Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK. Sejm za ustawą


Wstecz Dalej

Autor:

Polska Agencja Prasowa

Data publikacji:
2022-09-16 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP/Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK. Sejm za ustawą
fot. CPK
Sejm znowelizował ustawę o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny – informuje PAP.
Poprawki opozycji, dotyczące m.in. zwiększenia wysokości bonusów do odszkodowania, zostały odrzucone. Za znowelizowaniem ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw zagłosowało 234 posłów. Przeciw było 201, a wstrzymało się dwunastu.

Wszystkie osiem poprawek zgłoszonych przez opozycję w trakcie drugiego czytania zostało odrzuconych. Dotyczyły zwiększenia wysokości bonusów pieniężnych dodawanych do odszkodowania z 20 do 30 proc. wartości nieruchomości oraz z 40 do 50 proc. wartości budynków. Opozycja chciała też zwiększyć o 25 proc. odszkodowania w przypadku, gdy w wyniku wywłaszczenia nastąpiło zerwanie stosunków społecznych lub rodzinnych. Proponowano ponadto, aby wysokość odszkodowania nie była niższa niż koszt odtworzenia nieruchomości, a także, aby wydanie nieruchomości przez osobę wywłaszczoną następowało nie wcześniej niż po 90 dniach od daty wypłaty odszkodowania. Posłowie nie poparli jednak wniosków Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 o odrzuceniu projektu ustawy w całości.

Zgodnie z ustawą, odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania dodawany będzie bonus pieniężny, który wyniesie bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego. Przysługiwać będzie również roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.

Dodatkowo ustawa zakłada szereg zachęt do zbywania nieruchomości przed formalnym ustaleniem lokalizacji CPK, jeszcze w drodze decyzji administracyjnej. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Współpraca CPK i PHH. Powstanie koncepcja bazy hotelowej

Infrastruktura i lotniska

Współpraca CPK i PHH. Powstanie koncepcja bazy hotelowej

Redakcja/inf. pras. 16 września 2022

Kolejny duży kontrakt CPK. Osiem podmiotów przygotuje opracowania odcinków kolejowych

Infrastruktura i lotniska

Kolejny duży kontrakt CPK. Osiem podmiotów przygotuje opracowania odcinków kolejowych

Redakcja/inf. pras. 15 września 2022

CPK wybierze jeden z czterech przebiegów szprychy nr 5 z opcją do Lwowa i Kijowa

Infrastruktura i lotniska

CPK wybierze jeden z czterech przebiegów szprychy nr 5 z opcją do Lwowa i Kijowa

Redakcja/inf. pras. 13 września 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5