Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP chce budować anteny, wójt się nie zgadza


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-02-22 11:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP chce budować anteny, wójt się nie zgadza
fot. PAŻP
Trwają przygotowania do budowy dwóch ośrodków radiokomunikacyjnych w gminie Michałowice. Ich zadaniem będzie poprawa lotniczej łączności radiowej w okolicach Warszawy. W przyszłości będą współpracować z planowanym nowym centrum zarządzania ruchem lotniczym w Regułach. Na przeszkodzie może jednak stanąć negatywna opinia władz lokalnych.
– Zadaniem ośrodka radiokomunikacyjnego jest utrzymywanie dwustronnej łączności radiowej pomiędzy załogami statków powietrznych a naziemnymi służbami ruchu lotniczego. Jest ona realizowana w obszarze częstotliwości 118-144 MHz (antena VHF) oraz 225-400 MHz (antena UHF) – wyjaśnia rzecznik Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz. Planowane obiekty będą częścią większej, zapewniającej odpowiednie do potrzeb i wymagań bezpieczeństwa ruchu lotniczego pokrycie radiowe sieci, obejmującej kilkadziesiąt podobnych, standardowych ośrodków na terytorium Polski.

Przygotowania do budowy są bardziej zaawansowane w przypadku ośrodka w Regułach. Trwa prowadzone przez wojewodę postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Dla ośrodka w Pęcicach PAŻP kompletuje dopiero dokumentację do wniosku o takie zezwolenie.

Opinia negatywna

Wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka wystawiła jednak obu inwestycjom negatywną opinię. Samorząd zarzuca inwestorowi brak komunikacji z mieszkańcami. „Inwestycjami opisanymi we wniosku od dłuższego czasu zainteresowani są mieszkańcy zarówno Reguł, jak i Pęcic. Dotychczas jednak pomimo wielokrotnych próśb o przeprowadzenie spotkań informacyjnych (…) władze PAŻP odpowiadały wymijająco” – twierdzi wójt, dodając, że wystąpienie o opinię jest w takiej sytuacji przedwczesne.

Innym z argumentów jest niekompletność złożonego przez PAŻP wniosku o opinię. „Niezbędne jest uzupełnienie wniosku o częstotliwości oraz równoważną moc promieniowaną izotopowo wyznaczoną dla pojedynczej anteny w każdej ze wskazanych lokalizacji” – wskazała Pachecka. Łukaszewicz zapewnia jednak, że wskazane w piśmie dane zostały już uzupełnione.

Trwają uzgodnienia


Negatywna opinia Wójta Gminy Michałowice zostanie dołączona do dokumentacji postępowań administracyjnych o wydanie decyzji – informuje rzecznik Agencji. Oceną przekazanej dokumentacji zajmie się wojewoda. PAŻP ze swojej strony będzie jednak starała się o zmianę opinii na pozytywną. Służyć temu mają przygotowania do organizacji spotkań, których domagają się mieszkańcy Michałowic. – PAŻP w toku przygotowywania inwestycji wielokrotnie deklarowała gotowość zorganizowania spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami gminy w celu zaprezentowania sposobu funkcjonowania analogicznego obiektu radiokomunikacyjnego do tych zaplanowanych w Pęcicach i Regułach. W celu finalizacji sprawy spotkań informacyjnych trwają uzgodnienia z gminą Michałowice – deklaruje Łukaszewicz.

Ewentualne przeniesienie planowanych obiektów w inne miejsce raczej nie wchodzi w rachubę. – Ewentualna zmiana lokalizacji na tak zaawansowanym etapie realizacji inwestycji, jak w przypadku ośrodków radiokomunikacyjnych Pęcice i Reguły, spowodowałoby znaczne straty finansowe i operacyjne, m. in. opóźnienie o kilka lat poprawy łączności radiowej w regionie Warszawy. Proces ustalania lokalizacji ośrodków radiokomunikacyjnych jest wieloetapowy i ma na celu wytypowanie miejsc, w których propagacja fal będzie optymalna i jednocześnie nie ma przeciwwskazań fizycznych lub formalnych do realizacji inwestycji – wyjaśnia rzecznik Agencji. Kolejnym krokiem po zaakceptowaniu lokalizacji jest pozyskanie działek budowlanych, a następnie – budowa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niemcy: Centrum kontroli ruchu 450 km od lotniska

Infrastruktura i lotniska

Niemcy: Centrum kontroli ruchu 450 km od lotniska

Aleksander Domański 06 grudnia 2018

Wild: CPK przyniesie skok cywilizacyjny

Infrastruktura i lotniska

Wild: CPK przyniesie skok cywilizacyjny

Roman Czubiński 19 listopada 2018

PAŻP dołączyła do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space

Prawo i polityka

PAŻP dołączyła do Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space

Aleksander Domański 22 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5