Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP: Kontrolerzy mają gdzie służyć w Modlinie


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras./ Redakcja

Data publikacji:
2019-01-03 09:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Kontrolerzy mają gdzie służyć w Modlinie
fot. Modlin Airport
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej we współpracy z lotniskiem w Modlinie przygotowała dwa równoległe rozwiązania, dzięki którym od stycznia kontrolerzy ruchu lotniczego mogą pełnić służbę. Chodzi o technicznie przystosowane pomieszczenie pełniące funkcję wieży kontroli lotów oraz mobilną wieżę.
– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewniła ciągłość służb kontroli ruchu lotniczego na lotnisku w Modlinie. W ciągu czterech miesięcy pracy, we współpracy z władzami portu w Modlinie, pracownicy PAŻP przygotowali dwa równoległe rozwiązania, dzięki którym kontrolerzy ruchu lotniczego mogą pełnić służbę na lotnisku w Modlinie – przekazała PAP PAŻP.

Pomieszczenie operacyjne

Jak wyjaśniła PAŻP, pierwsze rozwiązanie to przystosowanie do spełnienia wszystkich wymogów technicznych pomieszczenia znajdującego się w budynku należącym do portu lotniczego i mogącego pełnić funkcję wieży kontroli lotów. A drugie – to przygotowanie i wyposażenie mobilnej wieży kontroli lotniska.

– Pomieszczenie operacyjne w budynku zostało przez PAŻP częściowo przebudowane, m.in. uzupełniono okablowanie w budynku w zakresie energetyki i teletechniki niezbędnych do uruchomienia systemów w pomieszczeniu operacyjnym oraz wykonano podłogę techniczną na potrzeby instalowanego sprzętu. Dla sali operacyjnej została wydzielona strefa ograniczonego dostępu, a sama sala została wygłuszona akustycznie, by zapewnić kontrolerom maksymalny komfort pracy – czytamy. Jak dodano, specjalnie przystosowane w pomieszczeniu stanowiska kontroli lotów wyposażone są w te same systemy, jakie funkcjonują na innych wieżach kontroli ruchu w Polsce, m.in. w Warszawie.

Wieża mobilna

Drugim rozwiązaniem przygotowywanym przez PAŻP – jako plan awaryjny – była mobilna wieża kontroli lotniska. – Przez trzy miesiące wieża była przebudowywana w siedzibie PAŻP w Warszawie, a 24 listopada została przetransportowana do Modlina. Port w Modlinie doprowadził do miejsca dla wieży mobilnej media – napisano.

Dodano, że wieża mobilna została wyposażona we wszystkie systemy, które funkcjonują na innych lotniskach w Polsce i na świecie. Oznacza to, że każdy z kontrolerów w razie zaistniałej potrzeby może przejść na stanowisko w mobilnej wieży, by z niego pełnić swoją służbę. Mobilna wieża może być przewożona z jednego lotniska na drugie, jest wyposażona w stanowiska operacyjne i systemy do zarządzania ruchem lotniczym.

– Obecnie nasza wieża mobilna to standard światowy. Jest w pełni autonomiczna, ma własne źródło zasilania, system radarowy P21 i umożliwia pełną operacyjną pracę na trzech stanowiskach kontroli lotniska. Systemy i urządzenia, w które jest wyposażona są takie same, jak na stacjonarnych wieżach w Polsce. Jej plusem jest to, że szybko może zostać przetransportowana i działać operacyjnie na dowolnym lotnisku w Polsce – tłumaczy p.o. prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

System zobrazowania

Ponadto, na lotnisku w Modlinie zamontowany został system zobrazowania, który umożliwia pełną widoczność drogi startowej i podejścia. Składa się z dwóch kamer umożliwiających dookolną obserwację, z możliwością zobrazowania widoku na stanowisku stacjonarnym lub w wieży mobilnej. Analogiczny system obrazowania funkcjonuje np. na lotnisku w Warszawie.

Jak podała PAŻP, całościowy koszt tych dwóch rozwiązań to ponad 1 mln. zł, z czego: koszt modernizacji wieży mobilnej to 370 tys. zł, a koszt przystosowania pomieszczenia operacyjnego w budynku to 450 tys. zł.

Na lotnisku w Modlinie funkcjonowała kontenerowa wieża kontroli lotów, zbudowana w 2012 roku, za ok. 6 mln zł. W lipcu ub. r. media informowały, że nadzór budowlany wydał decyzję, że może ona działać tylko do końca tego roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wild: CPK przyniesie skok cywilizacyjny

Infrastruktura i lotniska

Wild: CPK przyniesie skok cywilizacyjny

Roman Czubiński 19 listopada 2018

PAŻP i IATA podpisały Strategię Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski

Prawo i polityka

PAŻP i IATA podpisały Strategię Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski

Aleksander Domański 14 listopada 2018

Kontrolerzy – "dobre duszki" ruchu lotniczego

Infrastruktura i lotniska

Kontrolerzy – "dobre duszki" ruchu lotniczego

Aleksander Domański 26 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5