Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP rozpoczęła nabór partnerów w pilotażowym projekcie dronowym


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-09-15 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP rozpoczęła nabór partnerów w pilotażowym projekcie dronowym
fot. PAŻP
Trzy obszary w Polsce wezmą udział w prestiżowym i nowatorskim na skalę światową projekcie pilotażowego wdrożenia usługi „Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) rozpoczęła nabór partnerów. Gminy, związki i konsorcja gmin mają czas na złożenie pierwszej aplikacji do końca listopada 2021 r.
Do współpracy z PAŻP zapraszane są jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane realnym wpływem na kształtowanie przepływu ruchu dronów na swoich terenach. Nabór zorganizowany w formie konkursu jest częścią realizowanego przez Agencję projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt ten prowadzony jest od 2020 roku przez PAŻP we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury. Celem projektu jest wytworzenie takiego ekosystemu dronowego, który pozwoli rynkowi na rozwój wszechstronnych rozwiązań dla całej branży Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP), czyli dronów.

– W Polsce obserwowany jest ogromny rozwój rynku dronowego, którego dynamika od lat sięga kilkudziesięciu procent. Liczba profesjonalnych pilotów dronów z odpowiednimi uprawnieniami już dawno przekroczyła 25 tysięcy, natomiast liczba zgłoszonych lotów BSP w 2020 roku wyniosła blisko 300 tysięcy, a w tym roku wyniesie, według szacunków, ponad pół miliona zgłoszeń. Tym samym, niezbędne jest wdrażanie rozwiązań pozwalających na stabilny, zrównoważony i bezpieczny rozwój rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i ich zastosowań w różnych miejscach kraju. Usługa powstająca w ramach Programu Polska Cyfrowa pozwali wprowadzić sprawny i uporządkowany przepływ ruchu BSP oraz zapewni stały monitoring sytuacji w przestrzeni powietrznej – poinformował Marcin Horała, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK podczas konferencji inaugurującej konkurs.

Dla wybranych trzech partnerskich obszarów PAŻP opracuje koncepcję organizacji lotów dronów. Obszary zostaną wyposażone urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych oraz pozyska różnego rodzaju dane wspierające proces zapewniania bezpieczeństwa lotów BSP. – Wdrażana przez PAŻP usługa będzie rozwiązaniem innowacyjnym, nawet w skali światowej, zatem niewątpliwą korzyścią dla uczestników biorących udział w konkursie, będzie prestiż związany z tym wydarzeniem. Warta zaznaczenia jest możliwość realnego wpływu Uczestników Projektu na kształtowanie się przepływu ruchu bezzałogowych statków powietrznych w ramach zgłoszonych lokalizacji, a także możliwość aktywnego wdrażania rozwiązań ekologicznych i przyjaznych środowisku, nastawionych na redukcję emisji Co2 – podkreślił minister Horała. 

Dronowi użytkownicy przestrzeni powietrznej w obszarach przypisanych do wybranych gmin partnerskich będą mogli korzystać z kompleksowego rozwiązania do planowania zaawansowanych operacji BSP wraz z narzędziami do oceny ryzyka lotu oraz kolizyjności lotu, zarówno pod względem ograniczeń w przestrzeni, jak również pod względem innego ruchu BSP. 

– W Europie i na świecie Polska wskazywana jest jako wzór połączenia efektywności i bezpieczeństwa. Dzięki wdrażanym przez nas rozwiązaniom udowadniamy, że drony w lotnictwie nie są zagrożeniem, ale można je bezpiecznie zintegrować z lotnictwem załogowym, a korzyści z tej synergii mogą odczuwać wszyscy. Jednym z takich rozwiązań jest system DTM Autonomia, który będzie obsługiwał usługę zaawansowanych lotów dronów na masową skalę i na duże odległości, skorzystają na tym wszyscy, od krajowej gospodarki po operatorów dronów oraz odbiorców ich usług, czyli każdy z nas – wskazuje Janusz Janiszewski, prezes PAŻP. 

Wdrażana przez PAŻP usługa ma umożliwić wielopoziomową komunikację pomiędzy operatorami BSP a systemem. Operator BSP będzie miał możliwość cyfrowego zaplanowania trasy zaawansowanego lotu z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa takich jak informacje o wysokości terenu, istniejących przeszkodach terenowych, warunkach pogodowych, czy o zagrożeniach powietrznych oraz naziemnych związanych z bezpieczeństwem obywateli.  Możliwości te oznaczać będą stworzenie warunków dla rozwoju i funkcjonowania powszechnego dronowego ruchu powietrznego, zapewniając przy tym jego bezpieczeństwo, płynność i w rezultacie możliwość rozwoju nowych usług biznesowych bez konieczności planowania lotów dronami ze znacznym wyprzedzeniem czasowym.

– System wykorzystywany w ramach Usługi będzie monitorował trajektorie lotów BSP w czasie rzeczywistym i na bieżąco będzie reagował na wszelkie nieprawidłowości w realizacji lotów względem planowanej trasy, celem zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Informacje te będzie na bieżąco dostarczał do pilota BSP aby maksymalnie wesprzeć go w podejmowaniu ewentualnych czynności mających na celu unikanie kolizji. Usługa oferuje pełną informację na temat BSP wykonujących loty jak również na temat ich pilotów i operatorów – dodał Filip Sosin, analityk merytoryczny Programu "Usługi Cyfrowe dla BSP" w PAŻP. 

Planowane trasy lotów zostaną uregulowane i ustalone w taki sposób, aby zapewniać maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. W miejscach wzmożonego ruchu pieszych takich jak m.in. przystanki komunikacji zbiorowej, miejsca użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkola, urzędy, czy w innych obszarach gromadzenia się ludności zostaną wprowadzone rozwiązania ograniczające możliwość wykonania lotu.

Jednostki, z którymi PAŻP nawiąże współpracę przy pilotażowym wdrażaniu usługi, muszą posiadać odpowiednie warunki terenowe i infrastrukturalne. Niewskazane do realizacji pilotażu są m.in. obszary wysokozurbanizowane, z infrastrukturą uniemożliwiającą lub utrudniającą wykonywanie lotów dronami, np. blisko lotniska, z dużymi różnicami w wysokości terenu oraz bez pełnego pokrycia zasięgiem telefonii komórkowej.  

Zgłoszenia do konkursu „3 Obszary” przyjmowane są przez PAŻP do 31 listopada 2021 roku. Wniosek, który należy przesłać na adres konkurs3obszary@pansa.pl, zawiera tylko dwie strony (I etap konkursu), a odpowiedź na zgłoszenie zostanie udzielona w ciągu 14 dni.  Regulamin konkursowy oraz inne niezbędne informacje o naborze znajdują się na dedykowanej stronie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5