Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polska europejskim liderem w gotowości do U-Space


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-10-30 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska europejskim liderem w gotowości do U-Space
fot. Maciej Włodarczyk
Polska jako jeden z pierwszych krajów unijnych uregulowała kwestie, związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jak wynika z raportu europejskiej agencji Eurocontrol, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest liderem przygotowań do U-Space, a z szesnastu do zaimplementowania usług udało się wdrożyć aż dziewięć.
Koncepcja U-Space zakłada bezpieczną i efektywną integrację lotnictwa załogowego i bezzałogowego. Prezentuje wachlarz usług koniecznych do wprowadzenia, aby rynek systemów bezzałogowych mógł się rozwijać w sposób swobodny i skoordynowany, a potencjał dronów w gospodarce mógł być w pełni wykorzystany. Raport EUROCONTROL pokazuje, że spośród 30 państw członkowskich inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES) to właśnie Polska najszybciej przygotowuje środowisko U-Space.

Dokument wskazuje, że spośród 16 usług przewidzianych do zaimplementowania, W Polsce aż dziewięć zostało już pomyślnie wdrożonych, a trwają już prace nad implementacją kolejnych sześciu. Dodatkowo, w czterech przypadkach Polska jest jedynym państwem, któremu udało się ukończyć dane procesy, przez co nie tylko wyprzedza swoich rywali w realizacji poszczególnych projektów, ale we wdrażaniu rozwiązań dla U-Space stoi na czele państw SES.

PansaUTM motorem przemian

W Polsce za przygotowanie środowiska U-Space odpowiedzialna jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Fundamentem całego ekosystemu jest należący do PAŻP system cyfrowej koordynacji lotów dronów PansaUTM, umożliwiający bezpieczną integrację operacji bezzałogowych z lotnictwem załogowym. System pozwala na prowadzenie cyfrowej, dwustronnej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy operatorami dronów i służbami ruchu lotniczego oraz digitalizuje proces składania wniosków o wykonanie lotu.

PansaUTM został uruchomiony 2 marca 2020 roku i stał się pierwszym w Europie rozwiązaniem tego typu, oddanym do użytku operacyjnego służb ruchu lotniczego. Dziś PansaUTM działa w całej Polsce, zarówno na wszystkich wieżach kontrolowanych jak i w sektorach Służby Informacji Powietrznej (FIS), spotykając się z pozytywnym odbiorem użytkowników.

Niebo dla dronów

Do 2023 roku ma zostać wdrożony projekt „Usługi cyfrowe dla BSP”. Projekt będą współtworzyć, poza PAŻP-em, Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Skorzystają na nim zwłaszcza te firmy i przedsiębiorstwa, zainteresowane usługami elektronicznymi, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie lotów dronami.

Wykorzystanie bezzałogowców staje się coraz bardziej powszechne. Ich obecność w przestrzeni powietrznej pomaga także teraz, w sytuacji pandemii koronawirusa. W ostatnim czasie PAŻP podpisała umowę z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w zakresie użycia dronów na rzecz służb medycznych, w tym przeciwdziałania i zwalczania skutków koronawirusa.

Rynek bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rozwija się bardzo dynamicznie. Za kilka lat jego wartość może sięgnąć nawet 3 mld zł, natomiast wartość integracji dronów do gospodarki, do roku 2026 – ponad 570 mld zł.

– Do 2023 roku ponad 250 firm na całym świecie próbuje stworzyć siatkę usług, związanych z transportem nie tylko medycznym, ale i transportem ludzi, w zakresie bezzałogowych statków powietrznych i taksówek powietrznych – mówił we wrześniu Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Warszawskie lotnisko dołącza do elity. Pełne uruchomienie systemu A-CDM

Infrastruktura i lotniska

Warszawskie lotnisko dołącza do elity. Pełne uruchomienie systemu A-CDM

Redakcja/inf. pras. 29 października 2020

PAŻP: Bezpieczeństwo na każdym kroku

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Bezpieczeństwo na każdym kroku

Redakcja 23 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5