Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańskie lotnisko i Port Gdańsk na rzecz Portu Centralnego


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2019-12-07 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Airport Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańskie lotnisko i Port Gdańsk na rzecz Portu Centralnego
fot. ZMPG
Przedstawiciele Portu Lotniczego Gdańsk i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy wspieraniu budowy i efektywnego wykorzystania Portu Centralnego w Gdańsku.
Idea nawiązania współpracy powstała wraz z ukazaniem się koncepcji budowy Portu Centralnego, który w swych założeniach uwzględnia m.in. powstanie nowej przestrzeni dla bazy statków wycieczkowych. A Port Lotniczy Gdańsk oferuje wygodne połączenia lotnicze umożliwiające wymiany załóg i pasażerów. Obie strony mają nadzieję, że stworzenie baz dla wycieczkowych statków pasażerskich w Gdańsku, w szczególności największych jednostek, przyczyni się do zwiększenia ich liczby i tym samym wzrostu efektywności wykorzystania tej części Portu Centralnego, jak i rozwoju regionu poprzez zwiększenie liczby turystów odwiedzjących Pomorze. Więcej turystów, to także więcej pasażerów na lotnisku
w Gdańsku.

List intencyjny podpisali Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz Łukasz Greinke Prezes Portu Gdańsk i Sławomir Michalewski Wiceprezes ds. Finansowych Portu Gdańsk.

− Nawiązanie współpracy pomiędzy portem morskim a portem lotniczym w Gdańsku, to wyjątkowo ważny element realizacji Portu Centralnego. Projekt zakłada budowę między innymi nowego terminalu wycieczkowego. Nowy pirs umożliwi zawijanie do Gdańska największym statkom wycieczkowym na świecie. Obecnie, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, port nie może przyjmować tak dużych jednostek” – powiedział Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. − Porozumienie z Portem Lotniczym Gdańsk to nasz sygnał do potencjalnych inwestorów, że Port Gdańsk zdobył kolejnego silnego partnera w tym ważnym przedsięwzięciu – dodał.

− Bardzo liczymy, że rozwój Portu Centralnego przyczyni się do rozwoju całego regionu. Mamy nadzieję na ożywienie gospodarcze, ale także na zwiększoną liczbę turystów, którzy postanowią przypłynąć do naszego kraju na pokładach statków wycieczkowych. Turyści ci, a także załogi statków, to potencjalni klienci naszego lotniska, którzy będą z niego korzystać, planując swoje podróże – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Port Centralny to flagowa inwestycja w Porcie Gdańsk oraz największa planowana inwestycja morska w Europie. Port Centralny obejmie ok. 1400 ha akwenu oraz 410 ha powierzchni lądu. Projekt przewiduje powstanie 9 terminali. Pierwsze mają być gotowe w 2029 roku. Budowa Portu Centralnego ma kosztować ok. 12 mld zł, uwzględniając wydatki administracji morskiej na budowę nowych falochronów i pozostałej infrastruktury.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rumuńskie lotnisko zmodernizuje pas startowy za 30 mln euro

Infrastruktura i lotniska

Rumuńskie lotnisko zmodernizuje pas startowy za 30 mln euro

Justyna Urbaniak 06 grudnia 2019

Zmiany w Wizz Air: Zamknięcie tras z Polski, abonament na loty

Pasażer i linie lotnicze

Zmiany w Wizz Air: Zamknięcie tras z Polski, abonament na loty

Emilia Derewienko 06 grudnia 2019

 

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

11 sierpnia 2022

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

Biznes i przemysł

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

11 sierpnia 2022

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

Infrastruktura i lotniska

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

11 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5