Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Polska. Będzie kwarantanna dla podróżnych z państw z wykrytym Omikronem


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2021-11-29 09:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polsat News

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska. Będzie kwarantanna dla podróżnych z państw z wykrytym Omikronem
fot. mateo jorjoson /unsplash
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada wprowadzenie kwarantanny dla osób przebywających do Polski z państw, również tych europejskich, w których wykryty został wariant omikron koronawirusa wywołującego COVID-19. Trwa opracowywanie listy państw.
– Będziemy chcieli kwarantannować osoby wracające z krajów, w których wykryto wariant Omikron. Również europejskich. Pracujemy nad listą – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w telewizji Polsat News. Z kwarantanny ma zwalniać negatywny test na obecność COVID-19 oraz rozważane jest zwolnienie z niej osób zaszczepionych.

Co niezwykle istotne, minister podkreślił, że kwarantanna będzie dotyczyć krajów, w których wykryto wariant Omikron, również tych europejskich. – Pracujemy nad listą. Działamy bardzo pilnie – dodał minister.

Minister podkreślał, że szpitale są już teraz mocno obłożone i otwierane są kolejne łóżka covidowe. Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa może przynieść przyspieszenie rozwoju nowej fali pandemii. – To jest game changer. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny – mówił Niedzielski.

Wariant B.1.1.529 został rozpoznany po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono go u pacjenta z Republiki Południowej Afryki (RPA). Tego samego dnia został także rozpoznany w Hongkongu u osoby podróżującej z RPA. W piątek (26 listopada) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała o nadaniu nowemu wariantowi koronawirusa wywołującemu COVID-19 nazwy Omikron – od piętnastej już litery greckiego alfabetu. Zyskał on także znacznik VOC (variant of concern), a więc wariantu wymagającego szczególnej uwagi.

Pojawienie się koronawirusa wywołało szybkie decyzje wielu państw. W Europie jako pierwsza zakaz lotów do wybranych państw z południa Afryki wprowadziła Wielka Brytania. Wiele innych państw zdecydowało się na wprowadzenie zakazu wjazdu dla podróżnych z tych państw, ale formalnie nie zakazało lotów. Tak zrobiły m.in. Stany Zjednoczone.

Na razie wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z większą liczbą ograniczeń i zaostrzeniami przepisów w zakresie kwarantanny, ale nie pełne uziemienie lotnictwa, tak jak na początku pandemii. – Możemy mieć do czynienia raczej z większym zamknięciem się na kontynent afrykański. Loty pomiędzy pozostałymi kontynentami będą uzależnione od testów bądź paszportów covidowych bądź, jak to widzimy w przypadku Stanów Zjednoczonych, od jednego i drugiego. Mam nadzieję, że zwycięży rozsądek i zbyt wiele państw nie zamknie całkowicie granic. Problem z Afryką polega na tym, że choć oficjalne dane nie pokazują wielkiego żniwa zgonów, którego się spodziewano, to z drugiej strony stan służby zdrowia w większości krajów tego kontynentu jest katastrofalny i brak jest prawdziwych danych dotyczących stopnia pandemii. Skoro prawdziwy obraz rzeczywistości nie jest znany, to naturalnym ruchem jest odgrodzenie się od tej części świata – podkreśla Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

– Afryka nie ma szczepionek i środków do walki z Covid i szkoda, że bogatsze kraje nie zdecydowały się na realną pomoc w tym zakresie. To jest o tyle krótkowzroczne, bo przed pandemią w Afryce spodziewano się znacznego wzrostu popytu na podróże lotnicze. Przewidywano, że liczba pasażerów będzie rosła o 5,4% rocznie, a więc tak samo jak w Chinach. Afryka może nie jest niezbędna na teraz, aby wyjść z obecnego kryzysu lotniczego, ale perspektywiczność tego rynku może ucierpieć, co odbije się na większym wzroście linii lotniczych czy producentów samolotów – dodaje Furgalski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
COVID-19: UE i USA zwiększają obostrzenia. Strach przed nową mutacją z Afryki

Prawo i polityka

COVID-19: UE i USA zwiększają obostrzenia. Strach przed nową mutacją z Afryki

Łukasz Malinowski 27 listopada 2021

Czech Airlines unikną bankructwa

Biznes i przemysł

Czech Airlines unikną bankructwa

Mateusz Kieruzal 28 listopada 2021

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5