Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Porozumienie PAŻP z władzami Modlina?


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-09-27 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Porozumienie PAŻP z władzami Modlina?
fot. Flickr
Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna donosi o porozumieniu się Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z włodarzami lotniska w Modlinie w sprawie rozwiązania problemu wieży kontroli, która może funkcjonować tylko do końca tego roku.
Jak podawaliśmy za Pulsem Biznesu w poniedziałek, Modlin chciał skierować skargę na PAŻP, który odpowiada za płynność i bezpieczeństwo ruchu lotniczego nad Polską, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie do Komisji Europejskiej. Agencja w ostatnich czasie zbudowała wieże kontroli ruchów m.in. w Krakowie, Lublinie czy Poznaniu. Na początku tego roku, z nie do końca znanych powodów, wycofano się natomiast z inwestycji w Modlinie. Jest to o tyle dziwne, że wojewódzki nadzór budowlany przedłużył po raz kolejny pozwolenie na działanie wieży tymczasowej do końca 2018 roku i jasno dał do zrozumienia, że następnego przedłużenia nie będzie. Czwartemu co do ilości obsłużonych pasażerów lotnisku w Polsce groziło więc czasowe zamknięcie.

To przyniosłoby straty bezpośrednie oraz pośrednie, bo skutecznie odstraszyłoby ewentualnych przewoźników zainteresowanych przełamaniem dominacji Ryanaira, który całkowicie zmonopolizował sobie podwarszawski port.

Wieża tymczasowa – co potem się okaże                        

Plan jest następujący, najpierw w Modlinie zacznie działać wieża mobilna, która zastąpi dotychczasową z początkiem 2019 roku. Potem albo powstanie wieża stała, albo PAŻP zdecyduje się na nowatorskie rozwiązania, jakim jest wieża zdalna. Jest to plan który jednak nie został spisany i podpisany przez obie strony. Tę informacje potwierdziły nam obie strony.

– Działania, które realizujemy są pokłosiem rozmów, które Agencja prowadzi z przedstawicielami Modlina – mówi nam Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP – Wieża, którą mamy zamiar przekazać do Modlina jest w tym momencie przez nas wyposażana w najnowsze systemy. Tak jak ustaliliśmy z władzami portu, wieża mobilna będzie przekazana do Modlina na początku grudnia i przez miesiąc testowana, by płynnie przejąć zadania dotychczasowego obiektu od 1 stycznia 2019 roku.

W tle polityka

Problem ustaleń ustnych jest taki, że łatwiej się z nich wycofać niż z pisemnych porozumień. Nigdy przecież nie wiadomo kto co powiedział, co obiecał, do czego się zobowiązał. W wypadku, gdy obie strony sobie ufają i są siebie pewne, problem jest mniejszy. W tym wypadku jednak trudno mówić o pewności.

Właścicielami portu Modlin są zależne pośrednio od polityków Agencja Mienia Wojskowego (34,43 procent udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 procent) oraz Województwo Mazowieckie (30,37 procent) i Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 procent), których władze pochodzą z wyborów, a te za pasem. Również PAŻP jako agencja rządowa, jest ściśle związany z życiem politycznym kraju.

Rodzi to wszystko wątpliwości czy nie będziemy mieli sytuacji, gdy wieża składana zagości na dłużej w Modlinie, bo ktoś znowu nie będzie mógł się z kimś dogadać. Jest to o tyle prawdopodobne, że nie jest tajemnicą, że obecnej władzy państwa nie jest po drodze z władzami województwa. Wybór Radomia, a nie Modlina jako miejsca, gdzie powinno powstać lotnisko komplementarne dla Mazowsza i lotniska Chopina, przez wielu komentatorów jest tłumaczone tylko i wyłącznie względami politycznymi. Gdyby tak było, to naturalną konsekwencją musiałoby być wygaszenie Modlina,  żeby Radom nie miał konkurencji.

Na razie zostajemy z rozwiązaniami tymczasowymi.  Wieża mobilna będzie działać od stycznia 2019 roku. Co potem? Czas pokaże.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Z Modlina do Brukseli – nie chodzi o lot, a o skargę

Prawo i polityka

Z Modlina do Brukseli – nie chodzi o lot, a o skargę

Aleksander Domański 24 września 2018

Powołano zastępcę prezesa PAŻP

Prawo i polityka

Powołano zastępcę prezesa PAŻP

Justyna Urbaniak 08 września 2018

CPK szansą rozwoju Warszawy czy zagrożeniem utraty stołeczności?

Infrastruktura i lotniska

CPK szansą rozwoju Warszawy czy zagrożeniem utraty stołeczności?

Kasper Fiszer 07 września 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5