Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Bardzo dobry odbiór systemu koordynacji dronów PAŻP


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-03 10:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bardzo dobry odbiór systemu koordynacji dronów PAŻP
fot. PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła na początku marca z powodzeniem pierwszy w Europie system do koordynacji lotów dronów, z którego, między innymi, korzystają operacyjnie kontrolerzy ruchu lotniczego.
Pierwszy miesiąc funkcjonowania narzędzia dowiódł, że PansaUTM spotkał się z bardzo dobrym odbiorem, a liczba korzystających z niego użytkowników systematycznie rośnie.

Możliwość wykorzystywania wszystkich funkcjonalności systemu są uzależnione od lokalizacji. Zasięg działania PansaUTM w zakresie funkcji wsparcia operatorów BSP w przygotowaniu się do lotu obejmuje całą Polskę. Jednakże moduły obsługujące funkcje wydawania przez Agencję przedtaktycznych cyfrowych warunków i zgód na loty BSP w strefach kontrolowanych lotnisk oraz taktyczną niewerbalną komunikację operatorów BSP z kontrolerami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej są obecnie udostępnione w trzech strefach kontrolowanych lotnisk: w Poznaniu, Bydgoszczy oraz w Modlinie (CTR EPPO, CTR EPBY, CTR EPMO). PansaUTM będzie systematycznie wdrażana operacyjnie w kolejnych lokalizacjach.

Pierwszy miesiąc funkcjonowania PansaUTM w liczbach:

  • 725 planów lotów (dFPL – digital Flight Plan) zostało złożonych za pośrednictwem modułu do planowania misji BSP,
  • 485 z nich zostało zaakceptowanych przez pracowników obsługujących system na poziomie przedtaktycznym,
  • 136 lotów BSP zostało skoordynowanych na poziomie taktycznym poprzez funkcję niewerbalnej komunikacji pomiędzy operatorami BSP a kontrolerami wieżowymi PAŻP,
  • 108 lotów uzyskało status „zobaczony” przez służbę FIS Gdańsk podczas przedwdrożeniowej fazy podwójnej koordynacji lotów,
  • 4813 dobrowolnych zgłoszeń lotów przy użyciu zintegrowanej z systemem PansaUTM aplikacji mobilnej DroneRadar zostało zarejestrowanych i zobrazowanych w systemie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odnotowuje stały i znaczący wzrost liczby użytkowników systemu, w tym dobrowolnych zgłoszeń lotów BSP (check-in) w PansaUTM. Świadczy to o dalszym wzroście poziomu świadomości przestrzeni powietrznej i obowiązujących zasad dotyczących lotów BSP wśród użytkowników dronów. Świadczy zarazem o poprawie bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Agencje żeglugi tną koszty, PAŻP proponuje pakiet ratunkowy

Infrastruktura i lotniska

Agencje żeglugi tną koszty, PAŻP proponuje pakiet ratunkowy

Rafał Dybiński 26 marca 2020

Papuga pomoże w walce z koronawirusem

Biznes i przemysł

Papuga pomoże w walce z koronawirusem

Redakcja 18 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5