Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Plany na rozwój transportowy Śląska


Wstecz Dalej

Autor:

Elżbieta Pałys

Data publikacji:
2015-12-09 08:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Plany na rozwój transportowy Śląska
fot. Tomasz Żak
Budowa obwodnicy autostradowej Metropolii Górnośląskiej, wykonanie połączenia autostrad A1 i A4, a także budowa trasy ekspresowej S11 to niektóre przedsięwzięcia, do realizacji których będzie dążyło województwo śląskie w perspektywie do roku 2030.
Projekty te zostały zapisane w dokumencie strategicznym „Kierunek Śląskie 3.0” – Program rozwoju wewnętrznego województwa śląskiego. Opracowanie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa i jest efektem pracy ekspertów z różnych środowisk, w tym biznesowego, naukowego, samorządowego. Przedstawiono w nim koncepcję rozwoju województwa w pięciu kluczowych obszarach, w tym transportowym i związanym z metropolizacją Aglomeracji Górnośląskiej.

Inwestycje drogowe


W ten ostatni obszar wpisują się wspomniane inwestycje drogowe, w tym budowa S11 oraz tzw. A4 bis, czyli połączenia autostrad A1 i A4. W pierwszym etapie miałoby ono polegać na zmianie przebiegu drogi krajowej nr 79 na terenie Katowic, Chorzowa i Bytomia od węzła z ul. Katowicką do Alej Jana Pawła II.

W dokumencie zapisano też budowę autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice, drogi ekspresowej S1 Pyrzowice – Bielsko–Biała, oraz przedsięwzięć związanych z Drogową Trasą Średnicową (Katowice – Dąbrowa Górnicza/Jaworzno). Władze województwa jako kluczową dla regionu wskazały także budowę drogi łączącej S1 w Sosnowcu z Euroterminalem i DK–1 w Sławkowie. Realizacja tych projektów ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności obszarów aglomeracji miejskich i całego regionu.

Transport szynowy

Władze regionu śląskiego widzą także konieczność rozwoju Metropolitalnego Transportu Szynowego. Zakładają m.in. istnienie bezpośredniego połączenia kolejowego Katowice Centrum – Lotnisko Pyrzowice, budowę kolei dużych prędkości (korytarz Warszawa – Katowice – Ostrawa), oraz poprawę prędkości połączenia kolejowego między Katowicami a Krakowem.

W dokumencie „Kierunek Śląskie 3.0” odnotowano także potrzebę działań związanych z rewitalizacją i odbudową częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie). Wśród warunków rozwoju Śląska zapisano też organizację systemu kolejowych przewozów pasażerskich oraz ich integrację z lokalnymi systemami transportu publicznego. Zaplanowano m.in. szybkie połączenie Metropolii Górnośląskiej z  Bielsko-Białą, Częstochową i Rybnikiem.

Rozbudowa lotnisk

Jako istotną dla rozwoju regionu wskazano też rozbudowę Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. Chodzi o przedsięwzięcia zwiększające przepustowość strefy operacyjnej, strefy terminalowej oraz zaplecza technicznego. Samorząd wojewódzki chce także wspierać lokalne działania związane z modernizacją i rozbudową obiektów lotniskowych. Celem ma być stworzenie w regionie spójnej sieci lotnisk lokalnych. Zmodernizowane i dostosowane do bsługi klienta biznesowego, sportowego, rekreacyjnego i prywatnego mają być obiekty: Katowice – Muchowiec, Częstochowa – Rudniki, Bielsko-Biała – Aleksandrowice, Rybnik – Gotartowice, Gliwice – Trynek, Żar – Międzybrodzie Żywieckie oraz Kaniów – Bielski Park Lotniczy.

Dokument „Kierunek Śląskie 3.0” jest zgodny z krajowymi i regionalnymi dokumentami strategicznymi. Różni się jednak od nich formą – priorytety rozwojowe województwa zapisano na 27 stronach. Chodzi o to, by opracowanie było przystępne dla mieszkańców, którzy po zapoznaniu się z nim będą chcieli dyskutować nad przyszłością regionu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

Pasażer i linie lotnicze

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

25 października 2021

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

Pasażer i linie lotnicze

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

25 października 2021

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

25 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5