Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP uruchomiła nową radiolatarnię DME Pszczyna


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-01-28 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP uruchomiła nową radiolatarnię DME Pszczyna
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła 28 stycznia 2021 roku do pracy operacyjnej nową radiolatarnię DME Pszczyna, która poprawi pokrycie nawigacyjne w południowej części Polski, wchodząc w skład infrastruktury umożliwiającej nawigowanie m.in. do lotnisk Kraków-Balice i Katowice-Pyrzowice.
PAŻP uzyskała pozytywną decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego zezwalającą na uruchomienie operacyjne kolejnej radiolatarni DME. Jest to ósme i ostatnie urządzenie tego typu sfinansowane ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach projektu „Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym – etap II” realizowanego przez Agencję w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obecnie na terenie całej Polski wykorzystywanych jest 38 urządzeń DME.

DME (Distance Measuring Equipment) jest to urządzenie do pomiaru odległości. Radioodległościomierz DME pozwala załodze statku powietrznego na określenie odległości samolotu od miejsca zainstalowania DME (miejsca o znanych współrzędnych geograficznych). DME składa się z urządzenia pokładowego statku powietrznego (układ zapytujący) i urządzenia naziemnego (układ odpowiadający) przesyłających między sobą sygnały radiowe (sygnały zapytania i odpowiedzi). Na podstawie pomiaru różnicy czasu wysłania zapytania i odebrania odpowiedzi możliwe jest dokładne określenie odległości między samolotem i radiolatarnią. W przypadku uzyskania odpowiedzi z kilku stacji i wyliczenia odległości od nich, aparatura pokładowa jest w stanie określić dokładnie położenie statku powietrznego w przestrzeni. Jedna radiolatarnia DME jest w stanie jednocześnie obsługiwać do 100 statków powietrznych.


Grafika PAŻP przedstawiająca działanie DME

Obiekt DME Pszczyna został wybudowany w miejscowości Brzeźce, gmina Pszczyna i jest częścią infrastruktury nawigacyjnej zapewniającej pokrycie dla nawigacją obszarową z dokładnością do 1 mili morskich (RNAV-1) w rejonie kontrolowanym lotnisk Kraków Babice i Katowice Pyrzowice (TMA Kraków) oraz nawigacją obszarową o dokładności do 5 mil morskich (RNAV-5) w południowej części Polski (FIR Warszawa).

Sieć radioodległościomierzy DME ma stanowić system rezerwowy dla nawigacji GNSS (nawigacji satelitarnej) oparty o urządzenia naziemne. Nawigacja satelitarna ma stać się podstawową technologią nawigacyjną w Europie i na świecie.

Obiekt przeszedł prawidłowo niezbędne testy naziemne, wdrożeniową kontrolę z powietrza oraz uzyskał niezbędne decyzje Urzędu Lotnictwa Cywilnego pozwalające na wdrożenie operacyjne z dniem 28 stycznia 2021 roku. Inwestycje realizowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej mają fundamentalne znaczenie dla użytkowników przestrzeni powietrznej, w tym linii lotniczych i ich pasażerów. Niezmiernie ważne jest więc, aby ciągle inwestować, utrzymywać i modernizować infrastrukturę nawigacyjną stosowaną w ruchu lotniczym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP: 56,4 proc. mniej operacji w 2020 roku na lotniskach w Polsce

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: 56,4 proc. mniej operacji w 2020 roku na lotniskach w Polsce

inf. pras. 15 stycznia 2021

skyguide dołącza do A6 Alliance

Biznes i przemysł

skyguide dołącza do A6 Alliance

Redakcja 01 stycznia 2021

PAŻP wdraża iTEC. Nowoczesne rozwiązanie dla cyfrowego zarządzania ruchem lotniczym

Infrastruktura i lotniska

PAŻP wdraża iTEC. Nowoczesne rozwiązanie dla cyfrowego zarządzania ruchem lotniczym

Rafał Dybiński 30 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5