Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Polska i Wielka Brytania będą współpracować przy CPK. „To projekt historyczny”


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-05-20 13:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska i Wielka Brytania będą współpracować przy CPK. „To projekt historyczny”
fot. Lotnisko Chopina
Pełnomocnik ds. budowy CPK oraz przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii podpisali w środę (20 maja) porozumienie w zakresie budowy infrastruktury przy CPK.
Umowa została podpisana przez pełnomocnika rządu ds. budowy CPK, Marcina Horałę oraz ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Jonathana Knotta, który asygnował dokument w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Chodzi o współpracę polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego w zakresie planowania infrastruktury lotniskowej i kolejowej, projektowania przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

Wielka Brytania może posłużyć jako wzór przy budowie infrastruktury, zarówno kolejowy, jak i lotniczy, gwarantując doświadczenie w zakresie budowy i planowania – zdobyte podczas inwestycji m.in. na lotnisku Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule.

– Dzisiejsze porozumienie to kolejny krok do współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Były już wcześniejsze kroki. Strona brytyjska jest obecna w projekcie przy zaangażowaniu pana ambasadora, choćby przy okazji warsztatów architektonicznych, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK. Umowa zbuduje ramę prawną. Nadchodzi ten moment, kiedy bardzo dużo będzie się działo, będziemy przygotowywać masterplan lotniska. Jestem przekonany, że wiele brytyjskich instytucji będzie mogło wpisać się w ten program – powiedział pełnomocnik rządu, Marcin Horała.

Jak dodał, w tym „wielkim projekcie budowy 1600 km połączeń nowych linii kolejowych, budowy Airport City czy zagospodarowania terenu wokół nowego lotniska – przy każdym z tych komponentów z chęcią powitamy firmy brytyjskie i doradców ds. infrastruktury”.

Beneficjentami porozumienia w Polsce będą CPK, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Wielkiej Brytanii w projekcie udział wezmą m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

– CPK to ogromny potencjał partnerstwa pomiędzy naszymi krajami. Ten projekt utożsamia ambicje, optymizm oraz innowacyjność, które określają dzisiejszą Polskę. A my chcemy, aby nasze doświadczenie posłużyło przy realizacji tego typu projektów – powiedział minister Graham Stuart.

Polska i Wielka Brytania mają długą tradycję współpracy przy infrastrukturze od 1882 roku przy wodociągach w Warszawie. Ten system stanowi ważny punkt na mapie Warszawy – przypomniał ambasador. – Jestem dumny, że inwestorzy zagraniczni będą odgrywać tak ogromną rolę przy inwestycjach infrastrukturalnych – dodał Stuart. – To projekt historyczny, którego serce będzie biło dla polskiej gospodarki jeszcze wiele lat – stwierdził. Jak dodał, rząd brytyjski podziela wizję dotyczącą budowy infrastruktury.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK: Którędy przejdzie szprycha przez Łódź?

Infrastruktura i lotniska

CPK: Którędy przejdzie szprycha przez Łódź?

Roman Czubiński 19 maja 2020

Kryzys nie uzasadnia wstrzymania prac nad CPK

Prawo i polityka

Kryzys nie uzasadnia wstrzymania prac nad CPK

Łukasz Malinowski 12 maja 2020

CPK: Startuje planowanie infrastruktury lotniska

Infrastruktura i lotniska

CPK: Startuje planowanie infrastruktury lotniska

simetra 11 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5