Partnerzy serwisu:
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Połączenie Łódź – Lotnisko Chopina wspólnym pomysłem PKP IC i PLL LOT


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2019-05-01 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Połączenie Łódź – Lotnisko Chopina wspólnym pomysłem PKP IC i PLL LOT
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Pociągi PKP Intercity z Łodzi do Lotniska Chopina ominą największe warszawskie stacje. 
Jak informowaliśmy w połowie kwietnia, PKP Intercity zamierza uruchomić bezpośrednie połączenia z Łodzi Fabrycznej na stołeczne lotnisko im. Fryderyka Chopina. Planowane są co najmniej cztery pary pociągów w ciągu doby, a pasażerów mają przewieźć składy Dart wyprodukowane przez Pesę. O nowej inicjatywie rozmawialiśmy z Markiem Chraniukiem, prezesem PKP Intercity.

Współpraca ma dotyczyć również ofert

Jak zdradził portalowi rynek-lotniczy.pl prezes PKP Intercity, inicjatywa połączeń kolejowych z Łodzi bezpośrednio do Lotniska Chopina jest owocem rozmów z prezesem PLL LOT Rafałem Milczarskim. – Określiłbym to pilotażem. W kontekście projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego warto sprawdzić, czy pasażerowie będą zainteresowani bezpośrednimi połączeniami do portu lotniczego – mówi Chraniuk. Jak zapowiada, współpraca z przewoźnikiem lotniczym może dotyczyć również ofert. – Patrzymy na tę sprawę szerzej. Mogą się pojawić np. programy lojalnościowe – nad tym też pracujemy – dodaje.

Czy usługa będzie prowadzona na zasadzie wspólnego biletu kolejowo-lotniczego, jak ma to miejsce choćby we Włoszech i w Niemczech? Na razie PKP Intercity nie odnosi się do tej kwestii. Będzie to jednak problematyczne – pociągi Dart, którymi chce obsługiwać połączenie PKP Intercity nie mogą być wykorzystywane komercyjnie ze względu na unijne dofinansowanie. Z kolei rejsy LOT-u nie są dotowane. Na razie prezes Chraniuk potwierdził, że na zmianę tras Dartów musi wydać zgodę Ministerstwo Infrastruktury (dofinansowujące połączenia) oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych (zarządzające środkami unijnymi). Nie przewiduje tu problemów, bo trasy Dartów były już zmieniane m.in. ze względu na wycofanie ich z modernizowanej trasy Warszawa – Lublin.

Zrezygnują z Białegostoku

Prezes PKP Intercity potwierdza złożenie wniosków na trasy do Lotniska Chopina nie tylko z Łodzi, ale też z Białegostoku. Byłoby to o tyle korzystne dla pasażerów, że stanowiłoby wydłużenie obecnej relacji do Warszawy Zachodniej. W przypadku połączeń z Łodzi, wszystkie główne dworce w stolicy będą pomijane. – To prawda, ale za to zatrzymają się na Służewcu – odpowiada prezes Chraniuk. W tym zagłębiu biurowym pracuje według szacunków nawet 100 tys. osób.

Wydaje się, że na razie PKP Intercity będzie musiało zrezygnować z połączeń Białystok – Lotnisko Chopina. Przyczyną jest trwająca modernizacja linii kolejowej Rail Baltica, która utrudnia ruch pociągów na Podlasie. – Częste zmiany rozkładu jazdy utrudniałyby wpisanie połączeń w siatkę realizowaną przez Koleje Mazowieckie i SKM Warszawa. Nie chcemy tworzyć problemów – wyjaśnia Chraniuk. Jak dodaje, przewoźnik złożył do PKP PLK wniosek o tworzenie dodatkowych torów w aglomeracjach, umożliwiających oddzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego w przyszłej perspektywie unijnej. Wielokrotnie apelowali też o to eksperci na łamach “Rynku Kolejowego”, a prezes PKP PLK Ireneusz Merchel już zapowiedział realizację tych postulatów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Koleją z Łodzi do Lotniska Chopina. LOT i PKP zaczynają współpracę

Pasażer i linie lotnicze

Koleją z Łodzi do Lotniska Chopina. LOT i PKP zaczynają współpracę

Łukasz Malinowski 15 kwietnia 2019

Ministerstwo zaktualizuje Plan Transportowy żeby uwzględnić CPK

Infrastruktura i lotniska

Ministerstwo zaktualizuje Plan Transportowy żeby uwzględnić CPK

Jakub Madrjas 25 lutego 2019

 

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

Biznes i przemysł

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

05 czerwca 2019

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

Biznes i przemysł

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

05 czerwca 2019

Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

Biznes i przemysł

Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

04 czerwca 2019

Inwestycje na lotnisku Chopina wstrzymane czy nie?

Prawo i polityka

Inwestycje na lotnisku Chopina wstrzymane czy nie?

04 czerwca 2019

Pomorze Zachodnie promuje się na lotniskach

Prawo i polityka

Pomorze Zachodnie promuje się na lotniskach

04 czerwca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5