Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

PAŻP: Integrujemy środowisko naukowe


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński, Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-08-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP: Integrujemy środowisko naukowe
fot. Krzemiński Photography
Inicjatywa NAVIHUB pomoże w wykorzystaniu wiedzy i umiejętności polskich naukowców do tworzenia nowych rozwiązań, ułatwiających kontrolę ruchu lotniczego – mówi p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Informuje też o przygotowaniach do otwarcia dwóch nowych kierunków studiów na współpracujących z Agencją uczelniach.
– Budowa naszej roli jako integratora środowiska naukowego w celu tworzenia nowych technologii to kolejny element realizacji naszej strategii – deklaruje prezes. Kluczowym elementem rozwoju infrastruktury lotniczej będzie ogłoszona niedawno inicjatywa NAVIHUB. Skupiająca innowacje i doświadczenie w zarządzaniu ruchem lotniczym platforma ma służyć do tworzenia, badania i rozwijania nowych technologii. Partnerami ze środowiska naukowego będą uczelnie, takie jak Politechnika Poznańska, i organizacje, jak Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Udział w pracach NAVIHUB będą brały także Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury.

Będzie rozwój systemu CAT i Pandory

Inicjatywa NAVIHUB ma stać się przyczółkiem rozwoju nowoczesnej technologii. – Dzięki jej powstaniu staniemy się jednym z głównych elementów nowej struktury jednolitego europejskiego nieba. Czynnie uczestniczymy w pracach nad jego powstaniem, koordynowanych przez Komisję Europejską. Mamy szansę stać się jednym z głównych sześciu dostawców informacji lotniczej i zarządczej do całej sieci – mówi Janiszewski.

Jednym z projektów, które mają być rozwijane w ramach NAVIHUB, będzie innowacyjny w skali świata system do zarządzania ruchem dronów. – Stworzenie systemu Pansa UTM to wielki sukces nasz i naszych kooperantów. Przez cały czas jesteśmy liderem, jeśli chodzi o takie rozwiązania – podkreśla prezes. Na marcowych targach zarządzania ruchem lotniczym w Madrycie World ATM Congress PAŻP pokazał opracowane przez siebie narzędzia wspomagające zarządzanie ruchem lotniczym: CAT 2.0 i Pandorę – Pracujemy nad wersją 3.0. Jeśli uda nam się kontynuować to, co zostało przyjęte, w marcu przyszłego roku pokażemy, że nadal wyprzedzamy konkurencję – zapowiada.

Kierunki studiów skrojone pod potrzeby PAŻP

Współdziałanie z uczelniami będzie polegało także na uruchamianiu nowych kierunków studiów, kształcących przyszłych pracowników PAŻP. – Podpisaliśmy wiele umów o współpracy ze środowiskami naukowymi, między innymi z warszawską Uczelnią Łazarskiego i ze wspomnianą Politechniką Poznańską. W przyszłym roku na PP zostaną uruchomione pierwsze studia dualne z obszaru transportu lotniczego – „kontrola i zarządzanie ruchem lotniczym” – zapowiada prezes Agencji. Na Uczelni Łazarskiego natomiast jeszcze w tym roku powstanie specjalizacja „Zarządzanie transportem lotniczym”. W tym przypadku program będzie koncentrował się bardziej na zagadnieniach prawa i zarządzania, niż na umiejętnościach technicznych.

Część zajęć ze studentami będą prowadzili doświadczeni pracownicy PAŻP. – Nasze wyszkolone kadry menedżerskie są wyposażone zarówno w doświadczenie operacyjne, jak i dobre przygotowanie naukowe. Pozwoli to na przygotowanie nowego pokolenia specjalistów, którzy za kilka lat będą zarządzać podmiotami lotniczymi i ruchem lotniczym w Polsce i Europie – ma nadzieję Janiszewski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP chce zawierać spółki celowe. Potrzebna zmiana prawa

Prawo i polityka

PAŻP chce zawierać spółki celowe. Potrzebna zmiana prawa

Łukasz Malinowski, Roman Czubiński 30 lipca 2019

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje

Prawo i polityka

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje

Łukasz Malinowski, Roman Czubiński 25 lipca 2019

PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii

Infrastruktura i lotniska

PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii

inf. pras. oprac. ad 24 czerwca 2019

 

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Strefa "Read&Fly" na Lotnisku Chopina (zdjęcia)

09 sierpnia 2022

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

Infrastruktura i lotniska

Dworzec Wrocław Nadodrze czeka modernizacja

09 sierpnia 2022

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

Pasażer i linie lotnicze

Opóźniona modernizacja stacji Legnica przerwana

09 sierpnia 2022

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

Biznes i przemysł

Rachunki dla Tramwajów trzy razy droższe?

09 sierpnia 2022

SMŚ: Srebrny medal Polaków

Biznes i przemysł

SMŚ: Srebrny medal Polaków

09 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5