Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polska Policja kupuje kolejne śmigłowce Bell 407GXi

Dalej Wstecz
Autor:

Avgeek

Data publikacji:
19-02-2023
Ostatnia modyfikacja:
29-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

Komenda Główna Policji poinformowała w piątek (17 lutego) o podpisaniu umowy ze spółką JB Investments Sp. z o.o. w kwestii zakupu i dostawy czterech wielozadaniowych śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych Bell 407GXi przeznaczonych dla Zarządu Lotnictwa Policji. Do końca 2023 r. lotnictwo polskiej Policji dysponować będzie w sumie siedmioma nowoczesnymi lekkimi śmigłowcami wielozadaniowymi.

Złożona oferta przez JB Investments Sp. z o.o., będącej przedstawicielem Bell Textron w Polsce, była jedyną w postępowaniu. Zgodnie z dostępnymi informacjami w postępowaniu, zwycięska oferta ma wartość 176,7 mln zł brutto, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ).

- W tym roku obchodzimy istnienie 30-lecia naszej firmy. W tym czasie w przetargach publicznych dostarczyliśmy już 53 samoloty i śmigłowce dla różnych instytucji, w tym dla polskiej Policji. Teraz mamy zaszczyt być stroną umowy na dostawę kolejnych 4 maszyn Bell 407GXi - jak ostatnio sprawdziłam - łącznie z siedmioma śmigłowcami będziecie Państwo wśród instytucji publicznych największym użytkownikiem maszyn tego typu w Europie. Zadbamy o to, aby to zamówienie zostało zrealizowane z jak największą starannością - powiedziała Magdalena Karska, Członek Zarządu JB Investments.

Projekt pn. „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”, w ramach którego dostarczone zostaną nowe śmigłowce i przeszkolony będzie personel lotniczy (piloci i mechanicy), będzie realizowany na obszarze całej Polski, a nowe maszyny, stacjonujące docelowo w różnych jednostkach, umożliwią nadzór nad ruchem drogowym w dowolnym miejscu w kraju. W perspektywie długofalowej takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, ma być też odpowiedzią na problemy ograniczające rozwój społeczno-ekonomiczny państwa, które ponosi koszty wypadków i kolizji drogowych. Wartość projektu wynosi 159,5 mln zł.

- W ostatnich latach bardzo mocno postawiliśmy na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i aby to osiągnąć wzmacniamy potencjał techniczny naszej formacji. Właśnie dlatego te cztery, najnowsze śmigłowce będziemy chcieli wykorzystać przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Chcemy, aby docelowo każdy z nich był wyposażony w system obserwacji lotniczej. Chciałbym jednak podkreślić, że zakup śmigłowców to tylko jeden z elementów całego systemu, finansowanego w dużym stopniu z funduszy europejskich. Całkiem niedawno kupiliśmy też największą w Europie liczbę najnowocześniejszych motocykli oraz innego sprzętu ułatwiającego obsługę zdarzeń drogowych, które również pomogą naszym funkcjonariuszom w realizacji tego niezwykle ważnego celu spoczywającego na barkach polskiej Policji, jakim jest poprawa bezpieczeństwa na drogach całego kraju - powiedział podczas dzisiejszego spotkania nadinsp. Dariusz Augustyniak, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Bell 407

Bell-407 GXi to lekki śmigłowiec wielozadaniowy, patrolowo-obserwacyjny umożliwiający zabranie na pokład załogi składającej się z: 1 lub 2 pilotów, operatora SOL/mechanika oraz do 4 pasażerów. Wykorzystywany jest do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań czy pościgów. Umożliwia wykonywanie operacji lotniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych NVG. Prędkość przelotowa, jaką może osiągnąć to 216 km/h, a jego zasięg to około 600 km.

Kolejne Black Hawki dla polskiej Policji

Warto także dodać, że w ciągu najbliższych dwóch lat lotnictwo polskiej Policji powiększy swój potencjał o dwa kolejne śmigłowce typu S-70i Black Hawk. Pod koniec ubiegłego roku podpisane zostały dwie umowy: jedna trójstronna wspólnie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, która pozwoli na sfinansowanie zakupu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a druga dwustronna na dostawę przez PZL Mielec nowych wielozadaniowych śmigłowców wraz z pakietem szkoleniowym, częściami zapasowymi i wyposażeniem.

Komenda Główna Policja otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 350 mln zł w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 7.3 „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. W ramach projektu pn. Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności, przewidziano realizację dwóch zadań: zakupu śmigłowców wielozadaniowych typu Black Hawk wraz ze szkoleniem personelu i częściami zamiennymi oraz zakupu dodatkowego wyposażenia do akcji ratowniczo-gaśniczych. Dostawę pierwszego śmigłowca przewiduje się na wrzesień 2023 r., natomiast drugiego na IV kwartał 2024 r.Głównym zadaniem śmigłowców będzie ochrona bioróżnorodności poprzez wspieranie między innymi akcji gaśniczych podczas wielkopowierzchniowych pożarów, w tym w najwyższych formach ochrony przyrody, jakim są parki narodowe, ograniczanie skutków zagrożeń powodziowych, w tym wywołanych zatorami lodowymi w okresie zimy oraz wczesnowiosennych roztopów, jak również realizacja innych zadań ustawowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Policyjna flota

We flocie Lotnictwa Policji znajduje się 13 śmigłowców: dwa Mil Mi-8, dwa PZL Świdnik W-3 Sokół, trzy Belle 407GXi, jeden Bell 412, dwa Belle 206 oraz trzy Lockheed Martin S-70i Black Hawk. Policja obecnie oczekuje na dostawy sześciu maszyn: czterech Bellów 407GXi oraz dwóch S-70i Black Hawk. Całość ma pozwolić na ujednolicenie użytkowanego sprzętu – docelowo ma on składać się z maksymalnie trzech typów wiropłatów.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Policja: Pierwszy Bell 407 już w Warszawie

Prawo i polityka

Policja: Pierwszy Bell 407 już w Warszawie

Piotr Bożyk 08 grudnia 2019

Polska Policja zamawia drony

Biznes i przemysł

Polska Policja zamawia drony

Emilia Derewienko 17 lipca 2019

Zapowiedź kupna dwóch następnych Black Hawków dla policji

Prawo i polityka

Bell-407GXi dla polskiej policji

Biznes i przemysł

Bell-407GXi dla polskiej policji

inf. pras./ Redakcja 01 lutego 2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Policja: Pierwszy Bell 407 już w Warszawie

Prawo i polityka

Policja: Pierwszy Bell 407 już w Warszawie

Piotr Bożyk 08 grudnia 2019

Polska Policja zamawia drony

Biznes i przemysł

Polska Policja zamawia drony

Emilia Derewienko 17 lipca 2019

Zapowiedź kupna dwóch następnych Black Hawków dla policji

Prawo i polityka

Bell-407GXi dla polskiej policji

Biznes i przemysł

Bell-407GXi dla polskiej policji

inf. pras./ Redakcja 01 lutego 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5