Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Okęcie i Modlin z bramkami biometrycznymi od czerwca


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-05-28 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ rdc.pl/ Straż Graniczna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Okęcie i Modlin z bramkami biometrycznymi od czerwca
fot. Chopin Airport
W czerwcu zostanie oddanych do użytku 25 bramek biometrycznych ABC (ang. Automated Border Control). Będą to pierwsze tego typu urządzenia działające już z powodzeniem w niektórych państwach Unii Europejskiej.
– Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć dać paszport biometryczny – mówi Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina. – Wystarczy otworzyć dokument, położyć go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymać, następnie poddać się skanowaniu. Wówczas, jeśli cały proces przejdzie pozytywnie, drzwi bramki się otworzą – tłumaczy rzecznik.

Podróżni będą mogli dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej już w czerwcu. Na lotnisku Chopina będzie ich 20 takich bramek, w Modlinie – 5.

Bramki będą stanowić element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji. Cała operacja sprawdzania trwa średnio kilkanaście sekund, więc wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej.

Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, co z kolei pozwoli m.in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej będzie nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej. 

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozporządzenie w sprawie „szprych" CPK wchodzi dziś w życie. Co zawiera?

Infrastruktura i lotniska

Rozporządzenie w sprawie „szprych" CPK wchodzi dziś w życie. Co zawiera?

inf. pras. oprac. jm 29 maja 2019

Szeremietiewo obsłużyło do maja pond 14,6 mln pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Szeremietiewo obsłużyło do maja pond 14,6 mln pasażerów

Aleksander Domański 28 maja 2019

Wild: Nie wiemy jakie niespodzianki czekają nas w Modlinie

Infrastruktura i lotniska

Wild: Nie wiemy jakie niespodzianki czekają nas w Modlinie

Emilia Derewienko 30 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5