Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

PAŻP dyscyplinarnie zwolnił kontrolera. „To wina pracownika”


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-03-30 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP dyscyplinarnie zwolnił kontrolera. „To wina pracownika”
fot. PAŻP
W ostatnich dniach media obiegła informacja, jakoby Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zwolniła dyscyplinarnie przewodniczącego Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Franciszka Teodorczyka. „Doszło do rozwiązania umów bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych” – broni się PAŻP.
O zwolnieniu kontrolera poinformował Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Zdaniem organizacji doszło do tego z „pogwałceniem wszelkich przepisów prawa”. Franciszek Teodorczyk alarmował, że wprowadzony rok temu system pracy jednego kontrolera zagraża bezpieczeństwu na polskim niebie.

Do zarzutów odniosła się Agencja. „W dniu 29 marca 2021 roku doszło do zmniejszenia stanu osobowego pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, z przyczyn nie leżących po stronie pracodawcy. Doszło do rozwiązania umów bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Było to w pełni zasadne i zgodne z prawem” – poinformował PAŻP. Agencja zastrzegła, że nie może się jednak odnieść szczegółowo do przyczyn decyzji, gdyż dotyczą one „sfery prywatnej poszczególnych byłych pracowników i mogą być przedmiotem postępowań sądowych”.

Informacje o zwolnieniu Franciszka Teodorczyka podał Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Teodorczyk został zwolniony, mimo, iż jako szefa związku zawodowego chroni go przed tym Kodeks pracy. PAŻP twierdzi jednak, że organizacja utraciła swoje uprawnienia. „W dokumentacji przedkładanej przez zarząd ZZKRL ujawniono rażące braki, które spowodowały utratę przez ten związek uprawnień zakładowej organizacji związkowej w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej”.

PAŻP ustalił bowiem, że półroczne informacje związkowe składane od początku 2019 roku, obarczone są błędami formalnymi a w konsekwencji czego są nieważne i nie wywołują skutków prawnych. „W przypadku gdy dana organizacja związkowa łamie przedmiotowe zasady, to może to skutkować np. brakiem skutecznego złożenia informacji półrocznej, co w konsekwencji oznacza że taka organizacja związkowa traci uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w PAŻP” – napisała Agencja.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP: Nowy podział sektorów FIS Poznań i FIS Gdańsk

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Nowy podział sektorów FIS Poznań i FIS Gdańsk

Redakcja/inf. pras. 22 marca 2021

PAŻP podsumowała ruch dronów w lutym br.

Biznes i przemysł

PAŻP podsumowała ruch dronów w lutym br.

Redakcja 13 marca 2021

PAŻP odpowiada na zarzuty związkowców i zapowiada działania prawne

Prawo i polityka

PAŻP odpowiada na zarzuty związkowców i zapowiada działania prawne

Redakcja/inf. pras. 02 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5