Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Pierwszy wycofany A380 linii Emirates zostanie poddany recyklingowi


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-11-03 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Emirates Press

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy wycofany A380 linii Emirates zostanie poddany recyklingowi
fot. Emirates
Linie lotnicze Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ramach pionierskiej inicjatywy, która zakłada, że pierwszy wycofany samolot A380 zostanie poddany recyklingowi i przetworzeniu, co radykalnie zmniejszy wpływ procesu rozbiórki na środowisko i znacznie ograniczy ilość odpadów na wysypiskach.
Szeroko zakrojone działania związane z odzyskiem materiałów będą w całości prowadzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, macierzystej bazie linii lotniczych, co jeszcze bardziej zmniejszy ślad środowiskowy projektu.

Coraz częściej wycofywane samoloty są wysyłane do odległych miejsc i pozostawiane tam marnieją po rozebraniu ich na części. Tradycyjne projekty ratownictwa i recyklingu skupiają się na odzyskiwaniu tylko dochodowych komponentów, co oznacza, że znaczna część samolotu trafia na wysypisko na długie lata. Warto pamiętać, że wiele elementów samolotów może być trudnych do recyklingu lub utylizacji, na przykład tkaniny ognioodporne i materiały kompozytowe.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Falcon Aircraft Recycling przy tym wyjątkowym projekcie. To, że w całości zostanie przeprowadzony on w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, świadczy o silnym ekosystemie lotniczym i wyjątkowych możliwościach, które ZEA zbudowały w swojej krótkiej historii. Dzięki tej inicjatywie nasi klienci i fani mogą zabrać do domu kawałek historii lotnictwa, jednocześnie ratując cenne materiały przed wysypiskiem i przyczyniając się do charytatywnej akcji za pośrednictwem Fundacji Linii Lotniczych Emirates. To eleganckie „rozwiązanie emerytalne” dla tego i naszego flagowego samolotu – powiedział Sir Tim Clark, prezes linii lotniczych Emirates.

–  To nasz jak dotąd najbardziej ambitny projekt, w ramach którego nastąpi pierwsza dekonstrukcja A380 poza Europą. Około 190 ton różnych metali, tworzyw sztucznych, kompozytów z włókna węglowego i innych materiałów zostanie usuniętych z samolotu i przekazanych do recyklingu lub ponownego wykorzystania w ramach naszego programu upcyklingu realizowanego przez Wings Craft. Program odzyskiwania zostanie zrealizowany w całości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z gwarancją, że większość części samolotu znajdzie drugie życie. Jesteśmy dumni, że wygraliśmy ten kontrakt, co podkreśla zaufanie Emirates do światowej klasy możliwości dostępnych w ZEA. Nasze zespoły są obecnie zajęte planowaniem i koncepcjami stworzenia pierwszej partii unikalnych przedmiotów z recyklingu. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce ujawnić więcej informacji na temat artykułów detalicznych – podkreśla Andrew Tonks, dyrektor Falcon Aircraft Recycling.

Po zakończeniu swojej ostatniej misji komercyjnej, A6-EDA, pierwszy samolot A380 Emirates, został wycofany z eksploatacji i przeniesiony do Centrum Inżynieryjnego linii lotniczych, gdzie inżynierowie Emirates odzyskali nadające się do użytku komponenty, takie jak silniki, podwozie i elementy sterowania lotem. Samolot został następnie wyrejestrowany i przekazany zespołowi Falcon Aircraft Recycling, który rozpoczął proces jego starannego rozbioru.

We współpracy z Wings Craft, inną firmą z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która specjalizuje się w produkcji niestandardowych mebli i towarów z materiałów lotniczych, Falcon Aircraft Recycling zaprojektuje i wyprodukuje unikalne przedmioty kolekcjonerskie i detaliczne z materiałów i części usuniętych z samolotu. Przedmioty te będą wprowadzane do sprzedaży etapami w nadchodzących miesiącach. Część zysków ze sprzedaży wszystkich elementów upcyklingowych i poddanych recyklingowi z pierwszego wycofanego przez Emirates A380 zostanie przekazana Fundacji Emirates Airline

Kilka najważniejszych faktów dotyczących A6-EDA:

Dostarczony z Airbus w Hamburgu w dniu 28 lipca 2008 r.
Pierwszy lot komercyjny: Dubaj-Nowy Jork JFK w dniu 1 sierpnia 2008 r.
Ostatni lot komercyjny: Singapur–Dubaj 8 marca 2020 r.
Całkowita liczba lotów: 6 319
Odwiedzone lotniska: 62

Falcon Aircraft Recycling

Założona w 2013 roku firma Falcon Aircraft Recycling jest pierwszą w pełni akredytowaną firmą zajmującą się recyklingiem samolotów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z programami dekonstrukcji na lotniskach Dubai Industrial City i Fujairah International Airport. Ściśle współpracując z Zarządem Lotniska i Lotnictwem Cywilnym, Falcon Aircraft Recycling zapewnia opłacalne i przyjazne dla środowiska rozwiązania dla problemu wycofywanych samolotów. 

Fundacja Linii Lotniczych Emirates

Działa pod patronatem Szejka Ahmeda bin Saaeda Al. Maktouma, prezesa linii lotniczych Emirates oraz Grupy Emirates. Jest organizacją, której celem jest zmienianie życia i wspieranie niektórych istotnych spraw społecznych. Fundacja wspiera obecnie 14 projektów w 9 krajach, pomagając poprawić życie potrzebujących dzieci na całym świecie niezależnie od granic geograficznych, politycznych czy religijnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dubaj odzyska połączenie z Algierem i Tunisem

Pasażer i linie lotnicze

Dubaj odzyska połączenie z Algierem i Tunisem

inf. pras 03 listopada 2021

Widoki z Ain Dubai dla rezerwujących bilety na loty Emirates

Pasażer i linie lotnicze

Widoki z Ain Dubai dla rezerwujących bilety na loty Emirates

Redakcja/inf. pras. 02 listopada 2021

4 lata strategicznego partnerstwa Emirates i flydubai

Biznes i przemysł

4 lata strategicznego partnerstwa Emirates i flydubai

Rafał Dybiński 01 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5