Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Poznaj szczegóły operacji #LOTdoDomu! Zobacz skąd do kraju wróciło najwięcej Polaków?


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-04-06 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznaj szczegóły operacji #LOTdoDomu! Zobacz skąd do kraju wróciło najwięcej Polaków?
fot. PLL LOT
W ramach operacji repatriacyjnej na pokładach samolotów PLL LOT wróciło od 15 marca ponad 55 tys. Polaków. Narodowy przewoźnik wykonał 388 lotów z 71 lotnisk rozrzuconych po całym świecie. W razie potrzeby w najbliższym czasie mogą być uruchamiane jeszcze pojedyncze rejsy. Samoloty LOT ciągle obsługują ruch cargo.
Operacja #LOTdoDomu wystartowała 15 marca, tuż po ogłoszeniu zamknięcia granic Polski w związku z docierającą do Europy Środkowej i Wschodniej pandemią koronawirusa. W jej ramach realizowane są specjalne rejsy czarterowe, które umożliwiają Polakom i uprawnionym do tego cudzoziemcom powrót do kraju.

W ciągu 22 dni trwania operacji #LOTdoDomu skorzystało z niej ponad 55 tys. Polaków. LOT wykonał na zlecenie rządu 388 lotów z 71 lotnisk rozrzuconych po całym świecie. Udało się także pomóc ok. 2 tys. obywateli innych państw, którzy dzięki współpracy służb dyplomatycznych i konsularnych mogli skorzystać z organizowanym przez Polskę połączeń lotniczych. Dane dotyczące lotów repatriacyjnych udostępniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że akcja #LOTdoDomu to jedna z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej. – Jej sprawny przebieg nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie. Należą im się słowa najwyższego uznania i ogromnego podziękowania za wytężoną pracę oraz ponadstandardowe zaangażowanie – powiedział minister.

Inne dane dotyczące osób, które skorzystały z lotów w ramach #LOTdoDomu podała Kancelaria Premiera Rady Ministrów w serwisie Facebook oraz jej szef Michał Dworczyk. Do kraju miało wrócić ponad 53 723 Polaków, a wykonany zostać 405 rejsów. W poniedziałek (6 kwietnia) MSZ na swojej stronie opublikował dane podające liczbę ponad 55 tys. osób i wcześniejsze dane związane z liczbą lotnisk i wykonanych lotów.


W ramach #LOTdoDomu zorganizowane zostało wiele lotów do miast nieobsługiwanych przez LOT w ruchu regularnym czy nawet czarterowym. Samoloty polskiego przewoźnika pojawiły się więc w takich miejscach jak: Zanzibar, Dubaj, Male na Malediwach, Cebu, Manila, Rijad, Alicante, Algier, Lima, Helsinki czy Lizbona. Zrealizowane zostały rejsy z Buenos Aires czy Sydney. W tym pierwszym przypadku był to najdłuższy bezpośredni lot w historii przewoźnika. W Australii LOT pojawił się po raz pierwszy po wielu latach – zorganizowano dwa połączenia z Sydney. Powrót Polaków z Limy wymagał zorganizowania dodatkowego transportu w samym Peru. W ostatnich dniach samoloty do Warszawy wystartowały z wyspy Jersey.

– Samoloty w ramach operacji #LOTdoDomu dotarły tam, gdzie Polacy potrzebowali pomocy w powrocie do rodzin, gdyż to misja i obowiązek narodowego przewoźnika. Sukces ten nie byłby możliwy bez poświęcenia i ciężkiej pracy zarówno naszych załóg, jak i pracowników biurowych wykonujących i koordynujących operację #LOTdoDomu. Ze względu na presję czasu i zamknięte przestrzenie lotnicze, organizacja każdego rejsu była ogromnym wyzwaniem. Konieczne było zdobycie licznych dodatkowych pozwoleń, spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie pełnego zaplecza technicznego i logistycznego – mówił Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Pomimo zakończenia operacji #LOTdoDomu, w najbliższych dniach i tygodniach będą organizowane dodatkowe specjalne rejsy. 7 kwietnia będzie to lot z Mediolanu przez Rzym do Rzeszowa.

LOT na zlecenie rządu realizuje także most powietrzny pomiędzy Chinami a Polską – w jego ramach do kraju trafiają niezbędne do walki z koronawirusem materiały medyczne. Na pokładach pierwszych samolotów z Chin znalazły się produkt zakupione przez KGHM i ARP. LOT zorganizował także transport na Węgry do Budapesztu.

Tekst pierwotnie opublikowano w niedzielę 5 kwietnia. Materiał był aktualizowany dwa razy w poniedziałek 6 kwietnia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dworczyk (KPRM): #LOTdoDomu przekształcamy w #CargoDlaPolski

Prawo i polityka

Dworczyk (KPRM): #LOTdoDomu przekształcamy w #CargoDlaPolski

simetra 06 kwietnia 2020

American Airlines tnie letnie oferowanie. Kraków dopiero od roku 2021

Pasażer i linie lotnicze

American Airlines tnie letnie oferowanie. Kraków dopiero od roku 2021

Łukasz Malinowski 04 kwietnia 2020

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5