Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Połowa związkowców w LOT wycofuje się ze strajku


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-04-30 14:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl/ RMF FM/ TVN 24

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Połowa związkowców w LOT wycofuje się ze strajku
fot. LOT
Trzy z sześciu związków działających w LOT uznały wyrok sądu i odstąpiły od strajku zaplanowanego na 1 maja – dowiedziało się RMF FM. Nie przesądza to jednak o tym, czy protesty się odbędą, z pewnością jednak ich skala będzie mniejsza.
Jak informuje źródło, decyzję o wycofaniu się ze strajku podjęli przede wszystkim pracownicy naziemni: NSZZ Solidarność, Ikar i ZZ Pracowników PLL LOT.

Ma to związek z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie, który stwierdził, że planowany na pierwszy dzień weekendu majowego strajk jest nielegalny. Postanowienie to oznacza, że sąd uznał argumenty Polskich Linii Lotniczych LOT, mówiące o nielegalności referendum i strajku za prawdopodobne. Teraz będzie badał to w postępowaniu sądowym.

Związkowcy: skandaliczne postanowienie sądu

Narodowy przewoźnik zarówno referendum, jak i strajk uznają za nielegalne z kilku powodów. Po pierwsze, jak informuje spółka, w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie ma w zasadzie przedmiotu sporu zbiorowego, którego dotyczyło referendum i strajku (SN uznał uchylenie Regulaminu 2010 zgodne z prawem). Po drugie, referendum z marca tego roku było już raz prowadzone we wrześniu ubiegłego roku, a nie można prowadzić referendum 2 razy w tej samej sprawie. LOT uznaje także, że głosowanie było przeprowadzone z rażącymi naruszeniami, jak np. urna „wędrująca” po budynku spółki, dopisywanie osób, które nie są pracownikami, zbieranie głosów po zakończeniu referendum – oświadczył prezes linii Rafał Milczarski podczas piątkowej konferencji prasowej, o której pisaliśmy tutaj.

W piątek w nocy związki zawodowe w LOT potwierdziły, że mimo decyzji sądu, strajk i tak się odbędzie. Związkowcy uważają, że decyzja sądu o zakazie strajku to ograniczanie swobód obywatelskich i że nadal mają prawo do strajku ostrzegawczego. Jednocześnie związkowcy uważają, że postanowienie jest „skandaliczne”, a sędziemu zarzucają brak kompetencji. W przesłanym do redakcji Rynku Lotniczego oświadczeniu związkowcy zwracają uwagę, że postanowienie nie jest prawomocne:

 

Screen z apelu Związków Zawodowych Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT.


LOT: skala nie powinna być duża

Adrian Kubicki, rzecznik prasowy przewoźnika w dzisiejszej rozmowie z TVN24BiS zapewnił, że skutki ewentualnej akcji protestacyjnej będą niewielkie. Potwierdził przy tym, że z poparcia dla strajku wycofały się trzy związki zawodowe w LOT.

Kubicki zaznaczył, że jeśli jednak miałoby dojść do „nielegalnego protestu”, to "skala tego nie powinna być duża". – Pasażerom przysługuje pełnia praw, które z tego tytułu wynikają i będą pod naszą opieką – zapewnił. – Nie mamy dzisiaj odpowiedzi na pytanie, ile potencjalnie mogłoby być rejsów zagrożonych tymi nielegalnymi protestami i jakie to może mieć skutki dla pasażerów, bo zakładamy, że jutrzejszy rozkład naszych połączeń zostanie zrealizowany – podkreślił w TVN24 Kubicki.

W maju mają odbyć się pierwsze ostateczne rozprawy w sądzie II instancji. W świetle wiążących wytycznych Sądu Najwyższego i LOT ma nadzieję, że ostatecznie zamkną kwestię regulaminu wynagradzania z 2010 roku. Przewoźnik liczy na to, że jeszcze w maju ostateczny spór dotyczący Regulaminu Wynagradzania zostanie rozwiązany.

Związkowcy domagają się podniesienia pensji do tych z 2010 roku. Pierwotny plan zakładał, że pracownicy pojawią się w pracy, ale nie będą wykonywać swoich obowiązków. Akcja protestacyjna ma dotyczyć wyłącznie bazy w Warszawie oraz maszyn operujących ze stołecznego Lotniska Chopina.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Ruszyło połączenie z Budapesztu do Nowego Jorku

Biznes i przemysł

LOT: Ruszyło połączenie z Budapesztu do Nowego Jorku

inf. pras./ Redakcja 03 maja 2018

PLL LOT ma 5 dni na przedstawienie sposobu przywrócenia wynagrodzeń z 2010 roku

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT ma 5 dni na przedstawienie sposobu przywrócenia wynagrodzeń z 2010 roku

Leonard Dolecki 01 maja 2018

Furgalski: Morawiecki szansą na rozwiązanie kryzysu w LOT

Prawo i polityka

Furgalski: Morawiecki szansą na rozwiązanie kryzysu w LOT

Łukasz Malinowski 01 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5