Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Polski system dronowy w Pałacu Prezydenckim


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-06-01 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polski system dronowy w Pałacu Prezydenckim
fot. PAŻP
Jedyny w Europie system do koordynacji lotów dronów, jego wpływ na bezpieczeństwo oraz przełożenie na gospodarkę – były tematem spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Spotkanie odbyło się w poniedziałek na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP.
Bezzałogowe statki powietrzne to obecnie najszybciej rozwijająca się część światowego lotnictwa. W 2020 roku liczba lotów dronów poza zasięgiem operatora wzrosła w Polsce o 277 proc., zaś liczba lotów w zasięgu operatora aż o 837 proc. Coraz liczniejsze drony muszą jednak dzielić przestrzeń powietrzną z lotnictwem załogowym. Kluczem do zapewniania bezpieczeństwa jest optymalizacja zarządzania.

Zaprezentowany Prezydentowi system PansaUTM to pierwsze w Europie i wciąż jedyne wdrożone operacyjnie rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest bezpieczna integracja lotów lotnictwa załogowego z dronami.

PansaUTM obejmuje przestrzeń w całej Polsce od poziomu ziemi do wysokości ok. 3 km. Umożliwia on błyskawiczną i intuicyjną koordynację lotów dronów bezpośrednio z kontrolerami ruchu lotniczego, którzy za pośrednictwem PansaUTM mogą wydawać zezwolenia na lot oraz jego warunki. PansaUTM integruje przy tym wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej – nie tylko służby ruchu lotniczego i operatorów dronów, ale także wojsko, władzę lotniczą i samorządy terytorialne. Dzięki temu PansaUTM zapewnia na bieżąco aktualizowaną informację o sytuacji w przestrzeni powietrznej.

– Od wdrożenia systemu PansaUTM zarejestrowano w nim więcej lotów dronów niż załogowych lotów tzw. małego lotnictwa. W okresie od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – przekazał Janusz Janiszewski, prezes PAŻP, . Jak dodał system jest doceniany na świecie, zdobył m.in. nagrodę główną ATM Awards 2020, a także pierwsze miejsce w kategorii „Projekty ANSP UTM”.Dalszy rozwój PansaUTM oraz innych rozwiązań dronowych zapewniających Polsce pozycję europejskiego lidera w obszarze bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwy dzięki funduszom na mobilność bezzałogową zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy. To ponad 740 mln zł, które zostaną przeznaczone między innymi na budowę infrastruktury do zarządzania ruchem dronów, rozbudowę i wyposażenie centrów kompetencji, a także wsparcie użytkowników końcowych.

– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ma zająć się koordynacją realizacji trzech kluczowych projektów z obszaru „mobilności dronowej” wskazanych w KPO. Wysokość środków, która trafi do Agencji może sięgnąć ponad pół miliarda złotych – mówił prezes Janiszewski. Bezpośrednio przełoży się to na gospodarkę, w tym przedsiębiorców, producentów BSP, operatorów i pilotów bezzałogowych statków powietrznych, służby porządku publicznego, samorządy, służbę zdrowia, instytucje badawcze i naukowe.

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość polskiego rynku dronów cywilnych w ciągu najbliższych 5 lat będzie na poziomie 3,26 mld złotych, a wartość wpływu integracji dronów do gospodarki w tym samym czasie sięgnie 576 mld złotych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5