworu Mazowieckiego (4,48 proc.), Agencja Mienia Wojskowego (32,04 proc.) i Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze PPL (28,28 proc.).

Właściciele lotniska już wcześniej nie mogli jednak dojść do porozumienia w sprawie inwestycji w porcie i przyszłości obiektu. PPL, które jest jednocześnie właścicielem konkurencyjnego dla Modlina Portu Lotniczego Radom, nie chciało się zgodzić na dokapitalizowanie portu kwotą 50 mln zł, twierdząc, że to niedozwolona pomoc publiczna. Z kolei władze podwarszawskiego portu od lat zarzucają PPL-owi blokowanie rozwoju lotniska w Modlinie.

Nie jest pewne, czy PPL wyrazi zgodę na przejęcie nawet części akcji lotniska w Modlinie przez prywatnego inwestora. Marek Miesztalski twierdzi, że wtedy brane pod uwagę będą inne warianty, m.in. możliwość przekazania przez Mazowsze kolejnej pożyczki w wysokości 50 mln zł. Jak dotąd Modlinowi udało się pozyskać w czasie pandemii 15 mln pożyczki z Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego i 7,6 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury w ramach pomocy dla lotnisk dotkniętych lockdownem wiosną 2020 roku.

Warto wspomnieć, że wcześniej na sprzedaż swojego lotniska inwestorowi z sektora prywatnego zdecydowało się miasto Łódź. Port w Lublinku na skutek pandemii również znalazł się w trudnej sytuacji, w dodatku nie zakwalifikował się do wsparcia publicznego z tytułu zamknięcia lotnisk na skutek pandemii.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Warszawa-Modlin: Zaledwie 870 tys. pasażerów obsłużonych w 2020 roku

Infrastruktura i lotniska

Warszawa-Modlin: Zaledwie 870 tys. pasażerów obsłużonych w 2020 roku

Red. ed 28 stycznia 2021

Lotnisko w Modlinie świeci pustkami. Terminal zostanie zamknięty

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Modlinie świeci pustkami. Terminal zostanie zamknięty

Emilia Derewienko 13 stycznia 2021

Ryanair poleci z Modlina do Koszyc na Słowacji

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair poleci z Modlina do Koszyc na Słowacji

Emilia Derewienko 17 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5