Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-12-12 08:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Creotech Instruments

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym
fot. Tim Peake
W Rzymie podpisano list intencyjny między firmą Creotech Instruments i Planetek Italia. Umowa podpisana 6 grudnia pozwoli polskim firmom działającym w sektorze kosmicznym połączyć siły z włoskim partnerem. Współpraca ma przełożyć się na wspólne projekty na szybko rozwijającym się rynku usług opartych na danych satelitarnych.
Strony porozumienia zadeklarowały, że zamierzają dalej rozwijać współpracę w zakresie usług obserwacji Ziemi (Earth Observation – EO) i badań systemowych, a także rozwoju i komercjalizacji wspólnych rozwiązań.

Najpierw ustalenie obszarów współpracy

– Wspólnie z naszym włoskim partnerem podjęliśmy decyzję, że chcemy podnieść naszą współpracę na wyższy, strategiczny poziom – komentuje dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. – W pierwszej kolejności chcemy ustalić kluczowe kompetencje każdej ze stron w obszarze Earth Observation oraz określić jakie specjalizacje będą rozwijały nasze firmy i w których obszarach chcemy budować i wzmacniać swoje kompetencje, żeby w przyszłości móc z powodzeniem wspólnie walczyć o zlecenia i projekty na rynku europejskim – dodaje.

Częścią spotkania w Rzymie była wspólna prezentacja referencji i oferty Creotech Instruments i WIZIPISI dla obecnych na miejscu przedstawicieli włoskiego przemysłu kosmicznego i Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz włoskich naukowców. – Podpisane w Rzymie listy intencyjne tworzą fundament pod przyszłą współpracę między naszymi trzema firmami – tłumaczy dr Adam Iwaniak, prezes WIZIPISI. – W tej specyficznej technologicznej konstelacji, której wspólnym mianownikiem są dane satelitarne, Creotech i Planetek koncentrują się na agregowaniu i udostępnianiu danych satelitarnych, czego przykładem są rozwijane przez Creotech platforma EO Cloud oraz Rheticus firmy Planetek. Tymczasem WIZIPISI specjalizuje się w budowaniu konkretnych aplikacji bazujących na tych danych i dostarczaniu usług końcowych dla klientów biznesowych – dodaje Iwaniak.

Planetek Italia to włoskie przedsiębiorstwo powstałe w 1994 roku, specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu geoinformatyki i obserwacji Ziemi, dostarczając rozwiązania wykorzystujące wartość danych geoprzestrzennych we wszystkich fazach cyklu życia danych od pozyskania, przechowywania, zarządzania aż po analizę i udostępnianie. Firma rozwija szereg rozwiązań o szerokim zastosowaniu od monitorowania środowiska i gruntów po otwarte i inteligentne miasta, obronę i bezpieczeństwo oraz angażuje się także w projekty i misje kosmiczne o charakterze naukowym.

Dane satelitarne, czyli pomysł na globalny sukces

– Z firmą Planetek złożyliśmy do tej pory kilka projektów do Europejskiej Agencji Kosmicznej – mówi Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments. Działająca w sektorze kosmicznym spółka Creotech Instruments wspólnie z firmą CloudFerro stworzyła i z powodzeniem rozwija unikalną bazę danych satelitarnych połączoną z szybką chmurą obliczeniową – Earth Observation Cloud (EO Cloud). Dane i moce obliczeniowe dostępne są dla wszystkich zainteresowanych ich przetwarzaniem i wykorzystywaniem do celów zarówno komercyjnych, jak i naukowych.

Platforma EO Cloud została stworzona w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na serwerach EO Cloud znajdują się na bieżąco aktualizowane oraz archiwalne dane pochodzące m.in. z satelitów serii Landsat, Sentinel i Envisat.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma

Biznes i przemysł

Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma

Redakcja 29 listopada 2017

Polski łazik marsjański może być używany także na Ziemi

Biznes i przemysł

Polski łazik marsjański może być używany także na Ziemi

Emilia Derewienko 27 listopada 2017

Morawiecki: Więcej środków na przemysł kosmiczny

Biznes i przemysł

Morawiecki: Więcej środków na przemysł kosmiczny

Magdalena Wosińska 21 listopada 2017

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5