Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

PAŻP: Sąd uznał obniżenie kwoty bazowej za zasadne


Wstecz Dalej

Autor:

simetra

Data publikacji:
2021-05-25 10:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAŻP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Sąd uznał obniżenie kwoty bazowej za zasadne
fot. PAŻP
Spadek ruchu lotniczego oraz znaczące pogorszenie się sytuacji finansowej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej są zasadną przyczyną wypowiedzenia warunków płacy przez PAŻP – uznał w poniedziałek (24 maja) Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach. Wyrok nie jest prawomocny, a każdej ze stron przysługuje prawo wniesienia od niego apelacji do Sądu Okręgowego
Sąd, oddalając powództwo o przywrócenie dotychczasowych warunków płacy, potwierdził zgodność z prawem oraz zasadność obniżenia kwoty bazowej dla wynagrodzeń na rok 2021 do poziomu 6,5 tys. złotych.

Jak informuje PAŻP, w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sąd wskazał, że w jego ocenie pracodawca podjął właściwe działania, chroniąc miejsca pracy oraz płynność finansową. Sąd podzielił przy tym w pełni stanowisko pracodawcy i przyznał, że działał on prawidłowo w sposób zgodny z Regulaminem Wynagradzania i przepisami prawa powszechnego. W opinii sądu prawidłowo został także przeprowadzony proces grupowych wypowiedzeń zmieniających oraz indywidualna konsultacja zamiaru wypowiedzenia warunków płacy w postaci dwukrotnego zapytania ZZKRL. Sąd nie dopatrzył się także żadnego naruszenia przez PAŻP przepisów kodeksu pracy w zakresie dotyczącym dyskryminacji pracowników ani żadnych innych błędów formalnych.

Decyzja o obniżeniu kwoty bazowej zapadła w maju 2020 roku. Takie działanie nie wymagało zgody związków zawodowych, z którymi wcześniej dyskutowano również o innych rozwiązaniach. Zmniejszenie kwoty bazowej, od której liczone będą wszystkie wynagrodzenia w PAŻP, w praktyce oznacza obniżenie wynagrodzeń wszystkich pracowników. Wcześniej kwota bazowa w PAŻP wynosiła 8,5 tys. złotych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowa warszawska radiolatarnia DVOR/DME „OKC”

Infrastruktura i lotniska

Nowa warszawska radiolatarnia DVOR/DME „OKC”

Redakcja/inf. pras. 22 kwietnia 2021

PAŻP podsumowała ruch lotniczy w marcu br.

Biznes i przemysł

PAŻP podsumowała ruch lotniczy w marcu br.

Redakcja 11 kwietnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5