Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Po co rozbudowywać Lotnisko Chopina?


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-04-04 17:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Po co rozbudowywać Lotnisko Chopina?
fot. Lotnisko Chopina
Po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w 2027 roku, Lotnisko Chopina zostanie zamknięte dla lotów pasażerskich, w tym czarterowych. Tymczasem, poza wyborem portu pomocniczego dla Mazowsza, PPL zapowiada rozbudowę Okęcia. Po co? Lotnisko musi urosnąć, by stworzyć maksymalny ruch przesiadkowy, który CPK będzie mogło swobodnie przejąć w chwili otwarcia – argumentuje Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
W 2017 roku Lotnisko Chopina obsłużyło 16 milionów pasażerów, czyli o 23 proc. więcej niż w 2016 roku. Stołeczny port zakwalifikowano do grupy „Szybkich i wściekłych”, 19 lotnisk z największą dynamiką wzrostu od 2012 roku. Do 2028 roku ruch lotniczy ma tu się rozwinąć do poziomu 26,5 mln pasażerów rocznie. Na Okęciu robi się jednak coraz ciaśniej. Obecna przepustowość dróg startowych (42 mvt/h) jest całkowicie wykorzystana; na skraju wykorzystania pozostaje przepustowość środowiskowa (600 operacji dobowo) w sezonie letnim, istnieje niewielki zapas przepustowości pasażerskiej rocznej, ale prawdopodobnie zostanie wyczerpany do roku 2020 – czytamy w raporcie brytyjskiej firmy Arup, przygotowanej na zlecenie PPL-u.

Grunt pod CPK

Lotnisko Chopina czeka więc rozbudowa, która zakłada powstanie ponad 40 dodatkowych stanowisk dla samolotów. PPL chciałby stworzyć stanowiska w części północnej, zajmując ok. 20 m z części wojskowej, na co potrzebna jest zgoda Ministerstwa Obrony Narodowej.

Prace projektowe nad nowym, wielkim hubem komunikacyjnym mają potrwać do 2021 roku. Kolejne sześć lat to prace budowlane i przygotowanie do przeniesienia ruchu cywilnego z portu Chopina do Portu Solidarności. Budowa nowego portu oznacza zamknięcie Lotniska Chopina. Na pytanie, po co w takim razie w niego inwestować, prezes „Portów Lotniczych” Mariusz Szpikowski odpowiada: „rozbudowa Okęcia ma sens strategiczny i finansowy” – CPK musi się opierać na ruchu tranzytowym, ma być centrum przesiadkowym. Celem Lotniska Chopina jest stworzenie maksymalnego ruchu przesiadkowego, który mógłby się przenieść do portu „Solidarność” w momencie zamknięcia Lotniska Chopina. Przy obecnej infrastrukturze Okęcie nie mogłoby przygotować gruntu pod megalotnisko w Baranowie. Przy zwiększonej masie krytycznej, którą uda się osiągnąć dzięki rozbudowie infrastruktury Lotniska Chopina, już w momencie otwarcia CPK będzie miało lepsze wyniki finansowe niż stołeczny port – dodaje prezes PPL, zarządzających lotniskiem.

Jednak Radom

Większość ruchu realizowanego na Lotnisku Chopina generowana jest przez przewoźników tradycyjnych (w szczególności LOT). Udział linii niskokosztowych, czarterowych w całości ruchu wynosi około 20-30%. W 2028 przewoźnicy czarterowi i low-costowi obsługiwać będą 6,5-9 mln pasażerów. „W roku 2028 poza Lotniskiem Chopina obsłużone będzie musiało zostać ok 6-15 mln pasażerów” – czytamy w raporcie firmy Arup, co potwierdza scenariusz, zakładający przekształcenie Okęcia tylko dla lotów tranzytowych, bez udziału tanich linii. Te będą miały swoje miejsce w porcie pomocniczym.

Największe szanse na to, by stać się lotniskiem komplementarnym ma obecnie Radom, wynika z analizy due diligence przeprowadzonej na zlecenie PPL. Przebudowa, a właściwie budowa lotniska w Radomiu od nowa zajęłaby 20 miesięcy i kosztowała 420 mln. Pierwsze loty z Radomia miałyby ruszyć jesienią 2019 r. Ostateczna decyzja o lokalizacji lotniska komplementarnego jeszcze nie zapadła, potrzebne są wyniki analizy lokalizacyjnej, a przede wszystkim decyzja Ministerstwa Infrastruktury.

Tanie linie i czartery póki co nie kwapią się  do tej „przeprowadzki”. Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Air w niedawnej rozmowie z Rynkiem Lotniczym mówił wprost – Radom niewiele zmieni. Możemy stamtąd latać, jak z każdego lotniska, z którego będą chcieli podróżować pasażerowie. Nie przyzwyczajamy się do jednego portu. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Raport: Żeby przejąć ruch z Okęcia, Radom musiałby zostać zbudowany od nowa

Infrastruktura i lotniska

Raport: Żeby przejąć ruch z Okęcia, Radom musiałby zostać zbudowany od nowa

Justyna Urbaniak 03 kwietnia 2018

Wild: Tylko lotnisko w Radomiu może wspomóc Okęcie

Infrastruktura i lotniska

Wild: Tylko lotnisko w Radomiu może wspomóc Okęcie

Emilia Derewienko 02 kwietnia 2018

Lotnisko w Wiedniu będzie miało trzeci pas startowy

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Wiedniu będzie miało trzeci pas startowy

Magdalena Wosińska 01 kwietnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5